Ջավախքում վերաօծվեց Դադեշի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին PDF Տպել Էլ.փոստ
2017 թվականի սեպտեմբերին 16-ին իսկական տոն էր ալպիական հարուստ բուսականություն և լեռնային առողջարար կլիմա ունեցող Ախալքալաքի Դադեշ գյուղում: Գյուղի բնակիչները՝ մեծից փոքր, գյուղից մեկնած զավակներն իրենց ընտանիքներով, ընկեր-բարեկամներով ժամանել էին մասնակցելու իր առաջին օծումից տասնամյակներ անց հիմնովին վերակառուցված Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու վերաօծման հանդիսավոր արարողությանը:
Եկեղեցու վերաօծման արարողությունները սկսվել էին դեռևս նախորդ օրվանից, երբ գյուղի երիտասարդությունը ի նշան երախտագիտության ծնունդով դադեշցի, այժմ ռուսաստանաբնակ Թումասյան ընտանիքին և Ռուսաստանի Դաշնությունից նրանց զորակցող հարազատներին և ընկերներին՝ իրենց համագյուղացու պատվին կազմակերպեցին ընդունելություն, մատուցվեց մատաղ, ներդաշնակված գեղեցիկ հանդիսությամբ: Դա համայնքի երիտասարդության խոնարհումն էր կատարված Աստվածահաճո գործի, եկեղեցու բակում Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին խաչքար կանգնեցնելու և գյուղի բնակչությանը Աստծով ապրելու, աղոթքով գործելու, Ամենազորի օրհնությամբ ամուսնություն կնքելու, Սուրբ մյուռոնով մկրտվելու հնարավորություն ընձեռելու համար:
Եկեղեցու վերաօծումը կատարվեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի ձեռամբ և Սամցխե-Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ հոգեշնորհ Տեր Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանի մասնակցությամբ: Դռնբացեքի արարողությունից հետո Սրբասուրբ մյուռոնով օծվեցին Սուրբ Սեղանը, Մկրտության ավազանը և 16 սյուները:
Եկեղեցական հանդիսավոր արարողությունը իրենց ներկայությամբ պատվել էին Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավորներ Հենզել Մկոյանը, Սամվել Մանուկյանը և Դավիթ Ճիճինաձեն, ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը, ՀՀ Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Մուշեղ Լալայանը: Ներկա էին նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ, հյուրեր Վրաստանից, Հայաստանի, Ուկրաինայից, Ռուսաստանի Դաշնությունից:
Վերաօծման արարողությանը մասնակցում էին եկեղեցու վերակառուցման, շինարարական և տարածքի բարեկարգման աշխատանքների կազմակերպիչներ Ալբերտ Մարանջյանը, Ռաֆիկ Սրմիկյանը, Կարեն Գրիգորյանը և Էդգար Կուրղինյանը:
50 տարվա բացակայությունից և բարեշեն Աստծու տունը համագյուղացիներին նվիրելու մեծ սիրով ծննդավայր էին ժամանել բարերարները՝ Տեր և Տիկին Լյուդվիգ և Վալենտինա Թումասյանները:
Եկեղեցական արարողության ավարտին Վիրահայոց թեմի առաջնորդը շնորհավորեց դադեշցիներին Աստվածամոր անունով վերակառուցված շքեղ եկեղեցի ունենալու համար, արժևորեց գյուղի արժանավոր զավակներին, ովքեր թեև մեկնել են հայրենի եզերքից, բայց շարունակում են նվիրումով իրենց ներդրումը կատարել գյուղի զարգացման, ծնող ժողովրդի բարեկեցության և մայր Եկեղեցու բարօրության համար: Վազգեն Սրբազանը օրհնության և գնահատանքի խոսքեր ասաց բարերարներին և փոխանցեց սրբապատկերներ ու օրհնության գիր:
Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում անդրանիկ Սուրբ և Անմահ Պատարագը մատուցեց արժանապատիվ Տեր Տաթև քահանա Մարուքյանը: Ու վառվեցին առաջին մոմերը եկեղեցում: Հընթացս Սուրբ Պատարագի կատարվեց խոստովանության կարգ և հավատացյալները ստացան առաջին հաղորդությունը: Հավարտ Սուրբ Պատարագի կատարվեց առաջին մկրտությունը: Սուրբ մյուռոնով դրոշմվեց փոքրիկ Մոնթեն:
Այնուհետև եկեղեցու բակում կատարվեց մատաղի օրհնություն և այն բաժանվեց ժողովրդին: Ներկաների ուրախությունը զուգակցվեց Ախալքալաքի մշակույթի տան երգի-պարի համույթների մասնակցությամբ ուրախ համերգով: Տոնական տրամադրությունը լրացվեց բարերարի կողմից գյուղի հանդիսությունների սրահում կազմակերպված հյուրասիրությամբ:
Դադեշ գյուղը գտնվում է Ախալքալաքից 13 կմ հարավ-արևմուտք: Գյուղի բնակիչների նախնիները եկել են 1830 թվականի կեսերին Էրզրումի նահանգի Աշկալա գյուղից, Մուշից, Կարսից: Նախ բնակություն են հաստատել Չիֆիկ և Չամդուրա գյուղերում, ապա 1845-46 թվականներին տեղափոխվել են Դադեշ, որտեղ մինչ իրենց ներգաղթն ու վերաբնակվելը ապրում էր բնիկների 14 հայ ընտանիք, եղել են նաև քրդեր: Գյուղում պահպանված ուշագրավ կառույցներից է Սբ. Աստվածածին հին եկեղեցին։
1867թ. հին եկեղեցուն կից կառուցվել է նոր ու ավելի ընդարձակ համանուն եկեղեցի, որը խորհրդային տարիներից չի գործել: 2014 թ․ գյուղի բարերարների հովանավորությամբ սկսվեց Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու վերակառուցումը, որն ավարտվեց 2017 թվականին:

В Джавахети переосвятили церковь Сурб Аствацацин села Дадеш PDF Печать E-mail
16 сентября 2017 года в селе Дадеш Ахалкалакского района, в местности с богатой альпийской растительностью и целебным горным климатом, царила атмосфера настоящего праздника. Жители деревни – стар и млад, чада, покинувшие деревню, вместе с семьями, друзьями и родственниками приехали принять участие в торжественной церемонии переосвящения церкви Сурб Аствацацин, которая была полностью отреставрирована десятилетия спустя после своего первого освящения.
Торжества, приуроченные к переосвящению церкви, начались еще днём ранее, когда деревенская молодёжь в знак признательности уроженцам деревни, ныне проживающей в России семье Тумасянов, и поддерживающим их друзьям и родственникам из РФ, в честь своего односельчанинана организовали прием, раздали традиционную жертву – матаг, устроили красивый праздник. Таким образом сельская молодёжь выразила благодарность за осуществление богоугодного дела, установление в церковном дворе хачкара в память о мучениках Геноцида армян, предоставление односельчанам возможности жить с Богом, действовать с молитвой, вступать в брак с благословения Всевышнего, совершать таинство Крещения и Миропомазания.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, при участии главы викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке, архимандрита Бабкена Салбияна, совершил чин переосвящения церкви. После обряда «Дрнбацек» (Открытие дверей) Епископ освятил 16 колонн, Купель, Святой стол.
Торжественную церемонию почтили своим присутствием депутаты парламента Грузии Энзель Мкоян, Самвел Манукян и Давид Чичинадзе, депутат Национального собрания Армении Айк Бабуханян, заместитель председателя Республиканской партии Армении Мушег Лалаян. В том числе присутствовали представители органов местного самоуправления, гости из Грузии, Армении, Украины, России.
В церемонии переосвящения участвовали организаторы реставрации, строительства и работ по благоустройству территории Альберт Маранджян, Рафик Срмикян, Карен Григорян и Эдгар Кургинян.
Меценаты господин Людвиг и госпожа Валентина Тумасяны с радостью приехали в родную деревню после 50 лет отсутствия, чтобы подарить односельчанам благоустроенный храм.
По завершении церемонии, предводитель Епархии ААЦ в Грузии поздравил жителей села Дадеш с тем, что в селе есть роскошная отреставрированная церковь, поблагодарили достойных сынов села, которые уехали из родного края, но продолжают преданно вносить свой вклад в развитие деревни, благосостояние родного народа и матери-Церкви. Епископ Вазген Мирзаханян преподал свое благословение, поблагодарил меценатов, вручил им благодарственную грамоту, содержащую благословение Владыки, и передал им в дар иконы.
Первую Божественную Литургию в церкви Сурб Аствацацин совершил о. Татев Марукян. В церкви зажглись первые свечи. В ходе Божественной Литургии верующие впервые исповедовались и причастились. По завершении литургии состоялся первый обряд Крещения. Миропомазали маленького Монтэ.
Затем в церковном дворе освятили традиционную жерву – матаг, которую раздали людям. Радость присутствующих сопровождалась концертом с участием ансамблей песни и танца Дома культуры Ахалкалаки. Праздничное настроение дополнил прием, который был организован меценатом в сельском зале торжеств.
Село Дадеш расположено в 13 км к юго-западу от Ахалкалаки. Предки местных жителей пришли сюда в середине 1830 гг. из деревни Ашкала провинции Эрзерум, из Муша и Карса. Сначала они поселились в сёлах Чифик и Чамдура, а в 1845-46 гг. переселились в Дадеш, где до их переселения жили 14 армянских семей местных жителей, здесь также жили курды. В деревне сохранилось одно из замечательных строений - старая церковь Сурб Аствацацин. В 1867 году рядом со старой церковью была выстроена новая, более обширная одноименная церковь, которая перестала действовать в годы советской власти. В 2014 года на пожертвования жителей села Дадеш началась реставрация церкви, которая завершилась в 2017 году.