Վիրահայ երիտասարդները մասնակցեցիըն «Քայլ դեպի տուն» ծրագրին PDF Տպել Էլ.փոստ
38810938ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը 2018 թվականի օգոստոսի 10-24-ին իրականացրեց «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագիրը, որը նախատեսված էր 13-21 տարեկան սփյուռքահայ պատանիների և երիտասարդների համար:
Աշխարհի 26 երկրների հայ համայնքներից ծրագրին մասնակցեցին 400-ից ավելի հայորդիներ: Սա աննախադեպ իրադարձություն էր, երբ Սփյուռքի նախարարությունը նույն ծրագրի շրջանակներում միաժամանակ ընդունեց այդքան երիտասարդի: 39913573 2066298120107415 4237154970316570624 o
Վիրահայոց թեմի երիտասարդության հարցերի բաժինը (տնօրեն՝ Վալերի Բադալյան) ավանդույթի համաձայն, մեծ ակտիվությամբ մասնակցեց ՀՀ Սփյուռքի նախարարության Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Քայլ դեպի տուն» ծրագրին: 101 երիտասարդներ (Ախալքալաքից, Նինոծմինդայից, Ծալկայի, Մառնեուլի, Բոլնիսի, շրջաններից և Ռուսթավի ու Թբիլիսի քաղաքներից) ընդգրկվեցին ծրագրին: Ժամանակին և լավ իրականացված նախապատրաստական-կազմակերպչական աշխատանքի արդյունքում, Վիրահայոց թեմը ներկայացնող խմբերը աչքի ընկան բարձր կարգապահությամբ, ազգագրական մշակույթի իմացությամբ և օրինակելի վարքով:
Մասնակիցների ներգրավումը ծրագրին իրականացվեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հայրական օրհնությամբ և 39943607 2066300176773876 7949197910355214336 oՎիրահայոց թեմի երիտասարդության հարցերի բաժնի տնօրեն Վալերի Բադալյանի,  երիտասարդական  ծրագրերի համակարգող Նինա Սերոպովայի, Սամցխե-Ջավախքի և Ծալկայի փոխառաջնորդարանի գործավար Արմենուհի Պետրոսյանի, Նինոծմինդայի «Ռաֆայել Ջավախ» կենտրոնի ղեկավար Ժորա Սնխչյանի անմիջական վերահսկողությամբ, մասնակիցների և նրանց ծնողների հետ տարած բացատրական աշխատանքով, հանդիպումներով և ժողովներով: Կազմակերպիչները մասնակիցներին ուղեկցեցին Երևան և այցն ավարտելուց հետո խմբին վերադարձրեցին  իրենց տները:
Վիրահայ 13-21 տարեկան երիտասարդները երկու շաբաթ հյուրընկալվեցին հայաստանաբնակ ընտանիքներում, Ծաղկաձորում մասնակցեցին ծրագրի ճամբարային փուլին:
Տեղում դրսևորած մեծ պատասխանատվության և խմբի օրինակելի վարքի համար Ծրագրի տնօրինության բարձր գնահատականին 39984944արժանացան վրաստանյան խմբերի պատասխանատուներ Նիկա Ղազարյանը, Ռոզիտա Համբարյանը և Ռոմա Վարդանյանը:
Սփյուռքի նախարարության կազմակերպած «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի մասնակիցների շրջանում էր նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի տանը հյուրընկալված Լարիսա Ղարսլյանը, ով երեք տարի սովորել և ավարտել է Վիրահայոց 39984908 2064611483609412 1293779131787378688 nթեմի Նինոծմինդայի «Ռաֆայել Ջավախ»  կրթամշակութային և երիտասարդական կենտրոնը:
Ծրագրի մասնակիցները վերադարձել են անմոռանալի տպավորություններով և բազմաթիվ նոր ծանոթություններով, իրենց հետ բերելով ջերմ ու բարի հիշողություններ Հայաստանում անցկացրած օրերից:
Վիրահայոց թեմն իր օրհնությունն ու գնահատանքն է բերում ՀՀ Սփյուռքի նախարարությանը, նրա  աշխատակազմին՝  ծրագրին վրացահայ  պատանիներին և երիտասարդներին ներառելու համար։
Մայր հայրենիքի կողմից սփյուռքահայ երիտասարդների նկատմամբ դրսևորված սերն ու ջերմությունը, ծանոթությունը Հայաստանի պատմությանը, մերձեցումը ազգային մշակույթին, հասարակական կյանքին, հոգևոր և ընտանեկան ավանդույթներին, նոր ընկերներն ու հաստատված մտերմական հարաբերությունները հայրենասիրության և ազգասիրության նոր լիցք առաջացրեցին երիտասարդների հոգում:

Армянская молодежь Грузии приняла участие в программе «Шаг к дому» PDF Печать E-mail
38810938Министерство диаспоры Республики Армения провела учебно-познавательный визит в рамках программы «Шаг к дому» в период с 10 по 24 августа 2018 года; программа была предусмотрена для армянской молодежи из разных диаспор в возрасте 13-21 лет.
Более 400 юношей и девушек из армянских общих 26 стран мира принимали участие в программе. Это беспрецедентное событие, когда министерство диаспоры РА в рамках этой программы приняло столько участников.
Отдел по вопросам молодежи Епархии ААЦ в Грузии (директор Валерий Бадалян), по традиции, с большой активностью принимал 39913573 2066298120107415 4237154970316570624 oучастие в познавательной, патриотической программе «Шаг к дому», осуществляемой министерством диаспоры Республики Армения. 101 юношей и девушек (из районов Ахалкалаки, Ниноцминда, Цалка, Марнеули, Болниси, а также из городов Рустави и Тбилиси) принимали участие в программе. В результате хорошо подготовленной и организованной работы, группы, представляющие Епархию ААЦ в Грузии, показали себя как высокоорганизованная и знающая свою национальную культуру молодежь.
Привлечение участников в программу осуществлялось с благословения Главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, и с помощью встреч, собраний и разъяснительных работ с участниками и их родителями, под непосредственным контролем директора отдела по вопросам молодежи Епархии ААЦ в Грузии, Валерием Бадаляном, координатором молодежных программы, Ниной Сероповой, делопроизводителем 39943607 2066300176773876 7949197910355214336 oВикариата Самцхе-Джавахети и Цалка, руководителем центра «Рафаэль Джавах» Жорой Снхчяном. Организаторы сопровождали всех участников в Ереван, а после окончания программы, организовали возвращение групп молодежи домой.
Армянская молодежь Грузии в возрасте 13-21 лет, 2 недели гостила в семьях, проживающих в Армении, и приняла участие в программе летнего отдыха в Цахкадзоре.
За большую ответственность и примерное поведение участников программы, ответственные за грузинские группы Ника Казарян, Розита Гамбарян и Рома Варданян были высоко оценены руководством программы.
В рамках программы «Шаг к дому», организованной министерством диаспоры, в доме премьер-министра Республики Армения, Никола Пашиняна, гостила участница из Грузии Лариса Карслян, которая 3 года училась и окончила культурно-образовательный и молодежный центр «Рафаэль Джавах» г. Ниноцминда Епархии ААЦ в Грузии.39984944
Участники программы «Шаг к дому» вернулись домой с незабываемыми впечатлениями и множеством новых знакомств, привезя с собой 39984908 2064611483609412 1293779131787378688 nдобрые и теплые воспоминания о проведенных в Армении днях.
Епархия ААЦ в Грузии передает свое благословление и выражает благодарность министерству диаспоры Республики Армения, всему персоналу, за возможность, предоставленную армянским юношам и девушкам из Грузии, принять участие в программе.
Большая любовь и теплое отношение к молодежи из диаспоры со стороны Родины, ознакомление с историей Армении, приближение к национальной культуре, общественной жизни, духовным и семейным традициям, новые друзья и установившиеся добрые отношения, побудили новый заряд патриотизма и любви к армянскому народу в сердцах молодежи.