Վիրահայոց Թեմի ներկայացուցիչները մասնակցեցին վրաց-իրանական II միջազգային գիտաժողովին PDF Տպել Էլ.փոստ
706336 297313637052122 1529621848 o
Ընթացիկ տարվա նոյեմբերի 27-30-ը , Վրաստանի Պատրիարքության Սուրբ Անդրեյ Նախակոչի անվան վրացական համալսարանի նախաձեռնությամբ, ռեկտոր Սերգո Վարդոսանիձե, «Քաղաքակրթությունների երկխոսություն» նախագծի շրջանակներում, անցկացվեց վրաց-իրանական II միջազգային գիտաժողովը: Գիտաժողովի նպատակն էր ուղղափառության և իսլամի արժեքների վերլուծությունը, Վրաստանում գոյություն ունեցող դավանանքների իրավիճակի քննարկումը: Գիտաժողովին իր մասնակցությունն էր բերել Հայ Առաքելական Ուղղափառ Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց Թեմը՝ առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի գլխավորությամբ:
Բարձր գնահատելով գիտաժողովի նպատակը՝ գիտաժողովի աշխատանքին օրհնության և բարեմաղթանքի խոսք ասաց Վիրահայոց Թեմի Առաջնորդ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Նա կարևորեց այն հանդուրժողական ոգին ու շունչը, որը ստեղծված է Վրաստանում գործող տարբեր դավանանքների համար իրենց Աստվածահաճո գործունեությունը ծավալելու նպատակով:
706318 297313353718817 1661317195 o
Գիտաժողովի մասնակիցների շրջանում մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց պատմաբան, Վրաստանի հայ մտավորականների Թբիլիսյան կազմակերպության նախագահ Ենոք Թադևոսյանի զեկուցումը, որը նվիրված էր Հայ Առաքելական ուղղափառ Սուրբ Եկեղեցու Վիրահայոց Թեմի և հայ համայնքի պատմությանը:
Ուշագրավ էր գիտաժողովի մասնակիցների հետաքրքրությունը և բարեհաճ վերաբերմունքը ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների հանդեպ, ինչը վրաց ժողովրդի պատմականորեն ձևավորված հանդուրժողական վերաբերմունքի վկայությունն էր և, իրավամբ դարեր շարունակ հանդիսացել է Վրաստանում բազմազգ մշակույթների զարգացման հիմնաքարը:

Представители Армянской епархии Грузии приняли участие во 2-ой Международной грузино-иранской научной конференции. |
С 27- 30 ноября 2012 года по инициативе ректора Грузинского университета Патриархии имени святого Андрея Первозванного Серго Вардосанидзе в рамках проекта «Диалог цивилизаций» прошла 2-ая Международная грузино-иранская научная конференция. Цель конференции состояла в анализе ценностей православия и ислама, а также преследовала обсуждение положения других конфессий на территории Грузии. Конференцию почтил своим присутствием глава епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии, Его Преосвященство епископ Вазген Мирзаханян. Глава Армянской епархии в Грузии, Его Преосвященство епископ Вазген Мирзаханян выступил с речью, а также благословил и высоко оценил цель конференции . Он подчеркнул важность духа толерантности, который помогает различным конфессиям в Грузии исповедовать свою веру. Среди участников конференции большой интерес вызвал доклад председателя Тбилисского отделения Союза армянской интеллигенции Грузии Енока Тадевосяна, который был посвящен истории епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии и армянской общины. Примечательны интерес участников конференции и положительное отношение к национальным и религиозных меньшинствам, что явилось доказательством исторически сложившегося толерантного отношения грузинского народа, и на протяжении веков было краеугольным камнем развития мультикультурной Грузии. |