Սուրբ Գևորգ զորավարի տոնը Վիրահայոց թեմի առաջնորդանիստ եկեղեցում PDF Տպել Էլ.փոստ
1 2017 թվականի սեպտեմբերի 30-ին, Վիրահայոց թեմի եկեղեցիներում հավուր պատշաճի նշվեց Սուրբ Գևորգ քաջամարտիկ զորավարի տոնը: Այն նաև Սուրբ Գևորգ եկեղեցու ուխտի օրն էր:
Օրը առավել տոնական և հանդիսավոր էր Վիրահայոց թեմի Թբիլիսիի Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցում: Հավատացյալները առանձնահատուկ սիրով եկել էին նորոգելու իրենց ուխտը և մասնակցելուDSC01503 տոնի առիթով եկեղեցում կատարվող արարողություններին: Մարդաշատ էր եկեղեցու բակն ու ներսը: Թբիլիսահայ հավատացյալներին միացել էին ուխտավորներ Հայաստանի Արմավիրի թեմի Խաթունարկ գյուղից, Իրանից, Կանադայից: Հավատացյալները ժամանել էին այս զորավոր տաճարում աղոթելու և քաջամարտիկ Սուրբ Գևորգի օրհնությունն ու շնորհները ստանալու փափագով:
DSC01510Սուրբ Գևորգ եկեղեցում Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի օրհնությամբ Սուրբ և Անմահ Պատարագ մատուցեց Արմավիրի թեմի Խաթունարկ գյուղի Սուրբ Նշան եկեղեցու հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Գևորգ քահանա Կրտիկաշյանը: Սուրբ Պատարագին ներկա էին Վրաստանում ՀՀ դեսպանության դիվանագետները, համայնքային գործիչներ, մտավորականներ, հյուրեր, զբոսաշրջիկներ:
Հընթացս Սուրբ Պատարագի, Տեր Գևորգ քահանան քարոզ խոսեց օրվա խորհրդի՝ քաջամարտիկDSC01525 զորավարի քրիստոնյա հավատքին նվիրվածության և նահատակության մասին, արժևորեց թբիլիսահայերի մեծ սերն ու նվիրվածությունը Սրբին, որի անունով դարերի ընթացքում այստեղ կառուցվել են եկեղեցիներ, ընդորում առաջնորդանիստ Սուրբ Գևորգը, երախտագիտության խոսքեր ասաց Վիրահայոց թեմի առաջնորդի օրհնությանն արժանանալու համար:
DSC01531Քարոզի վերջում պատարագիչ քահանան բոլոր Գևորգ անվանակիրներին շնորհավորեց տոնի կապակցությամբ, հորդորեց նրանց ապրել ամուր հավատքով և Քրիստոսի հավատարիմ զավակները լինելու հպարտությամբ:
Հավարտ Պատարագի, Սուրբ Գևորգ եկեղեցու հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Սամվել քահանա Թորոսյանի կողմից օրհնվեցDSC01535 ուխտի մատաղը և բաժանվեց ժողովրդին: Տոնին նվիրված առաջնորդանիստ Սուրբ Գևորգի եկեղեցասեր կանանց միության նախաձեռնությամբ և խաչի քավոր Յուրի Երեմյանի աջակցությամբ կազմակերպվեց հյուրասիրություն:
Սուրբ Գևորգ տաճարը Թբիլիսիի հնագույն եկեղեցիներից է, այն կառուցվել է 13-րդ դարում, եղել է հայկական միջնադարյան հոգևոր, մշակութային և լուսավորչական կենտրոններից մեկը: Եկեղեցին դարեր ի վեր իր շուրջն է համախմբում վիրահայությանը, ի մասնավորի թբիլիսահայությանը:

30 сентября 2017 года, в церквях Епархии ААЦ в Грузии подобающим образом отметили День памяти Свв. Георгия Победоносца. Это также день обета церкви Св. Георгия.
Особенно торжественно празднование прошло в Кафедральном соборе Сурб Геворг Епархии ААЦ в Грузии. Верующие с особенной любовью пришли совершить свой обет и принять участие в церковных церемониях. Внутри и во дворе храма было многолюдно. К тбилисским армянским верующим присоединились паломники из села Хатунарк (Армавирская Епархия ААЦ, Республика Армения), из Ирана и Канады. Верующие приехали помолиться в этом наполненном благодатью храме, желая получить благословение и дары Святого Георгия.
По благословению предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, в Кафедральном соборе Сурб Геворг Божественную Литургию служил духовный пастырь церкви Сурб Ншан села Хатунарк (Армавирская Епархия ААЦ), о. Геворк Кртикашян. На Божественной Литургии присутствовали дипломаты посольства РА в Грузии, деятели общины, представители интеллигенции, гости и туристы.
В ходе Божественной Литургии, о. Геворк произнес проповедь о смысле праздника и рассказал о приверженности христианской вере и мученичестве отважного полководца; он подчеркнул большую набожность тбилисских армян и их любовь в Святому, в честь которого на протяжении веков здесь строились храмы, а среди них и Кафедральный собор Сурб Геворг. О.Геворг выразил слова благодарности за то, что удостоился благословения предводителя Епархии ААЦ в Грузии.
В конце проповеди служивший литургию священник поздравил всех Георгиев с днем ангела, призвал их быть твердыми в вере и преданными чадами Христа.
По завершении Литургии, духовный пастырь церкви Сурб Геворк о. Самвел Торосян освятил традиционную жертву паломников (матаг), которую после раздали верующим. По случаю праздника, по инициативе Союза церквелюбивых женщин при церкви Сурб Геворг и при содействии крёстного отца церкви Юрия Еремяна было организовано угощение.
Собор Святого Георгия – один из древнейших храмов в Тбилиси - построен в 13-м веке, и был одним из армянских средневековых духовных, культурных и просветительских центров. Церковь Сурб Геворг веками объединяет армян Грузии, и тбилисских армян в частности.