Աշխատանքային այցով Թբիլիսիում գտնվող ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, մարտի 22-ին Հայ Առաքելական Ուղղափառ Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում, հանդիպեց Վրաստանի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպման մասնակիցների շրջանում էին գրող-բանաստեղծ Գիվի Շահնազարը, Վրաստանի նախագահի խորհրդական, «Վրաստան» թերթի խմբագիր Վան Բայբուրթյանը, Վրաստանում ՀՀ դեսպանության աշխատակիցներ, ՀՀ գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանը, Հայաստանից ժամանած հյուրեր:
Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Հովհաննես Մանուկյանը հավաքվածներին ներկայացրեց ՀՀ մշակույթի նախարարի եռօրյա աշխատանքային այցի մանրամասները, արժևորելով երկրի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլու, Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարքի Իլիա Երկրորդի և այլ կառույցների ղեկավարների հետ տիկին նախարարի հանդիպումները և քննարկումները:
Նախարար Հասմիկ Պողոսյանը խոսելով իր եռօրյա աշխատանքային հանդիպումների մասին, կարևորեց մշակույթի բոլոր ոլորտներում համագործակցության երկուստեք մեծ ցանկությունը: Հիշեցնելով դեռևս հունվար ամսին Երևանում երկու երկրների՝ Վրաստանի և Հայաստանի Հանրապետությունների մշակույթների նախարարների միջև ստորագրված համագործակցության եռամյա ծրագրի մասին, տիկին Պողոսյանն ընդգծեց, որ դա վերաբերվելու է համագործակցության բոլոր բնագավառներին, ընդհուպ մինչև հայկական եկեղեցիների վերականգնման աշխատանքները: Տիկին նախարարը խոսեց նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանավորությամբ Սայաթ-Նովայի 300-ամյակի կապակցությամբ օգոստոս ամսին Հաղպատում կայանալիք աշուղական երգի փառատոնի մասին, կարևորելով վրացիների, ինչպես նաև այլ ազգերի մասնակցությունը: Այնուհետև ՀՀ մշակույթի նախարարը պատասխանեց ներկաներին հետաքրքրող տարբեր հարցերի, որոնք նաև հետագա աշխատանքների կանխագծումներ էին: Ամփոփելով հանդիպումը, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը պատմեց «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնում ծավալված ազգանվեր գործունեության մասին, տեղեկացրեց Հովհաննես Թումանյանի տան վերանորոգման աշխատանքների մասին, հույս հայտնելով, որ օգոստոս ամսին տունը արդեն ձեռնամուխ կլինի իր առաքելության իրականացմանը: Սրբազան Հայրը երախտիքի խոսքեր ուղղեց ՀՀ մշակույթի նախարարությանը և հատկապես տիկին Հասմիկ Պողոսյանին՝ «Հայարտան» գործունեությանը օժանդակելու համար: Որպես «Հայարտուն» կենտրոն իր առաջին այցելության գեղեցիկ հուշ ՀՀ մշակույթի նախարարը կենտրոնին նվիրեց նկարիչ Արարատ Սարգսյանի «Ջուղայի խաչքարներ» կտավը: ՀՀ մշակույթի նախարարին իրենց աշխատանքները նվիրեցին թբիլիսահայ նկարիչներ Լևոն Օսիպովը և Թենգիզ Միկոյանցը: Ի պատիվ մայր հայրենիքից ժամանած հարգարժան հյուրերի, «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի ուժերով տրվեց փոքր համերգ: |

Министр культуры РА встретилась с представителями армянской общины Грузии PDF Печать E-mail
Находясь в Тбилиси с рабочим визитом, министр культуры РА Асмик Погосян 22 марта в центре культуры «Айартун» Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии встретилась с представителями армянской общины Грузии. На встрече присутствовал председатель Союза писателей РА Левон Ананян
Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Грузии Ованес Манукян представил собравшимся детали рабочего визита министра культуры РА, встречи с премьер-министром Грузии Бидзиной Иванишвили, Католикос-Патриархом всея Грузии Ильей II.
Министр Асмик Погосян подчеркнула большое обоюдное желание сотрудничать во всех сферах культуры, напоминая, что еще в январе в Ереване министерства культуры Армении и Грузии, была подписана программа сотрудничества, и госпожа Погосян подчеркнула, что это относится к сотрудничеству во всех сферах, вплоть до восстановительных работ армянских церквей. Госпожа министр также сказала, что в августе в Ахпате под эгидой ЮНЕСКО в связи с 300-летием Саят Новы состоится фестиваль песен ашугов, и подчеркнула, что в нем примут участие грузины и представители других народов.
Затем министр культуры РА ответила на вопросы, интересующие собравшихся, которые были предначертанием последующих работ.
Подводя итоги встречи, глава Епархии ААЦ в Грузии Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян рассказал о деятельности центра культуры «Айартун» и о мероприятиях, осуществленных совместно с посольством РА в Грузии.
Епископ Вазген Мирзаханян в лице госпожи министра А. Погосян выразил благодарность министерству культуры РА за поддержку деятельности центра культуры «Айартун».
Министр культуры РА подарила центру полотно художника Арарата Саргсяна «Хачкары Джуги». Скульптор Левон Осипов и художник Тенгиз Микоянц подарили свои работы министру культуры РА.
В честь важных гостей, прибывших из Армении, усилиями центра культуры «Айартун» был дан небольшой концерт.