Բանակի օրվա առիթով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում մատուցվեց Ս.Պատարագ PDF Տպել Էլ.փոստ
Հունվարի 27-ին, հանդիսապետությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, Միածնաէջ Մայր Տաճարում Հայոց բանակի օրվա կապակցությամբ մատուցվեց Սուրբ և Անմահ Պատարագ:
Արարողությանը ներկա էին Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, ՀՀ ԶՈՒ բարձրագույն սպայակազմը, Հայ Եկեղեցու թեմակալ առաջնորդներ, ՀՀ ԶՈՒ Հոգևոր առաջնորդության սպասավորներ ու զինվորներ:
Պատարագիչն էր ՀՀ ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը:
Պատարագի արարողության ավարտին, նախագահությամբ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, կատարվեց Հանրապետական մաղթանք, որի ժամանակ միասնական աղոթք բարձրացվեց Հայրենիքի և Հայոց բանակի անսասանության և հաղթական ընթացքի համար:
Ապա Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի հանդիսությունների դահլիճում տեղի ունեցավ պաշտոնական ընդունելություն, որի ընթացքում կատարվեց պարգևաբաշխություն:
Ի գնահատություն Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Հայ Եկեղեցու «Սուրբ Ներսես Շնորհալի» պատվո բարձր շքանշանի արժանացրեց մի շարք զինվորականների:
«Էջ Միածինն ի Հօրէ» շարականի երգեցողության ներքո ներս բերվեց Հայրապետական Սրբատառ կոնդակը, որն ընթերցեց Մայր Աթոռի Եկեղեցական հայեցակարգային հարցերի գրասենյակի տնօրեն, Տավուշի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանը:
Ընդունելության ժամանակ ՀՀ Պաշտպանության նախարարի հրամանով զինծառայողների հոգևոր և հայրենասիրական դաստիարակության գործում զգալի ավանդի համար, ինչպես նաև ՀՀ ԶՈՒ կազմավորման 24-րդ տարեդարձի առիթով մի շարք եկեղեցականներ արժանացան խրախուսանքի:
«Անդրանիկ Օզանյան» մեդալով պարգևատրվեցին Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի Արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Գերաշնորհ Տ. Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, Տավուշի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանը, Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի դիվանապետ Գերաշնորհ Տ. Արշակ եպիսկոպոս Խաչատրյանը:
Շնորհաբաշխությունից հետո խոսքով հանդես եկավ ՀՀ Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը` մեծ պատիվ համարելով յուրաքանչյուր տարի Բանակի տոնի առիթով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում գտնվելը և Վեհափառ Հայրապետի օրհնության արժանանալը:
Վերջում Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Հայրապետն իր գնահատանքի ու օրհնության խոսքը բերեց ՀՀ ԶՈՒ բարձրագույն սպայակազմին` Բանակի օրվա կապակցությամբ շնորհավորելով Պաշտպանության նախարարին և զինվորականներին:

| В Первопрестольном Святом Эчмиадзине состоялась Божественная литургия и по случаю Дня Армянской армии |
27 января, в Первопрестольном Святом Эчмиадзине под предводительством Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина Второго состоялась Божественная Литургия по случаю Дня Армянской армии. На церемонии присутствовали министр обороны Армении Сейран Оганян, начальник Генштаба РА генерал-полковник Юрий Хачатуров, высший офицерский состав армии, главы епархий ААЦ, солдаты и священнослужители, которые проходят духовную службу в ВС РА. Литургию совершил духовный предводитель Армии Армении, епископ Вртанес Абраамян. По окончании Литургии под предводительством Католикоса Всех Армян был совершен патриарший молебен о процветании и укреплении Армении и армии страны. После чего в зале торжеств семинарии «Геворгян» Первопрестольного Святого Эчмиадзина был устроен официальный прием, во время которого состоялась торжественная церемония награждения. За преданное служение Родине Католикос Всех Армян вручил военнослужащим высшие награды Армянской Апостольской Церкви - ордена «Святой Нерсес Шнорали». Под исполнение шаракана «Единородный сошел от Отца» внесли послание Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина Второго, которое зачитал глава Тавушской епархии ААЦ, епископ Баграт Галстанян. В ходе приема приказом министра Обороны РА за вклад в дело духовного воспитания военнослужащих и по случаю 24-ой годовщины формирования Вооруженных сил РА несколько духовных лиц удостоились поощрения. Медалью «Андраник Озанян» были награждены глава отдела Внешних связей и протокола Первопрестольного Святого Эчмиадзина, архиепископ Натан Оганесян, глава Епархии ААЦ в Грузии, епископ Вазген Мирзаханян, глава Тавушской епархии ААЦ, епископ Баграт Галстанян и глава канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина, епископ Аршак Хачатрян. По завершении церемонии награждения со словом выступил министр обороны Армении Сейран Оганян, он подчеркнул, что для него большая честь каждый год по случаю Дня Армянской армии находиться в Первопрестольном Святом Эчмиадзине, чтобы получить благословение Верховного Патриарха. В конце Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин Второй выразил свою признательность и благословил высший офицерский состав армии, поздравив министра обороны и военнослужащих по случаю Дня Армянской армии.  |