Շաբաթօրյայի սաները գովերգում են մորը, մայրենի լեզուն և հայրենիքը PDF Տպել Էլ.փոստ
2017 թվականի ապրիլի 8-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան դահլիճում կայացավ Թեմի «Սուրբ Գրիգոր Նարեկացի» շաբաթօրյա դպրոցի սաների՝ մորը, մայրենի լեզվին, հայերենի առաջին ուսուցիչ Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցին և հայրենիքին նվիրված միջոցառում: Այն ընթացավ «Իմ քաղցր լեզու» խորագրով, որպես արձագանք «Մայրս պատկերն է մայր հայրենիքիս» կարգախոսով ՀՀ Սփյուռքի նախարարության շարադրությունների մրցույթին:
Միջոցառումը սկսվեց Տերունական աղոթքով և Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի օրհնությամբ:
Բացելով միջոցառումը Թեմի կրթության բաժնի տնօրեն Եվգենյա Մարկոսյանը համառոտ ներկայացրեց հայերենի ուսուցման մեկօրյա դպրոցների գործունեությունը, սաների հաջողությունները և ուսուցիչների նվիրված աշխատանքը: Միջոցառումը նախաձեռնել էր «Սուրբ Գրիգոր Նարեկացի» շաբաթօրյա դպրոցի ուսուցչուհի Թամարա Գաբոյանը՝ «Ներսես Շնորհալի» պատանեկան երգչախմբի (խմբավար՝ Մարիա Աբուլյան և դաշնակահար՝ Կարեն Միրզոյան) հետ համատեղ:
Գրական-երաժշտական մոնտաժը նվիրված էր Ավետման տոնին և մայրերի մեծարմանը, նաև մայրենի լեզվով անդրադարձ էր հայոց գրերի ստեղծմանը և հայ ժողովրդի պատմությանը: Մայրության տոնի առիթով մեկօրյա դպրոցի սաները գորովալից խոսքեր ուղղեցին մայրերին, ում անսահման սերն անփոխարինելի է բոլոր զավակների համար, իսկ երեխաների սիրով և հարգանքով առլեցուն վերաբերմունքը նրանց կյանքի անփոխարինելի բալասանը:
Գրական մոնտաժի վարողներ Ալլա Ավետիսյանի և Էլլա Սիմոնյանի արձակ խոսքը, սաների արտասանությունը տպավորիչ էին ոչ միայն իրենց հուզականությամբ, այլև զուլալ, իմստավորված և ճշգրիտ հայերենով: Միջոցառումը հայ գրականության շավիղներով ունկնդրին տարավ մայրենիի անմահություն, հայոց գրերի ստեղծում, մայրենին ու հայրենիքը պահելու անկոտրում պատգամ:
Խոնարհվելով քերթողահայր Մեսրոպ Մաշտոցի հիշատակի առջև, բանաստեղծական խոսքի միջոցով դեռահասները ներկայացրեցին պատմության պայքարաշունչ դրվագները, հայ ժողովրդի ինքնությունը հաստատող երկաթագիր գրերի ստեղծումը, հայերենի տեղը աշխարհի լեզվական ընտանիքում: Դպրոցի սաների սրտաբուխ և հուզումնալից արտասանությունը ներդաշնակվում էր երգչախմբի կատարմամբ մայրերին և հայոց գրերին, հայ ժողովրդին ու մայր Հայրենիքին նվիրված երգերին:
Վիրահայոց թեմի մամլո և լրատվության բաժնի տնօրեն Սուսաննա Խաչատրյանը, Սուրբ Եղիա մարգարեի անվան կիրակնօրյա դպրոցի ուսուցչուհի Ռոզա Զոհրաբյանը և «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանը շնորհակալություն հայտնելով ուսուցչուհուն և մյուս կազմակերպիչներին ջերմ և հայրենաշունչ միջոցառում ներկայացնելու համար, ծնողներին հորդորեցին իրենց երեխաներին տալ հայեցի կրթություն, հոգեհարազատ դարձնել մեր ոսկեղենիկ լեզվին, մեր պատմությանն ու ավանդույթներին: Այդպիսով դյուրացնել երեխաների ուսումնառության գործընթացը, նրանցից կերտելով իր իսկությունը պահպանած հայի տեսակ:
Ամփոփելով միջոցառումը Վիրահայոց թեմի առաջնորդը բարձր գնահատեց հայ պատանիների վերադարձը իրենց արմատներին, հորդորեց միշտ և ամենուրեք հավատարիմ մնալ լեզվին ու քրիստոնյա հավատքին: Սրբազան Հայրը կոչ արեց ծնողներին չկտրել իրենց զավակներին ազգից ու ավանդականից, չդարձնել նրանց լեզվակը կտրած զանգակ, այլ դաստիարակել նրանց հայրենասիրությամբ և հայասիրությամբ:
Վերջում Թեմի կրթության բաժնի տնօրեն Եվգենյա Մարկոսյանը ընթերցեց ՀՀ Սփյուռքի նախարարության շնորհակալագիրը «Սուրբ Գրիգոր Նարեկացի» դպրոցի սովորող Նինա Սերոպովային «Իմ քաղցր լեզու» խորագրով շարադրությունների մրցույթին մասնակցության համար:

Воспитанники субботней школы воспевают мать, родной язык и родину PDF Печать E-mail
8 апреля 2017 года, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялось мероприятие при участии воспитанников епархиальной субботней школы имени Св. Григора Нарекаци, которое было посвящено матери, родному языку, первому учителю армянского языка Месропу Маштоцу и родине. Мероприятие прошло под названием «Моя мать – лил моей матери» в ответ на конкурс сочиней под аналогичным лозунгом Министерства Диаспоры РА.
Мероприятие началось с молитвы «Отче Наш» и благословения главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна.
Мероприятие открыла Евгения Маркосян, директор отдела образования Епархии ААЦ в Грузии, и представила деятельность однодневных школ изучения армянского языка, рассказала об успехах воспитанников и самоотдаче педагогов. Инициатором мероприятия выступила педагог субботней школы им. Св. Григора Нарекаци Тамара Габоян совместно с юношеским хором им. Св. Нерсеса Шнорали (хормейстер – Мария Абулян, пианист – Карен Мирзоян).
Литературно-музыкальный монтаж был посвящен празднику Благовещения Пресвятой Богородицы и восхвалению матерей, а также был повествованием на родном языке о создании армянского алфавита и истории армянского народа. По случаю Дня материнства воспитанники однодневной школы высказали матерям слова, полные умиления, безграничная любовь которых незаменима для всех детей, а наполненное любовью и уважением отношение детей для них - жизненный бальзам.
Прозаическая речь ведущих литературного монтажа Аллы Аветисян и Эллы Симонян, декламация воспитанников были впечатляющими не только на эмоциональном уровне, но и прозвучали на чистом, осмысленном и отточенном армянском языке. Мероприятие унесло слушателя по стезям армянской литературы к бессмертию родного языка, в дни создания армянского алфавита, оставив завет хранить родину и язык.
Воздав дань памяти Месропу Маштоцу, посредством поэтического слова подростки представили дышащие борьбой главы из истории, создание древнейшей формы армянского письма (еркатагир), которое укрепило армянскую самобытность, а также место армянского языка в языковой семье мира. Задушевная и исполненная треволнений декламация воспитанников школы гармонично сочеталась с песнями, посвященными матерям и армянскому алфавиту, армянскому народу и родине Армении, в исполнении хора.
Директор Отдела прессы и СМИ Епархии ААЦ в Грузии, Сусанна Хачатурян, педагог воскресной школы имени Св. Пророка Егия Роза Зограбян, и руководитель центра «Айартун» Левон Чидилян выразили благодарность педагогу Тамаре Габоян и другим организаторам за теплое и наполненное патриотическим духом мероприятие, призвали родителей отдавать своих детей в армянские школы, давать им образование на родном языке, сделать их ближе к драгоценному армянскому языку, нашей истории и традициям. Таким образом облегчить детям процесс обучения, создать из них тип армянина, сохранившего свою подлинную сущность.
Подводя итоги мероприятия предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян высоко оценил возвращение ребят армянской национальности к своим корням и нации, призвал всегда и везде сохранять верность языку и христианской вере. Владыка призвал родителей не отрывать своих детей от нации, традиций и родного языка, а отдавать детей в армянские школы, воспитывать их в любви к родине и к армянству.
В конце, директор образовательного отдела Епархии ААЦ в Грузии Евгения Маркосян зачитала благодарственную грамоту, подписанную министром Диаспоры РА, которую получила ученица школы им. Св. Григора Нарекаци Нина Серопова за участие в конкурсе сочинений «Мой сладостный язык» Министерства Диаспоры РА.