Տեառնընդառաջի տոնը Վիրահայոց թեմում PDF Տպել Էլ.փոստ
Ընթացիկ տարվա Տեառնընդառաջի տոնը Վիրահայոց թեմում նշվեց մեծ շուքով: Տոնը հանդիսավորապես նշելուն պատրաստվել էին թեմի հայաբնակ գրեթե բոլոր տարածաշրջաններում և մայրաքաղաքում: Այն ժողովրդական մեծ խանդավառությամբ նշվեց Ջավախքի Առաջնորդական փոխանորդության Ախալքալաքի Սուրբ Խաչ, Նինոծմինդայի Սուրբ Սարգիս, Ախալցիխեի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ, Բաթումիի Սուրբ Փրկիչ, Քվեմո Քարթլիի տարածաշրջանի Շահումյանի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցիներում, Կարմիր գյուղի Սրբոց Ավետարանչաց մատուռում, Թբիլիսիի Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ և Սուրբ Էջմիածին եկեղեցիներում, ինչպես նաև մշակութային կենտրոններում:
Տոնը բովանդակում է Մարիամ Աստվածածնի կողմից 40-օրական Հիսուսին Տաճարին ընծայելու խորհուրդը, անշարժ է և ամեն տարի նշվում է փետրվարի 14-ին: Տոնակատարութունը Վիրահայոց թեմի եկեղեցիներում սկսվեց 2016 թվականի փետրվարի 13-ի նախատոնակով:
Թբիլիսիի Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցում Վիրահայոց թեմի առաջնորդի հանդիսապետությամբ և հոգևոր դասի մասնակցությամբ տեղի ունեցավ նախատոնակ: Երեկոյան ժամերգությունից հետո կատարվեց Անդաստանի արարողություն, օրհնվեցին աշխարհի չորս կողմերը և մոմերը, իբրև Քրիստոսի լույսի խորհրդանիշ:
Հայ ժողովրդի սիրած Տեառնընդառաջի տոնը Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն հայոց կաթողիկոսի տնօրինաթյամբ հայտարարվել է նորապսակների օրհնության օր: Աստվածահաճո արարողությանը ներկա գտնվելու և Բարձրյալի օրհնությանը արժանանալու փափագով եկեղեցում էին գտնվում այն ամուսնական զույգերը, որոնք պսակադրվել էին անցած մեկ տարվա ընթացքում:
Սուրբ Գևորգ եկեղեցում հավաքված հոծ բազմությանը ողջույնի խոսքով դիմեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը: Սրբազան Հայրը կարևորեց մայր հայրենիքից դուրս ազգ ներկայանալու, ազգային և եկեղեցական ավանդույթները պահպանելու և սերունդներին փոխանցելու կարգը: Թեմակալ առաջնորդը հորդորեց ներկաներին՝ հավատարիմ մնալ ավանդական և հոգևոր տոներին, համախմբված Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու շուրջը՝ պահել ու պահպանել ազգայինը, հոգևորը: Վազգեն Սրբազանը գնահատանքի խոսքեր ուղղեց Վրաստանի իշխանություններին և վրաց ժողովրդին, որոնց բարյացակամ վերաբերմունքով վիրահայությունը տերն է իր ազգային և հոգևոր արժեքների և հոգում է դրանց զարգացման մասին:
Եկեղեցու բակում վառվեց Տեառընդառաջի ավանդական խարույկը և սկսվեց ճոխ համերգը, որը կազմակերպել էր Թեմի մշակույթի բաժինը տնօրեն Լևոն Չիդիլյանի գլխավորությամբ: Համերգի վարող Լիզա Թորոսյանի հայտարարությամբ, իրար հաջորդեցին «Վանք» (պարուսույց Լիանա Կաշավանիձե) և «Անի» պարային համույթների (պարուսույց Անգելինա Նազարյան-Քոչյան) պարերը, ուրախ երգն ու նվագը «Հայարտուն» կենտրոնի դհոլի և դուդուկի խմբերի կատարմամբ:
Հանդիսությամբ նշվեց Տեառնընդառաջի տոնը նաև Հավլաբարի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցում: Նախատոնակի ժամերգությունից և նորապսակների օրհնությունից հետո բակում վառվեց ավանդական խարույկը և այնուհետև «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում տրվեց գեղեցիկ համերգ, որին մասնակցեցին «Ներսես Շնորհալի» մանկա-պատանեկան երգչախումբը և մենակատարները, «Տարոն» պարային համույթը: Համերգի վարող Աննա Բադալյանը նույնպես հանդես եկավ երգերի գեղեցիկ կատարումներով:
Քաղաքի երկու թաղամասերում գտնվող հայոց եկեղեցիներում ուրախ երգն ու պարն ավարտվեց գեղեցիկ հրավառությամբ:
Սուրբ Գևորգ և Սուրբ Էջմիածին եկեղեցիների հոգևոր սպասավորների նախաձեռնությամբ և խաչքավորներ Յուրի Երեմյանի և Կարեն Սարգսյանի աջակցությամբ կազմակերպվեց հյուրասիրություն, որի ընթացքում ամուսնացած զույգերը ունեցան նաև փոխադարձաբար ծանոթանալու և շփվելու հնարավորություն:
Փետրվարի 14-ին Վիրահայոց թեմի գործող եկեղեցիներում Տեառնընդառաջի տոնի կապակցությամբ տրվեց տոնական Սուրբ Պատարագ:

Праздник Сретения Господа нашего Иисуса Христа (Тъярнэндарач) в Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
trndez
В этом году праздник Сретения Господа нашего Иисуса Христа (Тъярнэндарач) с размахом отметили в Епархии ААЦ в Грузии. В столице и почти во всех армянонаселенных регионах епархии подготовились торжественно отметить праздник. В церкви Сурб Хач (Святого Креста) в Ахалкалаки, церкви Сурб Саргис в Ниноцминда, храме Св. Григория Просветителя в Ахалцихе викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети, в церкви Сурб Пркич г. Батуми, церкви Сурб Аствацацин поселка Шаумян региона Квемо Картли, часовне Србоц Аветаранчац (Святых Евангелистов) села Красное, Кафедральной церкви Сурб Геворг и церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси, а также в культурных центрах, по случаю праздника царила атмосфера народного воодушевления.
Праздник заключает таинство - как Пресвятая Дева Мария принесла младенца Иисуса в храм на 40-ой день после рождения. Армянская Апостольская Церковь отмечает непереходящий праздник - Сретение Господне - 14-го февраля. 13 февраля 2016 года в церквах Епархии ААЦ в Грузии началось предпразднование.
В Кафедральной церкви Сурб Геворг г. Тбилиси под председательством главы Епархии ААЦ в Грузии и при участии духовных лиц прошло предпразднование. После вечерней службы был проведен обряд освящения четырех сторон света - Андастан и обряд благословения свечи, как символа света Иисуса Христа.
Один из любимых праздников армянского народа Тъярнэндарач распоряжением Католикоса Всех Армян Гарегина Второго провозглашен Днём благословения молодоженов. Чтобы присутствовать на богоугодной службе и получить благословение Всевышнего, в церкви находились молодожены, которые обвенчались в течение прошлого года.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян с приветственным словом обратился к множеству людей, собравшихся в церкви Сурб Геворг. Епископ подчеркнул, как важно армянам диаспоры сохранять народные и церковные традиции, передавать их подрастающему поколению. Предводитель Епархии призвал присутствующих придерживаться традиционных и церковных праздников, и, сплотившись вокруг Армянской Апостольской Святой Церкви, сохранять национальное и духовное наследие. Епископ поблагодарил власти Грузии и грузинский народ, благодаря доброжелательному отношению которых армяне Грузии свято хранят свои национальные и духовные ценности, заботятся об их развитии.
В церковном дворе разожгли праздничный костер и начался великолепный концерт, который организовал епархиальный Отдел культуры под руководством Левона Чидиляна. Ведущая концерта Лиза Торосян объявляла участников: друг за другом последовали танцевальный ансамбль «Ванк» (хореограф - Лиана Кашаванидзе) и танцевальный ансамбль «Ани» (хореограф - Ангелина Назарян-Кочян), веселые песни и музыка в исполнении кружков дудука и дхола центра «Айартун».
Праздник Сретения Господа нашего Иисуса Христа (Тъярнэндарач) не менее торжественно отметили в церкви Сурб Эчмиадзин в Авлабаре. После вечерней службы и благословения молодоженов во дворе разожгли костер. Затем в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» был дан прекрасный концерт, в котором приняли участие детско-юношеский хор имени Св. Нерсеса Шнорали и сольные исполнители, танцевальный ансамбль «Тарон». Ведущая концерта Анна Бадалян также выступила с красивым исполнением песен.
Веселые песни и танцы в армянских церквях, расположенных в двух районах города, завершились блистательным фейерверком.
По инициативе духовных служителей церквей Сурб Геворг и Сурб Эчмиадзин и при поддержке крестных отцов церквей, Юрия Еремяна и Карена Саркисяна, был организован прием, в ходе которого супружеским парам предоставилась возможность познакомиться и пообщаться друг с другом.
14 февраля, в действующих церквах Епархии ААЦ в Грузии по случаю праздника Сретения Господа нашего Иисуса Христа (Тъярнэндарач) отслужили Божественную Литургию.