Մայրենի լեզվի պահպանությանն էր նվիրված մարտի 23-ին Հայ Առաքելական Ուղղափառ Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կայացած միջոցառումը: Գրական-երաժշտական մոնտաժի մասնակիցներն էին «Հայարտուն» կենտրոնի Սուրբ Եղիա Մարգարեի անվան կիրակնօրյա դպրոցի սաները (ուսուցչուհի՝ Ռոզա Զոհրաբյան), ովքեր ընդամենը մի քանի ամիս առաջ են սկսել սովորել մեսրոպատառ հայերենը:
Կիրակնօրյա դպրոցի տարբեր տարիքի շուրջ 40 սովորողներ անվարժ հայերենով, սակայն հոգեհարազատությամբ և ոգեշնչումով ներկայացրեցին մայրենի լեզվի զարգացման ուղին, արտասանեցին մայրենիի անմահությանը նվիրված հայ մեծերի բանաստեղծություններն ու ասույթները: Նրանց խոսքում կարևորվում էր հայերենի պահպանումը ամենօրյա խնդիր դարձնելու անհրաժեշտությունը: Մայրենի լեզուն որպես ազգի գոյատևման և միավորման միջոց արժևորեցին և ստացած լավագույն տպավորությունները կիսեցին բանաստեղ-թարգմանիչ Գիվի Շահնազարը, Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միության նախագահ Ժորա Սնխչյանը, «Կամուրջ» տարեգրքի գլխավոր խմբագիր Անահիտ Բոստանջյանը, Վիրահայոց թեմի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Սամվել Աղեկյանը, «Հայարտուն» կենտրոնի կրթական բաժնի պատասխանատու Եվգենյա Մարկոսյանը, կիրակնօրյա դպրոց սաների ծնողները: Օրհնության և գնահատանքի իր խոսքում Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, ընդգծեց բարձրաճաշակ միջոցառումը, որը ոգևորում է դառնալ հայաճանաչ և լինել հայախոս: Սրբազան Հայրը կարևորեց հայ ծնողի դերը, ով ուղղորդում է իր զավակին կիրակնօրյա դպրոց, այդպիսով ձգտում նրան վերադարձնել իր արմատներին: Սրբազան Հայրը գնահատանքի խոսքեր ուղղեց ուսուցչուհի Ռոզա Զոհրաբյանին՝ նրա նվիրական աշխատանքի, անդուլ էներգիայի և հայապահպանության գործին նվիրվածության համար: Գրական –երաժշտական երեկոն անցկացվեց ՀՀ Սփյուռքի նախարարության «Մայրենիի օրվան» նվիրված միջոցառումների շրջանակներում:

Сохранение родного языка должно быть нашей повседневной задачей PDF Печать E-mail
23 марта, в зале им. Галуста Гюльбенкяна центра культуры «Айартун» Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии, состоялось мероприятие, посвященное сохранению родного языка. В литературно-музыкальном монтаже приняли участие ученики воскресной школы имени пророка Св. Егиа (педагог Роза Зограбян), которые всего несколько месяцев назад начали учить армянский язык и буквы Месропа Маштоца.
893655 351282684988550 954866974 o
Почти 40 учеников воскресной школы разного возраста говорили на армянском языке не без запинок, но с духовной близостью и вдохновением, они представили путь развития родного языка, продекламировали стихи и высказывания великих армян, посвященные бессмертию родного языка. В их словах подчеркивалась необходимость сделать сохранение родного языка повседневной задачей.
Поэт и переводчик Гиви Шахназари, председатель Союза армянских писателей Грузии «Вернатун» Жора Снхчян, главный редактор ежегодника «Камурдж» («Мост») Анаит Бостанджян, председатель совета попечителей Епархии ААЦ в Грузии Самвел Агекян, ответственная за образовательный отдел центра культуры «Айартун» Евгения Маркосян и родители учеников воскресной школы поделились прекрасными впечатлениями, и подчеркнули значение родного языка, как средства выживания и объединения нации.
В своем слове благословения и оценки глава Епархии ААЦ в Грузии Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян подчеркнул высокий уровень организации мероприятия, которое вдохновляет и дает стимул к изучение и познанию армянского языка. Епископ Вазген Мирзаханян подчеркнул роль родителя-армянина, который направляет свое чадо в воскресную школу, и тем самым стремится вернуть его к своим корням. Епископ также оценил труд педагога Розы Зограбян, ее преданность работе, неустанную энергию и преданность делу сохранения армянства.
Литературно-музыкальный вечер был проведен в рамках мероприятий Министерства диаспоры РА посвященных «Дню родного языка».