Վիրահայ երիտասարդները ճանաչողական այցով հատեցին Ռիկոթի լեռանցքը PDF Տպել Էլ.փոստ
32926145Վիրահայոց թեմի երիտասարդական բաժինը  տարեցտարի ընդլայնում է Վրաստանի տարբեր տարածաշրջաններում գտնվող հոգևոր և ճարտարապետական կոթողներ  ճանաչողական այցելությունների աշխարհագրությունը: Հայ երիտասարդների  ճանաչողական այցի երթուղին այս անգամ Ռիկոթի լեռնանցքի հատումն էր և Վրաստանի Իմերեթի հոգևոր կենտրոններ  ուխտագնացությունը:  32938346
2018 թվականի մայիսի 19-ին,  թեմի երիտասարդական բաժնի նախաձեռնությամբ ստեղծված կամավորների պատրաստության դասընթացների սովորողները, Ռուսթավիի Սբ. Գրիգոր Նարեկացի կրթամշակութային և երիտասարդության կենտրոնի ակտիվիստները, թբիլիսահայ երիտասարդության ներկայացուցիչները, Վիրահայոց թեմի երիտասարդական բաժնի տնօրեն Վալերի Բադալյանի և  ծրագրերի համակարգող Նինա Սերոպովայի առաջնորդությամբ ուղղվեցին դեպի Գելաթի վանք:
Վիրահայ երիտասարդների ուղևորությունը մեկնարկեց վաղ առավոտյան Հավլաբարի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցուց: Չորս տասնյակից ավելի երիտասարդներ, ստանալով Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հայրական օրհնությունը և բարեմաղթանքը, բռնեցին դեպի Ռիկոթի տանող ճանապարհը:
33421596Հրաշալի էր  ճանապարհը, ի մասնավորի 1982  թվականին Ռիկոթի լեռնանցքով բացված 1722 մետր երկարությամբ ավտոմոբիլային թունելով  ընթացքը:
Վրաց ուղղափառ եկեղեցու խոշորագույն միջնադարյան վանքերից մեկը Քութայիսում, Գելաթի վանքը 1994 թվականից ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտ է: Գելաթի վանքը հիմնել է 1106 թվականին Դավիթ Դ Շինարար թագավորը։ Հետագայում այս տաճարը դարձել է  դամբարանատեղ: Գելաթի Սուրբ Աստվածածին կամ ուղղակի Գելաթի վանքում  հուղարկավորված է Վրաստանի թագավոր և հայ ժողովրդի մեծ բարեկամ Դավիթ Շինարարը:
16-րդ դարի երկրորդ կեսից մինչև 1814 թվականը  տաճարը եղել է ՎՈւԵ Կաթողիկոսի նստավայր, ինչպես նաև երկրի եկեղեցական և մշակութային կյանքի գլխավոր կենտրոններից մեկը։
Երիտասարդները հետաքրքրությամբ դիտեցին  վանքի բոլոր շինությունները, իրենց հիշողության մեջ անջնջելիորեն ամրագրելով հինավուրց կառույցի զարմանահրաշ տեսքը:
Հետաքրքիր էր նաև  Տղիբուլի մունիցիպալիտետի Մոծամեթա գյուղի  վանքային անսամբլը: Այս մենաստանը  հին վրացական մշակույթի կարևոր հուշարձաններից մեկն է, անտառախիտ բնության գրկում: Այն կառուցվել է Սուրբ տանջահար եղբայրներ Դավիթ և Կոնստանտին Մխեիձեների հիշատակին: Եղբայրները ենթարկվեցին աննկարագրելի հալածանքների, բայց չհրաժարվեցին իրենց հավատից և ընկան արիաբար:  Դավիթ և Կոնստանտինե Մխեիձե եղբայրների  մասունքները պահվում են այս եկեղեցում: 33041384
Հաջորդ կանգառը երիտասարդների խումբը կատարեց Քութաիսիի Բագրատի տաճարում, որը այս քաղաքի հինավուրց մշակութային ավանդույթի վկայությունն է:  Բագրատի տաճարը կառուցվել է 11-րդ դարում Վրաստանի Բագրատ III թագավորի օրոք: Այն եղել է Վրաստանի միասնական թագավորության Գլխավոր տաճարը և 1003 թվականին օծվել է Աստվածածոր ննջման պատվին:
Հայ երիտասարդների խումբը, որոնց շրջանոմ կային այնպիսիները, ովքեր առաջին անգամ էին  այցելում այս հինավուրց պատմա-մշակութային և հոգևոր  կոթողներ, գոհունակությամբ և երախտագիտությամբ  նշեցին նման  այցերի կարևորությունը, քանզի հնարավորություն է ընձեռվում  Վրաստանի բնակիչ հայ երիտասարդներին ծանոթանալու իրենց ծննդավայրի  պատմական և հոգևոր  արժեքներին, նաև քաղաքից դուրս  ընկերների շրջապատում վայելելու գարնանային բնության գեղեցկությունն ու հմայքը:
Օրվա վերջին հոգևոր կոթողի մոտ Տերունական աղոթքն ասելուց հետո, երիտասարդների խումբը բարձր տրամադրությամբ և ճանաչողական մեծ լիցքով վերադարձավ Թբիլիսի:

Группа армянской молодежи Грузии с познавательным визитом пересекла Рикотский перевал PDF Печать E-mail
32926145Отдел молодежи Епархии ААЦ в Грузии ежегодно расширяет географию познавательных визитов в разные регионы Грузии для ознакомления с духовными и архитектурными памятниками. В этот раз маршрут познавательного визита армянской молодежи проходил32938346 через Рикотский перевал и шел к духовным центрам Грузии в Имерети.
19 мая 2018 года по инициативе отдела по вопросам молодежи Епархии, участники сформированного подготовительного учебного курса любителей, активисты культурно-образовательного и молодежного центра «Св. Григор Нарекаци» г. Рустави, представители армянской молодежи г. Тбилиси, под руководством директора отдела по вопросам молодежи Епархии ААЦ в Грузии Валерия Бадаляна и координатора программ Нины Сероповой, направились к монастырю Гелати.
Путешествие армянской молодежи Грузии началось рано утром, от церкви «Сурб Эчмиадзин» на Авлабаре. Около 40 человек получили отцовское благословение и добрые пожелания Предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, и направились в сторону Рикоти.
Дорога была замечательная, в частности, автомобильный тоннель через Рикотский перевал длиной 1722 метра, открытый в 1982 году.
Среди грузинских православных монастырей, один из самых больших средневековых в Кутаиси монастырь Гелати, с 1994 года является объектом мирового наследия ЮНЕСКО. Монастырь 33421596Гелати был основан в 1106 году Давидом Агмашенебели. Позже, этот храм стал мавзолеем. В Гелатском монастыре Богоматери или в Гелатском монастыре похоронен царь Грузии и большой друг армянского народа Давид Агмашенебели.
Со второй половины 16-ого века до 1814 года храм был резиденцией Каталикоса Грузинской Православной Церкви, а также одним из главных центров религиозной и культурной жизни страны.
Молодые люди с большим интересом осмотрели все здания монастыря, и навсегда зафиксировали в памяти поразительную структуру древних построек.
Интересным также был монастырский ансамбль «Моцамета» на территории Ткибульского муниципалитета. Этот монастырь является одним из важнейших древних грузинских культурных памятников в лоне природы. Он был построен после мученической смерти братьев-мтаваров Давида и Константина Мхеидзе из Аргвети, дабы увековечить память о них. Братья предпочли умереть мученической смертью, чем предать родину. Их похоронили на берегу реки Цкалцитела, где позже, в память о них была возведена церковь «Моцамета» (Мученики). В этой церкви покоятся святые мощи братьев Давида и Константина Мхеидзе. 33041384
Следующая остановка молодежи была в Кутаиси, у храма Баграта, который является доказательством древнейшей культурной традиции. Храм Баграта был построен в 11-ом веке во времена царствования Баграта III. Это был главный храм Единого Грузинского Царства и в 1003 году его освятили в честь Успения Богородицы.
Группа армянской молодежи, среди которой были и те, кто впервые видел эти древние историко-культурные и духовные памятники, отметили важность подобных визитов, поскольку армянской молодежи, проживающей в Грузии, дается возможность ознакомиться с историческими и духовными ценностями их страны, а также насладиться вместе с друзьями весенней красотой природы.
К концу дня, после божественной молитвы возле религиозного памятника, группа молодежи в замечательном настроении и с большим зарядом к познаниям вернулась в Тбилиси.