Մոսկվայի նորակառույց առաջնորդանիստ Սուրբ Պայծառակերպություն եկեղեցու օծման արարողությանը մասնակցում էր նաև Վիրահայոց թեմի առաջնորդը PDF Տպել Էլ.փոստ
vazgen srbazan Սեպտեմբերի 17-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հանդիսապետությամբ օծվեց Նոր Նախիջևանի և Ռուսաստանի հայոց թեմի նորակառույց առաջնորդանիստ եկեղեցին և կատարվեց առաջնորդանիստ եկեղեցական համալիրի բացման արարողությունը:
Նոր Նախիջևանի և Ռուսաստանի հայոց թեմի կյանքում պատմական այս իրադարձությանը ներկա էին Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը, առաջնորդանիստ համալիրի կառուցման բարերարները: Այս առիթով Հայ Եկեղեցու աշխարհասփյուռ թեմերից Մոսկվա էին ժամանել թեմակալ առաջնորդներ և բարերար հայորդիներ, Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամներ, ՀՀ պետական այրեր, գիտության, կրթության մշակներ, մշակույթի անվանի գործիչներ, Ռուսաստանի Դաշնության և մայրաքաղաք Մոսկվայի իշխանությունների ներկայացուցիչներ: Օծման արարողությանը մասնակցում էր նաև Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:
Արարողությանն իր մասնակցությունը բերեց նաև Նորին Սրբություն Կիրիլ Ա Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո Պատրիարքը Ռուս Ուղղափառ Եկեղեցու հոգևորականության ուղեկցությամբ:
Հանդիսավոր արարողությունը սկսվեց հանդիսավոր թափորով, որով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ՙԽորհուրդ խորին՚ շարականի երգեցողության ներքո առաջնորդարանից եպիսկոպոսների, Մայր Աթոռի միաբանների և թեմի քահանայից դասի կողմից առաջնորդվեց դեպի նորակառույց սուրբ տաճարը: Օրհնելով ներկա բազմահազար հայորդիներին` Վեհափառ Հայրապետը բարձրացավ խորան, ուր սկսվեց շքեղակառույց առաջնորդանիստի օծման արարողությունը

Глава Епархии ААЦ в Грузии принял участие в церемонии освящения нового Кафедрального собора Преображения Господня в Москве PDF Печать E-mail
vazgen srbazan
17 сентября, под предводительством Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина II, был проведен обряд освящения нового Кафедрального собора Ново-Нахичеванской и Российской Епархии Армянской Апостольской Церкви, а также состоялась церемония открытия Храмового комплекса.
На этом историческом событии в жизни Ново-Нахичеванской и Российской Епархии Армянской Апостольской Церкви присутствовали президент Республики Армения Серж Саркисян, президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян, спонсоры строительства храмового комплекса. В связи с этим из епархий Армянской Церкви всего мира в Москву прибыли главы епархий и благодетели армянского народа, члены Верховного духовного совета, государственные чиновники РА, деятели науки и образования, видные деятели культуры, представители органов власти города Москвы и Российской Федерации. В церемонии освящения также принял участие глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян.
Святейший Патриарх Московский и всея Руси Кирилл в сопровождении духовных лиц Русской Православной Церкви также принял участие в церемонии.
Торжественная церемония началась с торжественного шествия, под пение шаракана «Хорурд хорин» (Тайна Тайн) Католикос Всех Армян в сопровождении епископов, монахов Первопрестольного Эчмиадзина и духовных лиц епархии направился к новому святому храму. Благословив великое множество присутствующих армян, Верховный Патриарх взошел на алтарь, где и началась церемония освящения великолепного кафедрального собора.