Ապրիլի 14-ին, Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում կայացավ երգիչ Սարիբեկ (Սար) Սարգսյանի առաջին ձայնասկավառակի շնորհանդեսը |
Ապրիլի 14-ին, Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում կայացավ երգիչ Սարիբեկ (Սար) Սարգսյանի առաջին ձայնասկավառակի շնորհանդեսը: Ծնունդով արցախցիՍարիբեկ Սարգսյանը ճանաչված անուն է թբիլիսահայ երաժշտասեր հասարակայնության համար: Ութ տարի առաջ թբիլիսաբնակ Գևորգյան ընտանիքի կնքահայրությամբ մկրտվելով Թբիլիսիի «Սուրբ Գևորգ» առաջնորդանիստ եկեղեցում, արցախցի Սարգսյան ընտանիքը անքակտելի թելերով կապվեց ոչ միայն Գևորգյան ընտանիքի, այլև թբիլիսահայ հասարակայնության հետ: Ուստի պատահական չէր, որ երիտասարդ բարիտոնը իր առաջին «Կարոտ» ձայնասկավառակի շնորհանդեսի վայր ընտրեց հատկապես Վրաստանի մայրաքաղաքը: Սարիբեկ Սարգսյանի «Կարոտ» ձայնասկավառակի շնորհանդեսին ներկա էին հայ և վրաց երաժշտասեր հասարակայնության ներկայացուցիչներ Շնորհանդեսի վարող Միքայել Ավագյանը ներկաներին ծանոթացրեց շնորհալի երգչի ստեղծագործական ուղու հետ: Արցախի Հադրութ քաղաքում ծնված և նախնական երաժշտական կրթությունը տեղում ստացած Սարիբեկ Սարգսյանն ավարտել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի վոկալի բաժինը, իսկ 2008 թվականին՝ ասպիրանտուրան: Սարգսյան երգիչը համերգային ծրագրեր է ծավալում ակադեմիական և էստրադային ժանրերում, համերգներով հանդես գալիս Արցախում, Հայաստանում, Վրաստանում, Ռուսաստանում, Եվրոպայում, ԱՄՆ-ում և այլուր: Շնորհավորելով Սարիբեկ Սարգսյանին առաջին ձայնասկավառակի թողարկման կապակցությամբ, վրաց ճանաչված երաժիշտ Նունու Գաբունիան նրան մաղթեց նորանոր բարձունքներ նվաճելու կամք և ունակություն: Խոսելով արցախցի երիտասարդի երաժշտական կարողության մասին, բանախոսներ երաժշտագետ Աիդա Մեսրոպյանը, Վրաստանի հայ երաժիշտների միության նախագահ Արտեմ Կիրակոզովը բնորոշեցին Սարիբեկ Սարգսյանին որպես խոստումնալից և մեծ ապագա ունեցող երիտասարդի,ում կոչումը հայ երգը, հայ ռոմանսը հասանելի դարձնելու մեջ է: Բանախոսները հաստատեցին Գալինա Վիշնևսկայայի գնահատականը, անվանելով Սարիբեկին «Ոչ թե Ղարաբաղի, այլ Հայաստանի սոխակ»: Իր օրհնությունը բաշխելով ներկա գտնվողներին, Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպս. Միրզախանյանը Սարիբեկ Սարգսյանին անվանեց Արցախի զինվոր, ով հասակ առնելով արցախյան պատերազմի թոհ ու բոհի, արյուն-արցունքի մեջ, սակայն երգն է համարել այն սպեղանին, որ պետք է բուժի վիրավոր հոգիները և որ Սարիբեկը նվիրվել է Արցախի հաղթանակը երգի միջոցով տարածելու առաքելությանը: Սրբազան Հայրը մաղթելով Սարիբեկ Սարգսյանին նորանոր հաջողություններ, հորդորեց նրան՝ նվիրվել հայ երգի, հայ մշակույթի զարգացմանը և տարածմանը: Շնորհանդեսի ընթացքում ցուցադրվեց տեսանյութ երիտասարդ երգչի մի շարք դերակատարումների

Презентация компакт-диска Сарибека Саргсяна PDF Печать E-mail
14 апреля, в центре культуры «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии состоялась презентация первого компакт-диска певца Сарибека (Сар) Саргсяна. Сарибек Саргсян родился в Арцахе, его имя известно среди меломанов армянского общества Тбилиси. Восемь лет назад семья тбилисских армян Геворкян крестила в Кафедральной церкви Сурб Геворг города Тбилиси семью Саргсянов из Арцаха, что неразрывными узами связало их не только с семьей Геворкян, но и со всем обществом армян Тбилиси. Следовательно, это не случайность, что молодой баритон избрал именно столицу Грузии в качестве места презентации своего первого компакт-диска под названием «Карот».
На презентации компакт-диска Сарибека Саргсяна «Карот» присутствовали представители армянского и грузинского общества, любители музыки, а также ценители исполнительского мастерства Сарибека Саргсяна.
Ведущий презентации Михаил Авакян представил аудитории творческий путь талантливого певца. Сарибек Саргсян родился в городе Адрут Арцаха, где и получил начальное музыкальное образование, окончил вокальное отделение Ереванской государственной консерватории им. Комитаса, а в 2008 году – аспирантуру. В концертную программу певца Саргсяна входит музыка академического и эстрадного жанров. Он выступает с концертами в Арцахе, Армении, Грузии, России, Европе, США и в других странах.
Известный грузинский композитор и певица Нуну Габуния поздравила Сарибека Саргсяна с выпуском первого компакт-диска, и пожелала ему силу воли и способности к достижению новых вершин. Музыковед Аида Месропян и председатель Союза армянских музыкантов Грузии Артем Киракозов говорили о музыкальных способностях молодого арцахца, они оценили Сарибека Саргсяна как перспективного молодого человека с большим будущим, призвание которого состоит в том, чтобы сделать доступными армянскую песню и армянский романс. Ораторы подтвердили оценку Галины Вишневской и назвали Сарибека «соловьем не только Карабаха, но и всей Армении».
Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян благословил присутствующих и назвал Сарибека Саргсяна воином Арцаха, который вырос среди потрясений, слез и крови арцахской войны, однако счел песню тем лекарством, которое должно излечить израненные души. Сарибек взял на себя миссию распространения арцахской победы с помощью песни. Епископ Вазген Мирзаханян пожелал Сарибеку Саргсяну дальнейших успехов и призвал певца посвятить себя армянской песне, а также развитию и распространению армянской культуры.
Во время презентации был показан видеоролик с рядом песен в исполнении молодого певца. Сарибек Саргсян также исполнил песни армянских музыкантов.