Թբիլիսիի հայկական դպրոցները սպասում են առաջինդասարանցիների PDF Տպել Էլ.փոստ
A12018 թվականի ապրիլի 18-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան դահլիճում կայացավ թեմի հովանու ներքո գործող «Սուրբ Մովսես Խորենացի» նախակրթարանի սաների ծնողների և Վիրահայոց թեմի պաշտոնեության հետ հանդիպում:
Հանդիպմանը իր օրհնաբեր ներկայությունն էր բերել Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը «Հայարտուն» կենտրոնի հոգևոր տեսուչ արժանապատիվ Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանի ընկերակցությամբ:
Ներկա էին նաև Թբիլիսիի թիվ 104 հանրային դպրոցի տնօրեն Իրինա Ժամկոչյանը և թիվ 103-վրաց-հայկական հանրային դպրոցի փոխտնօրեն Հասմիկ Պապյանն ու հայոց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի Գայանե Մխիթարյանը, ուսուցիչներ, ծնողներ:
Հանդիպումը սկսվեց Տերունական աղոթքով և Վիրահայոց թեմի առաջնորդի օրհնությամբ: Այնուհետև Թեմակալ առաջնորդը ներկայացրեց հանդիպման նպատակը՝ այն է նախակրթարանի ավագ խմբի շրջանավարտներին հայոց դպրոց ուղղորդելը:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդը անդրադարձ կատարեց այլազգիների նկատմամբ Վրաստանի իշխանությունների բարյացակամ վերաբերմունքին, ընդգծեց երկրի իշխանությունների մշտական աջակցությունը ազգային փոքրամասնությունների մայրենի լեզվով կրթությանը, ի մասնավորի միջնակարգ, մասնագիտական և բարձրագույն կրթություն ստանալու ճանապարհին:IMG 1748
Թեմակալ առաջնորդը նշեց, որ ներկայումս Վրաստանի զանգվածով գործում է 122 հայկական դպրոց, որոնցից երկուսը մայրաքաղաքում է, սակայն այդ դպրոցներում սովորողների թիվը նվազագույն է: Վազգեն Սրբազանը ցավով արձանագրեց, որ հայերեն ուսուցմամբ մի շարք դպրոցներ Թբիլիսիում, Բաթումում փակվել են միայն և միայն աշակերտներ չունենալու պատճառով:
-Այսօր էլ շատ հայեր, ինչպես խորհրդային կարգերի օրոք, ձգտում են իրենց երեխաներին օտարալեզու դպրոցներ տանել: Թբիլիսիի ռուսական դպրոցներում եւ՛ ուսուցիչների, եւ՛ աշակերտների մեծամասնությունը հայեր են, իսկ հայկական դպրոցներում աշակերտական նստարանները՝ թափուր:
Օտարալեզու դպրոցը կլանում է դպրոցականին, հեռացնում ազգից և ազգայինից, որը նկատելի է դառնում տարիներ անց, երբ ընկալվում է կրոնի, մշակույթի, ավանդույթների, սովորությունների տարբերությունը: Այդպիսով հայը հեռանում է իր արմատներից, իր դավանանքից, իր ապրելաոճից, իր տեսակից, դառնում կես մարդ,- իր խոսքում կարևորեց թեմակալ առաջնորդը:
Վազգեն Սրբազանը խոսեց «Սուրբ Մովսես Խորենացի» նախակրթարանի մասին, որի շրջանավարտները միշտ աչքի են ընկնում իրենց գիտելիքներով, նրանք փաստորեն տարրական դպրոցի ծրագիրը սերտած, լիովին պատրաստված են ոտք դնում դպրոց, թերևս օտարալեզու դպրոցում այն շուտով մոռացության է մատնվում, կորչում:
Թեմակալ առաջնորդը կարևորեց նաև բարոյա-հոգեբանական միջավայրի ազդեցությունը, որը հայ երեխային մեծացնում է հպարտության, հայրենասիրության և ազատ ու անկախ լինելու ոգով: Լեզուների իմացության տեսակետից նույնպես միանգամայն արդարացված է հայոց դպրոցը, որտեղ սովորողները լիովին տիրապետում են հայերեն, ռուսերեն, վրացերեն և օտար լեզուներին, օրինակները շատ-շատ են:
IMG 1776«Հայարտուն» կենտրոնի հոգևոր տեսուչ Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանը խոսեց այն գիտելիքների, այն ճիշտ դաստիարակության և այն հոգատարության մասին, որով շրջապատված են հայկական դպրոցների սովորողները թե՝ դպրոցի տնօրինության, թե ուսուցչական կազմի կողմից, կարևորեց երեխաների անվտանգությունը:
Այնուհետև ելույթ ունեցան Թբիլիսիի հայոց դպրոցների ղեկավարները: Հայկական թիվ 104 դպրոցը և թիվ 103 վրաց-հայկական դպրոցի հայկական մասնաճյուղը գործում են լավ պայմաններում, ապահովված են ուսումնառության համար անհրաժեշտ բոլոր պայմաններով ու պարագաներով, վերանորոգված են, ունեն ջեռուցման համակարգ և համապատասխան տարածք ու ամեն տարի ունենում են մի քանի մեդալակիր շրջանավարտներ: Դպրոցների շրջանավարտների մեծ մասը հաջողությամբ ընդունվում է բուհ և ավարտում այն բարձր առաջադիմությամբ:
Ելույթներ ունեցան մշակույթի բաժնի տնօրեն Լևոն Չիդիլյանը, կրթության բաժնի տնօրեն Եվգենյա Մարկոսյանը, առանձնահատուկ ընդգծելով, որ հայոց դպրոցները փակվում են աշակերտության թվաքանակի նվազման պատճառով և միանգամայն չի արդարացվում ծնողների կողմից հայերենին չտիրապետելու հանգամանքը:
Ծնողները իրենց ելույթներում աշխատում էին արդարացնել իրենց մտադրությունը երեխային ռուսալեզու կամ վրացալեզու դպրոց ուղղորդելու մասին, չհամաձայնելով այդ մտքի հետ, հանդիպում էին մայրենի լեզվով, մեսրոպատառ հայերենով կրթության առավելության ապացույցներին:
Հանդիպումը կայացավ, իսկ թե որքանով հայ ծնողը կկայացնի ճիշտ որոշում, իրենից է կախված: Մեզ մնում է միայն հիշեցնել, որ կրթօջախը փակելը շատ հեշտ է, հայրենիքից դուրս այն վերստին բացելը և պահելը անչափ դժվար...

Армянские школы г. Тбилиси ждут первоклассников PDF Печать E-mail
A118 апреля 2018 года, в зале им. Галуста Гюлбенкяна центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии, состоялась встреча родителей воспитанников детского сада им. «Св. Мовсеса Хоренаци», действующего под покровительством Епархии, с должностными лицами Епархии ААЦ в Грузии.
На встрече присутствовал предводитель Епархии ААЦ в Грузии Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян в сопровождении духовного смотрителя центра «Айартун», достопочтенного отца Манука Зейналяна.
На встрече также присутствовали директор армянской школы №104 г. Тбилиси Ирина Жамкочян, заместитель директора №103 грузино-армянской школы г. Тбилиси Асмик Папян, учитель армянского языка и литературы Гаяне Мхитарян, другие учителя и родители. Встреча началась с молитвы «Отче наш» и благословения Главы Епархии.
Затем предводитель Епархии озвучил цель этой встречи, которая заключается в том, чтобы воспитанников-выпускников старшей группы детского сада направить на обучение в армянские школы.
Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян подчеркнул благосклонное отношение к гражданам Грузии разных национальностей, постоянную поддержку властей страны в обучении национальных меньшинств родному языку, на пути получения среднего, профессионального и высшего образования.
Глава Епархии отметил, что в данный момент по всей Грузии действует 122 армянские школы, из них 2 школы в столице, но, к сожалению, в них минимальное количество учеников. Епископ Вазген Мирзаханян с сожалением отметил, что несколько армянских школ в городе Тбилиси и Батуми закрылись только потому, что там не было достаточного количества учеников.
- Сегодня, многие армяне, так же, как и в период Советского Союза, стараются своих детей отдавать в иноязычные школы. В тбилисских русских школах учителя и большинство учеников - армяне, в то время как в армянских школах пустуют школьные парты. Иноязычная школа поглощает школьников, удаляет их от своей нации и всего национального, и это ощущается годы спустя, когда чувствуется разница в культуре, религии, традициях и обычаях. Таким образом, армянин отдаляется от своих корней, вероисповедания, образа жизни, что делает его неполноценным человеком, - отметил Глава Епархии в своей речи.IMG 1748
Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян поведал также о важности деятельности детского сада им. «Св. Мовсеса Хоренаци», воспитанники которого всегда отличались своими знаниями; практически, заканчивая детский сад, они знают программу начальной школы и готовы поступить в 1-ый класс, но, к сожалению, эти знания забываются и теряются, как только они поступают в иноязычную школу.
Глава Епархии особо отметил также морально-психологическое влияние среды, которая воспитывает армянских учеников в духе патриотизма, гордости и свободы. Армянская школа оправдывает себя также с точки зрения знаний языков, здесь ученики овладевают не только родным армянским языком, но и осваивают грузинский, русский, иностранные языки. Таких примеров множество…
Духовный смотритель центра «Айартун», достопочтенный отец Манук Зейналян рассказал о тех знаниях, правильном воспитании и заботе, которой окружены ученики армянских школ со стороны администрации школ и педагогов, а также об их безопасности.
Затем выступили руководители армянских школ. Армянская №104 и грузино-армянская №103 школы оперируют в наилучших условиях, обеспечены всеми необходимыми для учебы принадлежностями, отремонтированы, имеют отопительную систему и соответствующую площадь. Каждый год из школ выпускается несколько учеников с медалями, которые с успехом поступают в высшие учебные заведения и успешно их оканчивают.
На встрече также выступили директор отдела культуры Левон Чидилян и директор отдела образования Евгения Маркосян, которые особенно подчеркнули тот факт, что армянские школы закрываются из-за сокращения количества учеников, и ни в ком случае этот факт не оправдывается тем, что родители не владеют армянским языком.
Родители в своих выступлениях оправдывались, почему они хотят отдавать своих детей в русские или грузинские школы, с чем не соглашались представители Епархии, приводя доказательства важности обучения на родном языке.
Встреча состоялась, ну а какое решение примут родители, зависит от них. Мы всего лишь напоминаем: закрыть школу легко, а за пределами Родины вновь открыть и сохранить ее – очень трудно!!!