Հիսուս Քրիստոսի հրաշափառ Հարության տոնահանդես «Սուրբ Մովսես Խորենացի» նախակրթարանում PDF Տպել Էլ.փոստ
glxavor
2016 թվականի ապրիլի 20-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կայացավ Թեմի «Սուրբ Մովսես Խորենացի» նախակրթարանի Սուրբ Զատիկին նվիրված տոնահանդես: Օրվա խորհրդին պատշաճ զարդարված դահլիճում տեղեր էին զբաղեցրել հոգևոր ծառայողները, «Հայարտուն» կենտրոնի աշխատակազմը, ծնողներ, հյուրեր:
Տոնահանդեսը սկսվեց Տերունական աղոթքով և Վիրահայոց թեմի առաջնորդի օրհնության բարեմաղթանքով: Թեմի կրթական բաժնի տնօրեն և Սուրբ Մովսես Խորենացի նախակրթարանի ղեկավար Եվգենյա Մարկոսյանի առաջարկությամբ, ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Արցախի չորսօրյա պատերազմում զոհվածների հիշատակը: Այնուհետև նա շնորհավորեց ներկաներին Քրիստոնեական կանոններով 50 օր շարունակվող Սուրբ Հարության տոնի կապակցությամբ և հանդեսի ասպարեզը տրամադրեց նախակրթարանի սաներին:
Փոքրիկները գեղեցիկ արտասանությամբ, ուրախ երգով ու պարով ցուցադրեցին Քրիստոսի Սուրբ Հարության տոնի ժողովրդական սովորույթներն ու ավանդույթները, որ ուսուցիչների և ծնողների համատեղ ջանքերով սերտել էին նրանք: Միջոցառումը հագեցած էր ազգապահպանությանը միտված տարրերով, ավանդական խաղիկներով և Սուրբ Զատիկին նվիրված ասույթներով, դառնալով այս մանկիկների հոգում ազգային մշակույթի հիմնաքարը:
Վրաստանում ՀՀ դեսպանության մշակույթի գծով քարտուղար Էլինա Մկրտչյանը, որ «Հայարտուն» կենտրոնի գրեթե բոլոր միջոցառումների մասնակիցն է, շնորհակալության խոսքեր ուղղեց նախակրթարանի աշխատակազմին՝ Հայաստանից դուրս հայապահպանության հայրենանվեր գործին իրենց նվիրումը բերելու և ավանդը ներդնելու համար:
Հավարտ միջոցառման օրհնության և գնահատանքի խոսք ասաց Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Թեմակալ առաջնորդը բարձր գնահատեց նախակրթարանի տնօրեն Եվգենյա Մարկոսյանի, մանկավարժներ Աքսանա Շարոյանի, Մետաքսյա Ղազարյանի, Մարիա Աբուլյանի, Իվանե Մկրտչյանի աշխատանքը, հանդեսի բովանդակությանը համահունչ դահլիճի գեղեցիկ ու ճաշակով ձևավորումը: Սրբազան Հայրը անդրադարձ կատարեց վերջերս Արցախում զարգացած իրադարձություններին և հայ ժողովրդի դրսևորած միասնությանը՝ պատմական հայրենիքի, քրիստոնյա հավատքի և ազգի հարատևության համար: Թեմակալ առաջնորդը կոչ արեց ներկաներին երեխաներին դաստիարակել իրերն ու երևույթները ճիշտ գնահատելու ոգով, հորդորեց լինել Հայոց եկեղեցու կողքին, հաճախել «Հայարտուն» կենտրոն և պահպանել ազգայինը: Վերջում փոքրիկները խաղացին ավանդական Սուրբզատիկյան «ձվակռիվը»:

Праздник Святой Пасхи в Детском саду им. Св. Мовсеса Хоренаци PDF Печать E-mail
20 апреля 2016 года, в зале им. Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялся посвященный Святой Пасхе праздник учеников епархиального Детского сада им. Св. Мовсеса Хоренаци. В украшенном в соответствии с тематикой праздника зале собрались духовные лица, сотрудники центра «Айартун», родители и гости.
Праздник начался с молитвы «Отче Наш» и добрых пожеланий главы Епархии ААЦ в Грузии. По предложению Евгении Маркосян, главы образовательного отдела Епархии ААЦ в Грузии и директора Детского сада им. Св. Мовсеса Хоренаци, присутствующие минутой молчания почтили память погибших во время четырехдневой войны в Арцахе. Затем директор поздравила присутствующих с праздником Святого Воскресения, который, по христианским канонам, продолжается 50 дней, и предоставила сцену ученикам детского сада.
При помощи красивой декламации, веселых песен и танцев малыши представили народные обычаи и традиции, сопровождающие праздник Воскресения Господа нашего Иисуса Христа, которые они изучили благодаря совместным усилиям учителей и родителей. Мероприятие было наполнено элементами, направленными на сохранение национальной идентичности, традиционными песнями и изречениями о Святой Пасхе, закладывая основу для национальной культуры в душах этих малышей.
Атташе по вопросам культуры посольства РА в Грузии Элина Мкртчян, которая принимает участие почти во всех мероприятиях центра «Айартун», выразила слова благодарности сотрудникам детского сада, которые вносят свой вклад и преданно служат патриотическому делу сохранения армянской идентичности за пределами Армении.
По завершении мероприятия предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян благословил присутствующих и выразил свою оценку. Он высоко оценил работу директора детского сада Евгении Маркосян и педагогов Оксаны Шароян, Метаксии Казарян, Марии Абулян, Иванэ Мкртчяна, а также созвучное содержанию праздника прекрасное и изысканное оформление зала. Владыка затронул события, развернувшиеся недавно в Арцахе, и проявленную армянским народом сплоченность во имя исторической родины, христианской веры и долговечности нации. Предводитель Епархии призвал присутствующих воспитывать своих детей в духе правильного отношения к предметам и явлениям, дал наставление быть ближе к Армянской церкви, ходить в центр «Айартун» и сохранять народное. В конце малыши сыграли в традиционную пасхальную игру – битву крашеными яйцами.