16 მარტს საქართველოს სომეხი ინტელიგენციის კავშირის ინიციატივით საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ კულტურის ცენტრის გალუსტ გიუბენკიანის სახელობის დარბაზში შედგა საქართველოს ხელოვნების დამსახურებული მოღვაწის, "ღირსების" ორდენოსანის - მიქაელ გრიგორიანის 70 წლისთავისადმი მიძღვნილი საღამო და მისი ფერწერული ნამუშევრების პირველი პერსონალური გამოფენა. ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრის მოადგილე ქალბატონი მარინა მიზანდარი, სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში ჰოვანეს მანუკიანი, საქართველოს პრეზიდენტის მრჩეველი, გაზეთ „ვრასტანის“ რედაქტორი ვან ბაიბურთიანი, საქართველოს კულტურის მინისტრის მრჩეველი იური მეჩითოვი.
საქართველოს სომეხი ინტელიგენციის კავშირის თავმჯდომარემ რუბენ თოროსიანმა წარადგინა ხელოვანის განვლილი შემოქმედებითი გზა, აღნიშნა პეტროს ადამიანის სახელობის თბილისის თეატრში მუშაობის წლებში სომეხ და ქართველ დრამატურგთა ნაწარმოებებით მისი დადგმული სპექტაკლები. მიქაელ გრიგორიანის სამუშაო ნაყოფიერი იყო ასევე საქართველოს რადიოს სომხური გადაცემების რედაქციაში, მოსკოვის ОРТ და РТР ტელეარხებზე. შემოქმედებით საღამოსთან დაკავშირებით მიქაელ გრიგორიანს მიესალმა საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრის მოადგილე და პროფესიონალი დამდგმელი რეჟისორის მოღვაწეობას უწოდა ფასდაუდებელი წვლილი ქართულ თეატრალურ საქმიანობასა და ქართული კულტურის განვითარების საქმეში, ასევე მას გადასცა საქართველოს კულტურის მინისტრის გურამ ოდიშარიას მისალმება და კეთილი სურვილები. ყველა გამომსვლელმა შეაფასა მიქაელ გრიგორიანის შემოქმედებითი მრავალმხრივი ნიჭი, ისაუბრა 20 წლის განმავლობაში მისი საზოგადოებისაგან განმარტოების და განმარტოებულად შემოქმედების შესახებ, რის შედეგადაც მან შექმნა 300-ზე მეტი ზეთის საღებავითა და აკვარელით შესრულებული ტილო და სამ ენაზე დაწერილი მისი მშვენიერი ლექსები. საქართველოში სომხეთა ეპარქიის წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა შეფასების სიტყვაში მიქაელ გრიგორიანს მოუწოდა საზოგადოებაში ყოფნა, თაობების აღზრდა, მისი ცოდნისა და გამოცდილების ახალგაზრდა თაობისთვის გადაცემა და საქართველოს კულტურული ცხოვრების განვითარება და გაღრმავება. ნიჭიერი რეჟისორი და დიდი ხელოვნებათმცოდნე აუდიტორიის წინაშე წარსდგა სამენოვანი მაღალმხატვრული სიტყვით, რომელიც დამშვენებული იყო სომხურად, რუსულად და ქართულად დაწერილი მისი ლექსებით. აუდიტორიასთან დიალოგის ფორმატში ჩატარებული საღამო იყო მიქაელ გრიგორიანის მადლიერების გამოხატულება მისი ორი სამშობლოსთვის, ერთგულების, მშობელი ხალხის სიყვარულის, საქართველოს სომხური სათვისტომოს კონსოლიდაციის მადლიერების გამოხატულება. ღონისძიება იქცა ნიჭიერი შემოქმედის პოტენციალის დემონსტრირების ლამაზ საღამოდ.

Заместитель министра культуры Грузии присутствовала на творческом вечере Заслуженного деятеля искусств Грузии и обладателя Ордена Почета Михаила Григоряна. Печать
6037 347808115336007 6006107 n
По инициативе Союза армянской интеллигенции Грузии 16 марта в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра культуры «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии состоялся вечер, посвященный 70-летию Заслуженного деятеля искусств Грузии и обладателя Ордена Почета Михаила Григоряна, а также первая персональная выставка его творческих работ. На выставке присутствовали заместитель министра культуры и охраны памятников Грузии госпожа Марина Мизандари, Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Грузии Ованес Манукян, советник президента Грузии и редактор газеты «Врастан»(«Грузия») Ван Байбуртян, Советник министра культуры Грузии Юрий Мечитов.
549988 347807608669391 1356115429 n
Председатель Союза армянской интеллигенции Грузии Рубен Торосян представил творческий путь художника, вспомнил годы работы Михаила Григоряна главным режиссёром в Тбилисском Государственном Армянском Драматическом Театре имени Петроса Адамяна и его театральные постановки армянских и грузинских драматургов. Не менее продуктивны были годы работы Михаила Григоряна редактором армянских передач на грузинском радио и деятельности на телеканалах РТР и ОРТ в Москве.
Заместитель министра культуры Грузии приветствовала Михаила Григоряна в связи с его творческим вечером и подчеркнула, что театральная деятельность профессионального режиссёра-постановщика внесла неоценимый вклад в развитие грузинской культуры,а также передала приветствия и добрые пожелания министра культуры Гурама Одишария.
Все выступающие оценили многогранность творческого таланта Михаила Григоряна, они отметили его оторванность от общества и творческую работу в закрытых стенах в течение 20 лет, продуктом чего стало 300 картин маслом и акварелью, а также написанные на трех языках замечательные стихи.
Под конец вечера глава Епархии ААЦ в Грузии Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян выступил со словом оценки и посоветовал Михаилу Григоряну больше бывать в обществе, посвятить себя делу воспитания будущих поколений, передавать свой опыт и знания, при этом развивать и углублять армянскую культурную жизнь в Грузии.
Талантливый режиссёр и великий художник предстал перед аудиторией с художественной речью на трех языках, он прочел стихотворения собственного сочинения, написанные на армянском, русском и грузинском языках. Вечер, который прошел в формате диалога со зрителем, стал для Михаила Григоряна выражением преданности двум родинам, любви к родному народу, и благодарности за объединение армянской общины в Грузии. Мероприятие стало прекрасным вечером демонстрации внутреннего потенциала талантливого художника.