Վիրահայոց թեմի մանկա-պատանեկան երգչախմբերը մասնակցեցին համահայկական մշակութային փառատոնին PDF Տպել Էլ.փոստ
komitas
ՀՀ Սփյուռքի նախարարության հովանու ներքո, 2013 թվականից կազմակերպվող «Կոմիտաս վարդապետ» համահայկական մշակութային փառատոնն այս տարի ընթացավ «Երգում ենք Կոմիտաս» խորագրով: Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի երգչախմբերը, որոնց երգացանկի անբաժանելի մասն են կազմում կոմիտասյան հոգեհմա երգերը, ամեն անգամ պատասխանատվության մեծ զգացումով և առանձնակի սիրով մասնակցել են բոլոր փառատոներին:
2015 թվականի համահայկական մշակութային փառատոնին Վիրահայոց Թեմը ներկայացավ «Հայարտուն» կենտրոնի (տնօրեն Լևոն Չիդիլյան) «Ներսես Շնորհալի» և Բաթումի «Ալեքսանդր Մանթաշով» կենտրոնի (տնօրեն Սոնա Հովհաննիսյան) «Աղբյուր» մանկա-պատանեկան երգչախմբերով:
Վիրահայոց թեմի երգչախմբերը փառատոնին ընդգրկվեցին սեպտեմբերի 25-ին, Երևանի Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կայացած բացման շքահամերգին ելույթով:
Հաջորդ օրը, սեպտեմբերի 26-ին, Վիրահայոց թեմը ներկայացնող երգչախմբերը հյուրընկալվեցին Լոռու մարզի Վարդաբլուր գյուղում, որտեղ Կոմիտաս վարդապետը գրել է իր հայտնի «Լոռվա հորովելը»: Այստեղ երգչախմբերը տեղի դպրոցում հանդես եկան Կոմիտասի երգերի կատարմամբ: Իսկ երեկոյան իրենց կատարողական արվեստը ցուցադրեցին Վանաձորի Շարա Տալյանի անվան թիվ մեկ երաժշտական դպրոցում: Համերգը բացելու պատվին արժանացավ «Հայարտուն» կենտրոնի «Ներսես Շնորհալի» երգչախումբը (խմբավար՝ Մարի Աբուլյան, դաշնակահար՝ Կարեն Միրզոյան) Կոմիտասի «Հոյ նազան, իմ նազանի» երգով:
Վիրահայ երգչախմբերի կողմից Կոմիտասյան երգերի շնորհալի կատարումներն աննկատ չմնացին համահայկական փառատոնի կազմակերպիչների ուշադրությունից:Սեպտեմբերի 27-ին, երեկոյան, քաղաքամայր Երևանում, Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը «Երգում ենք Կոմիտաս» համահայկական փառատոնի փակման շքահամերգին «Հայարտուն» կենտրոնի «Ներսես Շնորհալի» երգչախումբը կատարեց «Սարերի հովին մեռնեմ» երգը Իվանե Մկրտչյանի գլխավորած դուդուկահարների խմբի նվագակցությամբ:
Շքահամերգին ցուցադրվեց Կոմիտասի լուսանկարներով Վարդապետի կյանքի մասին պատմող ֆիլմ և հնչեց նրա ձայնը:Իսկ փառատոնի փակման եզրափակիչ ելույթը վերապահված էր Հայաստանի պետական ակադեմիական երգչախմբին, գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր ՍՍՀՄ ժաղովրդական արտիստ, պետական մրցանակների դափնեկիր Հովհաննես Չեքիջյանի խմբավարությամբ:
Հանդիսավոր փակմանը ՀՀ Սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը մասնակիցներին փոխանցեց նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը և փառատոնի մասնակցության հավաստագրեր հանձնեց բոլոր երգչախմբերին և անհատ կատարողներին:
Վիրահայոց թեմի Բաթումի Ալեքսանդր Մանթաշովի անվան կրթա-մշակութային և երիտասարդական կենտրոնի «Աղբյուր» երգչախումբը (խմբավար՝ Ռուզաննա Օվանեսյան) Բաթումի «Սուրբ Փրկիչ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Արարատ քահանա Գումբալյանի օրհնությամբ, սեպտեմբերի 28-ին համատեղ համերգով հանդես եկավ Երևանի Արմեն Տիգրանյանի անվան երաժշտական դպրոցում (տնօրեն՝ Անահիտ Գևորգյան): Համերգին իրենց ներկայությունն էին բերել Շենգավիթի շրջանային վարչության փոխղեկավար Հովհաննես Ղալեչյանը և կրթության, սպորտի և մշակույթի բաժնի պետ Արմեն Մարտիրոսյանը:
«Երգում ենք Կոմիտաս» համահայկական մշակութային փառատոնը սակայն չէր սահմանափակված միայն համերգներով: Փառատոնի մասնակիցները, ի մասնավորի Վիրահայոց թեմի երգչախմբերը, մայր հայրենիքում անցկացրած երեք օրերի ընթացքում, Վիրահայոց թեմի մշակույթի բաժնի տնօրեն Լևոն Չիդիլյանի, Երիտասարդական բաժնի տնօրեն Վալերի Բադալյանի, դուդուկահար Իվանե Մկրտչյանի գլխավորությամբ այցելեցին Հայոց ցեղասպանության նահատակների Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, դիտեցին տուն-թանգարանը, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ներկա գտնվեցին կիրակնօրյա Սրբազան Պատարագին, եղան նաև Զվարթնոցի վաղմիջնադարյան և Սուրբ Հռիփսիմեի տաճարներում:
Կոմիտասյան երգի արհեստավարժ կատարումներից և համահայկական փառատոնից ստացած վառ և անմոռանալի տպավորություններով, նաև մեծ երգահանի անմահ արվեստն իր բոլոր նրբերանգներով սովորելու ոգևորությամբ ու նոր ընկերներով ու մտրիմներով հարստացած Վիրահայոց թեմի պատանի կատարողները վերադարձան Վրաստան:

Детский и юношеский хоры Епархии ААЦ в Грузии приняли участие во всеармянском культурном фестивале PDF Печать E-mail
komitas
Всеармянский культурный фестиваль «Вардапет Комитас», который стал проводиться с 2013 года под эгидой Министерства Диаспоры РА, в этом году носил название «Поем Комитаса». Хоры центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, неотъемлемую часть репертуара которых составляют чарующие душу песни Комитаса, каждый раз с большим чувством ответственности и особенной любовью принимали участие во всех фестивалях.
На всеармянском культурном фестивале 2015 года Епархию ААЦ в Грузии представили юношеский хор имени Св. Нерсеса Шнорали центра «Айартун» (директор - Левон Чидилян) и детский хор «Ахбюр» центра имени Александра Манташева г. Батуми (директор - Сона Оганесян).
Хоры Епархии ААЦ в Грузии были привлечены к фестивалю 25 сентября и выступили на концерте в честь открытия фестиваля в Доме камерной музыки имени Комитаса в г.Ереван.
На следующий день, 26 сентября, представляющие Епархию ААЦ в Грузии хоры гостили в селе Вардаблур Лорийской области, где Вардапет Комитас написал свой знаменитый «Лорийский оровел». Здесь в местной школе хоры исполнили песни Комитаса. А вечером они продемонстрировали свое исполнительское мастерство в Музыкальной школе №1 им. Шара Тальяна г. Ванадзор. Честь открывать концерт с песней «Ой, Назан» выпала хору имени Нерсеса Шнорали центра «Айартун» (хормейстер - Мария Абулян, пианист - Карен Мирзоян).
Талант и мастерство, с которым армянские хоры из Грузии исполнили песни Комитаса, не остались незамеченными организаторами всеармянского фестиваля. Вечером 27 сентября, в г. Ереван, в Доме камерной музыки имени Комитаса на концерте в честь закрытия всеармянского фестиваля «Поем Комитаса» хор имени Св. Нерсеса Шнорали центра «Айартун» исполнил песню «Сарери овин мернем», ему аккомпанировала группа дудукистов под руководством Иване Мкртчяна.
На концерте прошел показ фильма из фотографий о жизни Вардапета Комитаса и прозвучал его голос. А почетное финальное выступление на закрытии фестиваля было предоставлено Государственному академическому хору Армении во главе с художественным руководителем и главным дирижером, народным артистом СССР, лауреатом государственных премий Ованесом Чекиджяном.
На торжественной церемонии закрытия заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян передал участникам слова приветствия министра Грануш Акопян и вручил всем хорам и сольным исполнителям сертификаты об участии.
Хор «Ахбюр» Культурно-просветительского и молодежного центра имени Александра Манташева г. Батуми при Епархии ААЦ в Грузии (хормейстер - Рузанна Ованесян), с благословения духовного пастыря церкви Сурб Пркич г. Батуми, о. Арарата Гумбаляна, 28 сентября выступил с совместным концертом в Ереванской музыкальной школе имени Армена Тиграняна (директор - Анаит Геворкян). На концерте присутствовали заместитель руководителя управления административного округа Шенгавит Ованес Халечян и глава отдела по вопросам образования, культуры и спорта Армен Мартиросян.
Но одними концертами всеармянский культурный фестиваль «Поем Комитаса» не ограничился. Участники фестиваля, хоры Епархии ААЦ в Грузии в частности, в течение трех дней, проведенных в Армении, во главе с директором отдела культуры Епархии ААЦ в Грузии Левоном Чидиляном, директором отдела по делам молодежи Валерой Бадаляном и дудукистом Иване Мкртчяном, посетили Мемориальный комплекс Цицернакаберд, посвященный жертвам Геноцида армян, побывали в доме-музее, присутствовали на воскресной Божественной Литургии в Первопрестольном Святом Эчмиадзине, были в церкви Святой Рипсиме и в храме раннего средневековья Звартноц.
Мастерское исполнение песен Комитаса и всеармянский фестиваль произвели на юных исполнителей Епархии ААЦ в Грузии яркое и незабываемой впечатление, вдохновив их изучить все нюансы бессмертного творчества великого композитора. Ребята вернулись в Грузию, расширив круг друзей и знакомых.