Ապրիլի 13-ին Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում բացվեց Հայոց մեծ Եղեռնի 98-րդ տարելիցին նվիրված «Հայոց Գողգոթա» խորագրով ցուցահանդեսը: Այն կազմակերպել էին Վրաստանի Հայ նկարիչների միությունը և Ջավախքի երիտասարդ նկարիչների ընկերակցությունը՝ Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի հոգաբարձուների խորհրդի,
Վրաստանում ՀՀ դեսպանության , ՀՀ Սփյուռքի նախարարության և Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի աջակցությամբ : Ցուցահանդեսին իրենց աշխատանքներն էին ներկայացրել Թբիլիսիի, Ջավախքի, ինչպես նաև ծնունդով Վրաստանցի, բայց ներկայումս Հայաստանում գործող նկարիչները: Բացելով ցուցահանդեսը, Վրաստանի հայ նկարիչների միության նախագահ Մերուժան Շահումյանը տեղեկացրեց, որ ցուցահանդեսին մասնակցած շուրջ 35 ստեղծագործողների մեծամասնությունը երիտասարդներ են, ովքեր Հայոց Մեծ Եղեռնի մասին պատկերացում ունեն միայն հաղորդածով: Եվ ցուցասրահում տեղ գտած շուրջ 60 կտավները գույների միջոցով արտահայտված նրանց ցասումն է, արդարության և հատուցման պահանջը անմեղ նախնիների տառապանքների և դաժան նահատակության համար: Վրաստանի «Հերակլ Երկրորդ» ոչկառավարական կազմակերպության ղեկավար Արչիլ Ճկուիձեն, ողջունելով ցուցահանդեսի կազմակերպումը, իր խոնարհումը բերեց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի առջև, կոչ անելով Վրաստան երկրի իշխանություններին՝ հարգել հարևան քրիստոնյա ժողովրդի ցավը, ճանաչել 1915 թվականի Հայոց Եղեռնը և Հուշարձան կանգնեցնել զոհերի հիշատակին: Իրենց բողոքը միջազգային հանրության անարդար և անտարբեր վերաբերմունքի նկատմամբ արտահայտեցին գրող –թարմանիչ Գիվի Շահնազարը, Վրաստանի նախագահի խորհրդական, «Վրաստան« թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանը, ռեժիսոր Միքայել Գրիգորյանը, պատմաբան Ենոք Թադևոսյանը: Այնուհետև դասական և հոգևոր երգերի կատարմամբ հանդես եկան «Հայարտուն» կենտրոնի «Ներսես Շնորհալի» ավագների երգչախումբը (խմբավար՝ Հովհաննես Համբարձումյան), Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու երգչախումբը (խմբավար՝ Սվետլանա Տատոևա), հնչեցին մեղեդիներ դուդուկահար Վանո Մկրտչյանի և դաշնակահար Կարեն Միրզոյանի կատարմամբ: Օրհնության և գնահատանքի իր խոսքում Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը իր օրհնությունը բաշխեց բոլոր մասնակիցներին, այս միջոցառումը, ինչպես նաև նմանատիպ այլ միջոցառումները համարեց որպես հուշակոթող անմեղ հայ նահատակներին:Ոգեկոչելով երիտասարդ ստեղծագործողներին Վիրահայոց Առաջնորդը հույս հայտնեց վաղվա Հայաստանի և հայության գեղեցիկ ապագայի նկատմամբ: Վրաստանի հայ նկարիչների միության նախագահ Մերուժան Շահումյանը և Ջավախքի երիտասարդ նկարիչների ընկերակցության նախագահ Հայկազուն Ղարագուլյանը ներկայացրեցին այն ստեղծագործողներին, ում աշխատանքները ճանաչվել են լավագույն: Ցուցահանդեսի ամենաերիտասարդ մասնակից ճանաչվեց Քրիստինե Բագդացյանը: Երրորդ մրցանակին արժանացավ Լիլիթ Արսենյանը, երկրորդ մրցանակին՝ Անի Քանանյանը, իսկ առաջին մրցանակը շահեց Մարիամ Տիպուխյանն իր «Սգացող կինը» կտավով: Նրանց բոլորին Վիրահայոց Թեմի Առաջնորդարանի կողմից տրվեցին դրամական պարգևներ: Ցուցահանդեսը կշարունակվի մինչև ապրիլի 30-ը:

В Епархии ААЦ в Грузии продолжаются мероприятия, посвященные Геноциду армян PDF Печать E-mail
13 апреля, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра культуры «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии открылась выставка под названием «Армянская Голгофа», посвященная 98-й годовщине Геноцида армян. Ее организовали Союз армянских художников Грузии и Общество молодых художников Джавахка, при поддержке Совета попечителей центра культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии, посольства РА в Грузии,
Министерства диаспоры РА и фонда имени Галуста Гюльбенкяна.
Свои работы на выставке представили художники из Тбилиси, Джавахка, а также художники, родившиеся в Грузии, но на сегодняшний день занимающиеся творчеством в Армении. Выставку открыл председатель Союза армянских художников Грузии Меружан Шаумян, он сообщил, что из 35 творцов большинство составляют молодые художники, которые только лишь по рассказам имеют представление о Геноциде армян. Посредством красок на почти 60 полотнах, находящихся в зале, они выразили свое возмущение, а также требование справедливости и возмещения за жестокие мучения и страдания невинных предков.
Руководитель неправительственной организации в Грузии "Общество Ираклия Второго" Арчил Чкоидзе приветствовал организацию выставки, он преклонился перед памятью жертв геноцида, и призвал власти Грузии уважать боль соседнего христианского народа, признать Геноцид армян 1915 года и установить памятник жертвам.
Свое возмущение в адрес несправедливого и безразличного отношения мирового сообщества выразили писатель- переводчик Гиви Шахназари, советник президента Грузии, редактор газеты «Врастан» («Грузия») Ван Байбуртян, режиссер Михаил Григорян, историк Енок Тадевосян.
Затем старший хор имени Нерсеса Шнорали центра «Айартун» (дирижер Ованес Амбарцумян) и хор церкви Сурб Эчмиадзин (дирижер Светлана Татоева) исполнили классические и духовные песни, также прозвучали мелодии в исполнении дудукиста Вано Мкртчяна и пианиста Карена Мирзояна.
В своем слове благословения и оценки глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян благословил всех участников, и рассмотрел эту выставку и подобные ему мероприятия, как памятник невинным армянским мученикам. Отметив молодых художников, глава Епархии ААЦ выразил надежду на прекрасное будущее армян и Армении.
Председатель Союза армянских художников Грузии Меружан Шаумян и председатель Общества молодых художников Джавахка Айказун Карагулян представили тех художников, чьи работы были признаны лучшими.
Самой юной участницей выставки была признана Кристина Багдацян. Третьего места удостоилась Лилит Арсенян, второго места – Ани Кананян, а первое место заняла Мариям Типухян со своим полотном «Плачущая женщина». Им всем от резиденции Епархии ААЦ в Грузии были вручены денежные призы.