2017թ. մայիսի 28-ը հայ ժողովրդի համար կրկնակի տոնական էր: Օրը ներառնում էր Երկրորդ Ծաղկազարդը, ասինքն՝ Երկնքում հրեշտակների կողմից Հիսուս Քրիստոսին դիմավորելը և Հայաստանի առաջին հանրապետության հռչակման 99-րդ տարեդարձը: Բաթումում տոնը սկսվեց Սուրբ Փրկիչ եկեղեցում տեղի հայության հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Արարատ քահանա Գումբալյանի կողմից մատուցած կիրակնօրյա Սուրբ և Անմահ Պատարագով և այնուհետև հոգևոր դասի մասնակցությամբ Հանրապետական աղոթքով:
Հավարտ Սուրբ Պատարագի Վիրահայոց թեմի «Ալեքսանդր Մանթաշյանց» կենտրոնում՝ տեղի ունեցավ Հայաստանի առաջին Հանրապետության օրվան նվիրվեց հանդիսույթ: Կենտրոնի տնօրեն Սոնա Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ, գեղագիտական դաստիարակության խմբակը, ուսուցչուհի Մարիետա Ապետյանի նախաձեռնությամբ և անմիջական ղեկավարությամբ ներկայացրեց գեղեցիկ համերգ ինչը հիրավի օրը դարձրեց ուրախ և տոնական: Երեխաները հանդես եկան գրական մոնտաժով, հայրենաշունչ ասմունքով, հնչեցին հայրենասիրական և ազգագրական երգեր: Միջոցառման ընթացքում ցուցադրվեց վավերագրական ֆիլմ մայիսյան ճակատամարտերի, դրանց հաղթանակների և առաջին հանրապետության հռչակման մասին: Մայիսյան տոների կապակցությամբ բաթումահայությանը շնորհավորեց միջոցառմանը ներկա Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետությունում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Եղիշե Սարգսյանը, մաղթելով համայն հայությանը ազատ և անկախ հայրենիք, խաղաղ երկնակամար և երկրի առաջընթաց: Իր խոսքում Տեր Արարատ քահանա Գումբալյանը հորդորեց ներկաներին ստեղծագործ աշխատանքով, հայրենիքի նկատմամբ մեծ սիրով պահել ու պահպանել ազգայինը, սերունդներին դաստիարակել հայրենասիրության և ազգասիրության, Հայոց Եկեղեցուն հավատարմության ոգով: Հավելենք, որ երկու օր առաջ՝ մայիսի 26-ին կենտրոնի «Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց» հայերենի ուսուցման մեկօրյա դպրոցում կայացավ բաց դաս «Ավարայրի ճակատամարտ» թեմայով: Հայոց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի Սաթենիկ Դանիելյանը հանգամանալից խոսեց 451 թվականի մայիսի 26-ին, տեղի ունեցած Ավարայրի ճակատամարտի, Վարդանանց հերոսների մասին: Կիրակնօրյա դպրոցի սաները մեծ հետաքրքրությամբ և ակտիվ մասնակցությամբ քննարկեցին հայոց պատմության ամենանշանավոր ու հերոսական ճակատամարտերից մեկը, պատմական իրողությունից ստացած վառ տպավորություններով պատասխանեցին ուսուցչի հարցերին: Բաց դասը դարձավ վարդանանց պատերազմի օրինակով հայոց հերոսների ոգեկոչում:

В центре имени Александра Манташева отметили День Первой Республики PDF Печать E-mail
28-ое мая 2017 года для армянского народа было праздничным вдвойне. В этот день отмечали Второе Вербное Воскресение –воспоминание входа вознесшегося Христа в Небесный Иерусалим, где с ликованием Его встретили ангелы, и в Армении отмечали 99-ую годовщину провозглашения Первой Республики. Праздник в г. Батуми начался с воскресной Божественной Литургии в церкви Сурб Пркич, которую служил духовный пастырь местных армян, о. Арарат Гумбалян. Затем при участии духовных лиц был совершен Патриарший молебен.
По окончании Божественной Литургии в центре имени Александра Манташева при Епархии ААЦ в Грузии состоялось торжество, посвященное Дню Первой Республики.
Под руководством директора центра Соны Ованесян, кружок эстетического воспитания, по инициативе и под непосредственным руководством педагога Мариетты Апетян, представил красивый концерт, что сделало день по-настоящему веселым и праздничным. Дети выступили с литературным монтажом, стихами, наполненными духом патриотизма, прозвучали патриотические и народные песни. В ходе мероприятия состоялся показ документального фильма о победоносных майских сражениях и провозглашении Первой Республики.
По случаю майских праздников батумских армян поздравил присутствующий на мероприятии Генеральный консул Армении в Аджарии Егише Саргсян, пожелав всему армянству свободной и независимой родины, мирного неба и процветания в стране.
В своем выступлении о. Арарат Гумбалян призвал присутствующих своей созидательной деятельностью свято хранить и оберегать национальное, воспитывать подрастающее поколение в духе патриотизма, любви к нации и преданности Армянской Церкви.
Добавим, что двумя днями ранее, 26 мая, в воскресной школе имени Св. Месропа Маштоца при Центре, состоялся открытый урок на тему «Аварайрская битва». Учитель армянского языка и литературы Сатеник Даниелян подробно рассказала об Аварайрской битве, которая произошла 26 мая 451 года, затронув  геройство воинов под началом Вардана Мамиконяна.   Воспитанники воскресной школы  с большим интересом, принимая активное участие, обсудили одно из самых значимых и героических сражений, и, получив яркие впечатления от рассказа об историческом событии, ответили на вопросы преподавателя.