Մեկնարկեց Վիրահայոց Թեմի երիտասարդ առաջնորդների վերապատրաստման ծրագիրը PDF Տպել Էլ.փոստ
Սույն թվականի հուլիսի 16-ին,Վրաստանի Ծերովանի բնակավայրում, «Երիտասարդ առաջնորդների վերապատրաստման ծրագրի» շրջանակներում, մեկնարկեց քառօրյա ճամբարը: Ճամբարում անցկացրած օրերի ընթացքում Վրաստանի հայաբնակ շրջաններից և գյուղերից ժամանած թվով 36 երիտասարդներ կանցնեն երիտասարդ համայնքային առաջնորդների վերապատրաստման դասընթաց: Նրանք դասախոսություններ կլսեն հայ ժողովրդի և եկեղեցու պատմության, Թբիլիսիի հայկական պատմա-մշակութային կոթողների, ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքների, քաղաքացիական հասարակության և տեղական ինքնակառավարման թեմաներով: Կանցնեն տեղերում մշակութային կյանքը զարգացնելու վարժանքներ:
Ծրագիրը նախաձեռնել է Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի երիտասարդական բաժինը՝ ՀՀ Սպորտի և երիտասարդության հարցերով և ՀՀ Սփյուռքի նախարարության ու Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի հովանավորությամբ:
Ծրագրի հանդիսավոր բացմանը ներկա էին Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Հովհաննես Մանուկյանը, Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի Հանդուրժողականության կենտրոնի ղեկավար Բեքա Մինդիաշվիլին, Մառնեուլիի և մերձակա գյուղերի հայության հոգևոր հովիվ տեր Մովսես քահանա Աշուրյանը, Ծալկայի և մերձակա գյուղերի հայության հոգևոր հովիվ Տեր Մովսես քահանա Մանուկյանը, Վրաստանում ՀՀ դեսպանության խորհրդական Արտակ Կալաչյանը, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավարության և պաշտոնեության ներկայացուցիչներ:
Տերունական աղոթքից հետո ծրագիրը բացեց «Հայարտուն» կենտրոնի հոգևոր տեսուչ և երիտասարդական բաժնի ղեկավար Գևորգ սարկավագ Անտոնյանը: Նա խոսեց ծրագրի նպատակի և ճամբարային առօրյայով այն իրականացնելու նշանակության մասին:
Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Հովհաննես Մանուկյանը ողջունելով երիտասարդությանը և ներկա գտնվող հասարակությանը, արժևորեց սույն ծրագրի գործարկումը և հույս հայտնեց, որ այն կլինի շարունակական, քանզի հետամուտ է հայաբնակ տարածաշրջաններում հայ ներուժի համախմբմանը և տեղերում ազգապահպան գործունեության աշխուժացմանը: Դեսպան Հովհաննես Մանուկյանը անդրադարձ կատարեց նաև հայ-վրացական փոխհարաբերությունների,Վրաստանում հայի ազգային ինքնության պահպանման և խորացման գործում Վրաստանի մեծաթիվ համայնքի ներուժի ներդրմանը:
Ծրագրի մեկնարկումը ողջունեցին և երիտասարդներին արդյունավետ հանգիստ և համայնքային կյանքում գործելու նոր եռանդ մաղթեցին Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի համակարգող Լևոն Չիդիլյանը, թեմի մամլո խոսնակ Սուսաննա Խաչատրյանը, իրավաբանական բաժնի պատասխանատու Լևոն Իսախանյանը և ուրիշներ:
«Ժողովրդական պաշտպանի դերակատարությունը Վրաստանում ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության գործում» թեմայով դասախոսություն կարդաց Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի Հանդուրժողականության կենտրոնի ղեկավար Բեքա Մինդիաշվիլին: Վերջինս հանգամանալից խոսեց ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքների շուրջ, կարևորելով օմբուդսմենի գրասենյակին կից գործող ազգային փոքրամասնությունների 105 կազմակերպություններ և 24 կրոնական միավորումներ ներկայացնող երկու խորհուրդների գործունեությունը: Դասախոսության ավարտին երիտասարդները բանախոսին առաջադրեցին իրենց հետաքրքրող հարցերը:
«Երիտասարդ առաջնորդների վերապատրաստման ծրագրով» Ծերովանիի չորսօրյա ճամբարի աշխատանքին իր օրհնությունը հղեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Նա բարձր գնահատեց ծրագրի նպատակը՝ հայաբնակ տարածաշրջաններում մշակութային կյանքը աշխուժացնելուն, վրաց հասարակությանը ինտեգրվելուն, այս երկրի լիիրավ քաղաքացիներ և մայր հայրենիքի ու Սուրբ Էջմիածնի լավ զավակներ աճեցնելուն միտված երիտասարդ առաջնորդների վերապատրաստման ծրագիրը: Սրբազան Հայրը ծրագրի իրականացման համար երախտիքի խոսքեր ուղղեց բոլոր աջակիցներին, հովանավորներին և կազմակերպիչներին:
Ճամբարային օրերի ընթացքում հայ երիտասարդները հանդիպումներ կունենան Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Ռուսլան Պողոսյանի, Վրաստանի վերինտեգրման հարցերով պետական նախարար Պաատա Զաքարեիշվիլու և Վրաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի փոխքարտուղար Թամար Կինծուրաշվիլու հետ: Վերապատրաստման դասընթացները կշարունակվեն մինչև հուլիսի 19-ը ներառյալ:

Стартовала программа подготовки лидеров Епархии ААЦ В Грузии PDF Печать E-mail
16 июля сего года, в поселке Церовани в Грузии, в рамках «Программы подготовки молодых лидеров», стартовал четырехдневный лагерь. Во время проведенных в лагере дней 36 молодых людей, прибывших из армянонаселенных регионов и деревень Грузии, пройдут курс подготовки молодых лидеров общины. Они прослушают лекции по следующим темам : история армянского народа и армянской церкви, историко-культурные армянские памятники в Тбилиси, права национальных и религиозных меньшинств, гражданское общество и местное самоуправление. Пройдут тренинги по развитию местной культурной жизни.
Программу инициировал молодежный отдел центра культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии, при финансовой поддержке Министерства спорта и по делам молодежи Республики Армения, Министерства Диаспоры РА и фонда Галуста Гюльбенкяна.
На торжественном открытии программы присутствовали Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Грузии Ованес Манукян, глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, руководитель центра толерантности при офисе народного защитника (омбудсмена) Грузии Бека Миндиашвили, духовный пастырь армян Марнеульского района и прилегающих деревень священник Мовсес Ашурян, духовный пастырь армян Цалки и прилегающих деревень священник Мовсес Манукян, советник посольства РА в Грузии Артак Калачян, представители руководства и должностные лица центра культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии.
После молитвы «Отче Наш» программу открыл духовный смотритель и руководитель отдела молодежи центра «Айартун» дьякон Геворг Антонян. Он представил присутствующим цель программы и значение быта лагеря в ее осуществлении.
Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Грузии Ованес Манукян, поприветствовав молодежь и присутствующую общественность, оценил важность запуска этой программы и выразил надежду, что она станет продолжительной, так как она преследует консолидацию потенциала в армянонаселенных регионах и местами оживление деятельности, направленной на сохранение национальной идентичности. Посол Ованес Манукян также упомянул армяно-грузинские взаимоотношения, вклад потенциала многочисленной общины Грузии в дело сохранения и углубления армянской национальной идентичности в Грузии.
Координатор центра культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян, пресс- спикер Епархии Сусанна Хачатурян, ответственный за юридический отдел Епархии Левон Исаханян и другие - поприветствовали запуск программы, пожелали молодежи продуктивного отдыха и новой энергии для деятельности в жизни общины.
Лекцию на тему «Роль народного защитника в деле защиты прав национальных и религиозных меньшинств в Грузии» прочел Бека Миндиашвили, руководитель центра толерантности при офисе народного защитника (омбудсмена) Грузии. Он подробно рассказал оправах этническихи религиозных меньшинств, подчеркнув деятельность двух советов при офисе народного защитника, которые представляют 105 организаций национальных меньшинств и 24 религиозных объединения. По завершении лекции молодежь подняла интересующие их вопросы.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян направил свое благословение четырехдневной работе лагеря в Церовани по «Программе подготовки молодых лидеров». Он высоко оценил цель программы - оживление культурной жизни в армянонаселенных регионах, интеграция в Грузинское общество, программа подготовки молодых лидеров, направленная на воспитание полноправных граждан этой страны и достойных детей своего отечества и Святого Эчмиадзина. Епископ Вазген Мирзаханян направил слова благодарности спонсорам, организаторам и всем оказавшим поддержку в осуществлении программы.
В течение дней, проведенных в лагере, армянская молодежь встретится с депутатом парламента Грузии Русланом Погосяном, с государственным министром Грузии по вопросам реинтеграции Паатой Закареишвили, с заместителем секретаря Совета государственной безопасности Грузии Тамарой Кинцурашвили. Лекции по подготовке продлятся до 19 июля включительно.