| Վիրահայոց թեմը նշեց Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-Պատրիարքի գահակալության 40-ամյակը |
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը շնորհավորական ուղերձ էր հղել Վրաց Ուղղափառ Եկեղեցու հովվապետին՝ փառավոր հոբելյանների առիթով: Վիրահայոց թեմը Սրբազնագույն և Երանաշնորհ Իլիա Բ-ի գահակալության 40-ամյակին և հայ-վրացական հազարամյակների բարեկամությանը նվիրեց դասական երաժշտության համերգ, որին մասնակցեցին Եվրոպայի տարբեր երկրներից ժամանած երաժիշտներ: Համերգը տեղի ունեցավ Թբիլիսիի Վանո Սարաջիշվիլիի անվան պետական կոնսերվատորիայի Փոքր դահլիճում:
Իրենց օրհնաբեր ներկայությունն էին բերել Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը և Վրաց Ուղղափառ Եկեղեցու Ախալքալաքի ու Գումբուրդոյի, Հարավային Ամերիկայի միտրոպոլիտ Գերաշնորհ Նիկոլոզ Փաչուաշվիլին: Վիրահայոց թեմի իրավական հարցերի և համագործակցության բաժնի տնօրեն Միքայել Ավագյանը ամփոփ ներկայացրեց հազարամյակների պատմություն ունեցող Հայ Առաքելական և Վրաց Ուղղափառ եկեղեցիների համագործակցությունը և բարեկամությունը: Պատմության քառուղիներում բազմիցս հայտնված երկու հավատավոր ազգերը իրենց առաջնորդների եղբայրական սիրով կերտել են քրիստոնեական մշակույթը և տարածել Հիսուսի լույս Ավետարանը:
Միջոցառման կապակցությամբ շնորհակալության խոսք ասաց միտրոպոլիտ Նիկոլոզ Փաչուաշվիլին: Վերջինս բարձր գնահատեց Վիրահայոց թեմի կողմից Վրաց քրիստոնյա Եկեղեցու հովվապետի հոբելյանները այս ձևով նշելը, արժևորեց Հայ և Վրաց Եկեղեցիների բարեկամությունը, որն ունի դարերի պատմություն և որ այդ համագործակցությունը նոր լիցքով ու հագեցվածությամբ շարունակում է արձանագրվել Սրբազնագույն և Երանաշնորհ Իլիա Բ-ի և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ-ի հովվապետությամբ: Դասական երաժշտության համերգի ընթացքում դաշնակահար Մամիկոն Նահապետյանի, կլարնետահար Դիմիտրի Բոքոլիշվիլու և երաժիշտ Հովհաննես Համբարձումյանի կատարմամբ հնչեցին Արամ Խաչատրյանի, Շուբերտի, Կրայսլերի, Շումանի և Հովհաննես Համբարձումյանի ստեղծագործությունները: |
2017 թվականի դեկտեմբերի 25-ին Վրաստանում հանդիսավորապես նշվեց Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարք Սրբազնագույն և Երանաշնորհ Իլիա Բ-ի գահակալության 40 և ծննդյան 85-ամյակը:

| В Епархии ААЦ в Грузии отметили 40-летие со дня интронизации Католикоса-Патриарха всея Грузии |
Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин II направил поздравительное послание Патриарху всея Грузии по случаю славного юбилея. Епархия ААЦ в Грузии посвятила концерт классической музыки 40-летию со дня Зал был забит битком. Присутствовали армянские и грузинские ценители музыки. Мероприятие почтили своим присутствием предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, и Митрополит Ахалкалакский и Директор отдела по юридическим вопросам и сотрудничеству Епархии ААЦ в Грузии Михаил Авакян вкратце рассказал о насчитывающих тысячелетия сотрудничестве и дружбе Армянской Апостольской и Грузинской Православной Церквей. Два верующих народа, которые не раз оказывались на историческом перепутье, благодаря братской любви своих предводителей созидали Докладчик, цитируя крылатые слова Илии Второго о том, что Армения и Грузия – это два оазиса христианства в регионе, подчеркнул, что Католикос-Патриарх всея Грузии уже 40 лет хранит свет веры грузинского народа. Докладчик Авакян зачитал текст поздравительного послания Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина II. Митрополит Николоз Пачуашвили выразил благодарность в связи с организацией мероприятия. Он высоко оценил тот факт, что Епархия ААЦ в Грузии в такой форме празднует юбилеи Католикоса-Патриарха всея Грузии, он подчеркнул, что Армянскую и Грузинскую Церкви связывают дружеские отношения, которые имеют многовековую историю, и что данное сотрудничество становится всё более насыщенным и интенсивным при патриаршестве Католикоса-Патриарха всея Грузии Илии II и В ходе концерта классической музыки в исполнении пианиста Мамикона Нахапетяна, кларнетиста Дмитрия Боколишвили и музыканта Ованеса Амбарцумяна прозвучали произведения Арама Хачатуряна, Шуберта, Крайслера, Шумана и Ованеса Амбарцумяна. |
25 декабря 2017 года в Грузии торжественно отметили 85-летний юбилей и 40-летие интронизации Католикоса-Патриарха всея Грузии Илии II.