Վերաօծվեց Ախալքալաքի շրջանի Վաչիան գյուղի Սուրբ Սիոն եկեղեցին PDF Տպել Էլ.փոստ
2016 թվականի հոկտեմբերի 23-ին, Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու «Գյուտ Խաչի» տոնական օրը, ձեռամբ Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի, վերաօծվեց Ախալքալաքի շրջանի Վաչիան գյուղի Սուրբ Սիոն եկեղեցին: Վաչիան գյուղի Սուրբ Սիոն եկեղեցին Վիրահայոց թեմի թվով 56-րդ գործող եկեղեցին է:
Սուրբ Սիոն եկեղեցին կառուցվել է 1830-ական թվականներին, երբ Վաչիանում են հաստատվում Կարնո նահանգի Թվանջ գյուղից Ջավախք փոխադրված հայերը: 19-րդ դարի վերջին եկեղեցին հիշատակվում է՝ որպես բավական գեղեցիկ, նորաշեն եկեղեցի, սակայն 1914 թվականին արդեն քանդվում է տանիքը, իսկ խորհրդային տարիներին՝ խոնարհվում:
1990-ական թվականներից սկսած գյուղի ազգաբնակչությունը ձեռնամուխ է լինում եկեղեցու վերականգնման աշխատանքներին: Կառուցվում է զանգակատունը, եկեղեցու բազիլիկ շինությունը վերածվում է գմբեթավորի, բարեկարգվում է տարածքը: Վերակառուցման աշխատանքներին մեծապես օժանդակում են Ռուսաստանի Դաշնությունում հաստատված վաչիանցիները:
Եկեղեցու օծման առիթով Վաչիան ժամանած Թեմակալ Առաջնորդի գլխավորած պատվիրակությանը գյուղ մտնող ճանապարհին աղուհացով դիմավորեցին ազգային տարազներ հագած երիտասարդ վաչիանցիները և ուղեկցեցին դեպի Սուրբ Սիոն եկեղեցի: Սրբազան արարողությունից առաջ, Հոգևոր Առաջնորդը ողջունեց բոլորին, իր հայրական օրհնությունը բաշխեց բարերարներին, վարպետներին, եկեղեցաշեն աշխատանքի բոլոր մասնակիցներին: Իր խոսքում նա կարևորեց եկեղեցու դերը մանավանդ Հայաստանի սահմաններից դուրս ապրող հայության համար: Սրբազանը ներկաներին ծանուցեց նաև եկեղեցու վերաօծման արարողակարգի մասին: Այնուհետև Թեմակալ Առաջնորդի ձեռամբ վերաօծվեցին եկեղեցու 16 սյուները, Մկրտության ավազանը, Սուրբ Սեղանը, սրբապատկերները: Արարողակարգին մասնակցում էին Սամցխե-Ջավախքի և Ծալկայի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ Հոգեշնորհ Տեր Բագէն վարդապետ Սալբիյանը, թեմի Առաջնորդի օգնական Հոգեշնորհ Տեր Խորեն վարդապետ Հովհաննիսյանը, քահանայից դասը: Հավարտ արարողակարգի, Սրբազանը վաչիանցիներին փոխանցեց Թբիլիսիից բերված սրբապատկեր, որն այսուհետ անբաժան կլինի Սուրբ Սիոն եկեղեցուց: Նորաօծ եկեղեցում անդրանիկ պատարագը մատուցեց Ախալքալաքի և շրջակա գյուղերի հոգևոր հովիվ Արժ. Տ. Տաթև քհն. Մարուքյանը: Հավարտ պատարագի կատարվեց նաև եկեղեցու բակում զետեղված Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակների հիշատակը ոգեկոչող խաչքար-հուշակոթողի օծման արարողություն, որից հետո տեղի ունեցավ ավանդական մատաղի օրհնություն և տեղի մշակույթի տան ուժերով ներկայացվեց համերգ:
Տոնական արարողությանը ներկա էին Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավորներ Սամվել Պետրոսյանը, Հենզել Մկոյանը, նոր գումարման Խորհրդարանի պատգամավոր Սամվել Մանուկյանը, ՀՀ Ազգային ժողովի անդամներ ծնունդով ջավախքցի Վարդան Այվազյանը և Տաճատ Վարդապետյանը, ՋԱՀ-ի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Սոս Սահակյանը, տեղական ինքնակառավարման մարմնի ներկայացուցիչները, թեմի Առաջնորդարանի պաշտոնեությունը, հյուրեր Վրաստանի տարբեր շրջաններից, Հայաստանից և Ռուսաստանի Դաշնությունից:
Վաչիանցիների տասնամյակների նվիրականը երազանքը՝ վերականգնել հարազատ գյուղի եկեղեցին, իրականություն դարձավ:

Переосвящена церковь Сурб Сион в селе Вачиани Ахалкалакского района PDF Печать E-mail
23-го октября 2016 года, Армянская Апостольская Святая Церковь отмечала праздник Обретения Животворящего Древа Креста Господня. В этот день предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян переосвятил церковь Сурб Сион в селе Вачиани Ахалкалакского района. Церковь Сурб Сион в селе Вачиан - 56-ая по счёту действующая церковь Епархии ААЦ в Грузии.
Церковь Сурб Сион возведена в 1830-ых годах, когда в Вачиани поселились армяне, переместившиеся в Джавахети из села Твандж в Карине. В конце 19-го века данная церковь упомянута как довольно красивая, новая церковь, однако в 1914 году обвалилась крыша, а в советские годы церковь разрушилась полностью.
Уже с 1990-х гг. жители деревни начинают работы по восстановлению храма. Строится колокольня, базилика превращается в купольный храм, благоустраивается прилегающая к храму территория. Восстановительные работы, в основном, осуществляются на пожертвования вачианцев, поселившихся в Российской Федерации.
Прибывшую в Вачиани по случаю освящения церкви делегацию во главе с предводителем Епархии по дороге, ведущей в деревню, хлебом и солью встретили молодые вачианцы в национальных костюмах, а затем все направились к церкви Сурб Сион. Перед началом священной церемонии, Владыка поприветствовал всех, преподал своё отеческое благословение меценатам, мастерам, всем участникам строительства храма. В своей речи он подчеркнул особенную роль церкви для армян, проживающих за пределами Армении. Епископ также осведомил присутствующих о церемонии переосвящения церкви. Затем предводитель Епархии освятил 16 колонн, Купель, Святой стол, иконы. В церемонии принимали участие глава викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке, архимандрит Бабкен Салбиян, помощник предводителя Епархии архимандрит Хорен Ованисян, и духовные лица. По завершении обряда, Владыка передал вачианцам привезённую из Тбилиси икону, которая станет неотъемлемой частью церкви Сурб Сион. В новоосвященной церкви первую литургию отслужил духовный пастырь Ахалкалаки и прилегающих деревень о. Татев Марукян. По завершении литургии также состоялась церемония освящения хачкара-мемориала, посвященного памяти святых мучеников Геноцида армян. После этого состоялась церемония освящения традиционной жертвы (матаг) и силами местного дома культуры был дан концерт.
На праздничной церемонии присутствовали депутаты парламента Грузии Самвел Петросян, Энзель Мкоян, депутат парламента нового созыва Самвел Манукян, депутаты Национального Собрания Армении и уроженцы Джавахети Вардан Айвазян и Тачат Вардапетян, председатель Попечительского совета Фонда «Поддержки Джавахка» Сос Саакян, представители органов местного самоуправления, служащие резиденции главы Епархии, гости из Армении, Российской Федерации и разных регионов Грузии.
Многодесятилетняя заветная мечта вачианцев – восстановить церковь родного села – наконец осуществилась.