საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ერთობლივი კრება |
მიმდინარე წლის ნოემბერში საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სამცხე-ჯავახეთის რეზიდენციაში შედგა ეპარქიის ერთობლივი კრება. კრება გაიხსნა ეპარქიის ლიდერის ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის ლოცვითა და კურთხევით, დღის წესრიგის დამტკიცების შემდეგ ის წარმართა მეუფე ბაბკენ სალბიანმა. თბილისის, ბათუმის, სამცხე-ჯავახეთის და ქვემო ქართლის სულიერმა მამებმა წარმოადგინეს უკანასკნელი თერთმეტი თვის მოღვაწეობის ანგარიში. აღსანიშნავია სამცხე-ჯავახეთის სულიერი მოძღვარების მისია, განსაკუთრებით სოფლად.
ყოველი მღვდელი ემსახურება 10-15 თემს, თვალყურს ადევნებს ადგილზე ეკლესიების აღდგენით სამუშაოებს, ორგანიზებას უწევს სხვადასხვა ღონისძიებას, საკვირაო სკოლების საქმიანობას, საბავშვო ბაღებს. თბილისისა და ბათუმის სულიერმა მამებმა ანგარიში ჩააბარეს რელიგიური, საგანმანათლებლო და კულტურული სამუშაოების შესახებ, ისაუბრეს ახალგაზრდობასთან თანამშრომლობის, საეკლესიო დღესასწაულების საშუალებით ხალხის ეკლესიასთან დაახლოების, აგრეთვე მასმედიის სასახარებო პროპაგანდისათვის გამოყენების შესახებ.
კრების მსვლელობისას ასევე განიხილეს რიტუალური ცერემონიების, ახალი დანიშვნების და დისციპლინარული საკითხები, ისაუბრეს სირიელი სომხებისთვის დახმარების აღმოჩენის, სომეხთა გენოციდის 100 წლისთავისადმი მიძღვნილი ღონისძიებების მომზადების შესახებ. სულიერმა ლიდერმა დადებითად შეაფასა სულიერ პირთა მოღვაწეობა და მოუწოდა კვლავაც თანმიმდევრულად მოღვაწეობის გაგრძელებისკენ. დიდი სამუშაოებია ჩატარებული ეკლესიების, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის, ჰოვ. თუმანიანის სახელობის „ვერნატუნის“ აღორძინების მხრივ და სხვა. დაწვრილებით ისაუბრეს რეგიონებისა და დედაქალაქ თბილისის სომხური სტრუქტურების თანამშრომლობის, შორეულ თემებში თბილისის სასულიერო პირთა მიერ პერიოდულად ღვთისმსახურების ჩატარების საკითხებზე. გადაწყდა, რომ საჭიროა სახელმწიფო სტრუქტურებთან ურთიერთობა შუამავლების გარეშე, საქართველოს ახალი ხელისუფლებისათვის სათვისტომოს პრობლემების და მათი გადაჭრის გზების წარდგენა. სულიერმა ლიდერმა ეკლესიის მსახურთ მოუწოდა საგანმანათლებლო დაწესებულებებთან აქტიურად მუშაობისკენ. სათემო სტრუქტურების მუშაობის ეფექტიანობის გაზრდის მიზნით ხაზი გაესვა საერთაშორისო ორგანიზაციებთან მუშაობას, ეპარქიალური სტრუქტურების მუშაობისათვის მატერიალური სახსრების მოსაძიებლად. განიხილეს აგრეთვე ხოჯივანქის პანთეონთან დაკავშირებული საკითხები, სულიერმა ლიდერმა ხაზგასმით ისაუბრა რელიგიურ და საერო პირთა თანამშრომლობაზე ქართულ მართლმადიდებელ ეკლესიასთან, ქართულ სახელმწიფოსთან, საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და საქართველოში სრ საელჩოსთან. ეპარქიის ლიდერმა კურთხევისა და მადლიერების სიტყვით მიმართა სრ დიასპორის, კულტურის, განათლებისა და მეცნიერების, ახალგაზრდობისა და სპორტის სამინისტროებს, გ.გიულბენკიან დაწესებულების, "ჯენიშიან ხსოვნის ფონდის", „ჰაიარტუნის“ სურბ გევორგ და სურბ ეჩმიაძინ ეკლესიების სამეურვეო საბჭოებს და ინდივიდუალურ მეცენატებს ეპარქიის მისიის განხორციელებაში მხარდაჭერისათვის. შეხვედრა დასრულდა ლოცვით. |

| В Джавахке состоялось cовместное заседание священнослужителей и сотрудников Епархии ААЦ в Грузии |
В ноябре 2012 года в ахалкалакской резиденции Викария Предводителя Епархии ААЦ в Грузии в Самцхе-Джавахети состоялось cовместное заседание священнослужителей и сотрудников Епархии ААЦ в Грузии. Глава Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии, Его Преосвященство епископ Вазген Мирзаханян начал собрание с молитвы и благословения, а после утвердил повестку дня и передал слово викарию епархии в Самцхе-Джавахети иноку Бабкену Салбияну.
Духовные пастыри армянских общин Тбилиси, Батуми, Самцхе-Джавахети и Квемо Картли представили отчет деятельности за последние одиннадцать месяцев. Примечательна миссия духовных пастырей Самцхе-Джавахети в сельских общинах, где паства каждого священника состоит из 10-25 общин, и они следят за реставрацией церквей, организуют различные мероприятия. Было сообщено о благополучной работе воскресных школ и детского сада в селе Аракова. Духовные пастыри Тбилиси и Батуми поведали о религиозной, образовательной и культурной деятельности. Священники подчеркнули важность личной исповеди, значимость участия молодежи в жизни общины. Также обсудили темы: как приблизить людей к церкви, возродив торжества, связанные с церковными праздниками, как сделать обрядовые церемонии трибуной для христианской проповеди, и как использовать средства массовой информации для распространения слова Божьего. В течение конференции обсудили вопросы касательно проведения обрядовых церемоний, дисциплинарные проблемы и вопросы новых назначений. Затронули проблему помощи армянской общине Сирии, а также подготовку к 100-летию Геноцида армян. Духовный лидер оценил деятельность священнослужителей и настоятельно призвал последовательно осуществлять церковные видения и мечты с благословения Господа. Затем выступили другие сотрудники епархии, которые, говоря о грузинской общине армян, выдвинули вопрос церквей, обсудили деятельность центра культуры «Айартун» и центра «Вернатун» им. Ованеса Туманяна. Подробно рассмотрелись вопросы углубления сотрудничества между учреждениями в столице и в регионах, а также говорили о продолжение участия священнослужителей епархии из Тбилиси в проведении священной литургии с выездом в регионы и организации там культурно-образовательных мероприятий . Было решено без посредников действовать с государственными учреждениями, представить новому правительству Грузии проблемы из жизни общины и способы их решения. Духовный лидер призвал сотрудников епархии активизировать работу с учебными заведениями, и для повышения эффективности деятельности епархиальных структур вести активную работу с международными организациями для получения материальных ресурсов. Было предложено разработать новый подход к регулированию вопросов похорон в пантеоне писателей и общественных деятелей Ходживанк, создание собственных способов решения проблемы. Святейший Отец подчеркнул важность сотрудничества духовных лиц и представителей светской власти с Грузинской Православной Церковью, с правительством Грузии, международными организациями и с Посольством Республики Армения в Грузии. Глава епархии благословил и высоко оценил работу Диаспоры РА, Министерства образования и науки, молодежи и спорта, Мемориального фонда Джинишян, фонда «Галуст Гюльбенкян", центра «Айартун», совета попечителей церквей Сурб Геворг и Сурб Ечмиадзин и отдельных меценатов на благо епархии. Совместное заседание священнослужителей и сотрудников Епархии ААЦ в Грузии завершилось совместной молитвой. |