„თანდოიანც სურბ ასტვაწაწინ“ ეკლესიის საკითხზე მორიგი სასამართლო სხდომა გაიმართა ბეჭდვა
A12018 წლის 5 დეკემბერს, თბილისის საქალაქო სასამართლოში, მოსამართლე ნანა ჭიჭილეიშვილის თავმჯდომარეობით, „თანდოიანც სურბ ასტვაწაწინ“ ეკლესიის საკითხზე მორიგი სასამართლო სხდომა გაიმართა- საქართველოს სომეხთა ეპარქია საქართველოს საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს წინააღმდეგ.
სასამართლო სხდომას ესწრებოდნენ როგორც მოსარჩელე მხარე, ასევე საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოსა და ეკონომიკის სამინისტროს უფლებამოსილი წარმომადგენლები. მესამე მხარედ წარმოდგენილი იყო საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია.
სხდომა წინა სასამართლო სხდომაზე საქართველოს საპატრიარქოს ადვოკატების მიერ დასმულ საკითხებზე საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ადვოკატების, დავით ბერძულისა და გვანცა ლომიას დასაბუთებული პასუხებით უნდა წარმართულიყო. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ორი ადვოკატი, ისტორიულ წყაროებსა და მოქმედ კანონმდებლობაზე დაყრდნობით,  საკითხის შემოსაბრუნებლად სათანადოდ იყო მომზადებული.
ეპარქიის ადვოკატმა, დავით ბერძულმა, ეთნიკური და რელიგიური უმცირესობების უფლებების საერთაშორისო კანონმდებლობებსა და დეკლარაციებზე დაყრდნობით, თავისი გამოსვლა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის, „თანდოიანც სურბ ასტვაწაწინ“ ეკლესიასთან არსებულ პირდაპირ კავშირზე ააწყო. საქართველოს საპატრიარქოს ადვოკატების დასმულ საკითხებზე დაწვრილებით საუბრისას, ადვოკატმა თავის გამოსვლაში აღნიშნა:
ა.    „თანდოიანც სურბ ასტვაწაწინ“ ეკლესია სომხურია, ფუნქციონირებდა, როგორც საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ეკლესია, რაც საარქივო და არქიტექტურული ფაქტებით დასტურდება. საბჭოთა პერიოდში სომხური ეკლესიის შენობა ჩამორთმეული იქნა. საპატრიარქოს ადვოკატის არგუმენტი, იმის თაობაზე, რომ თურმე რამდენიმე საუკუნის წინ ამავე ეკლესიის ადგილას ქართული ეკლესია ყოფილა, საერთაშორისო კანონმდებლობით მესაკუთრის უფლებით მისი საქართველოს საპატრიარქოს ბალანსზე რეგისტრირების საფუძველს არ იძლევა.
ბ.    საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ინტერესზე- ეკლესიის თემისათვის დაბრუნების საკითხზე საუბრისას, ეპარქიის ადვოკატმა აღნიშნა, რომ ჩამორთმეული საკულტო ნაგებობები საკუთრების უფლებით, ქართული მართლმადიდებელი ეკლესიის გარდა, უკან დაუბრუნდა ასევე მუსლიმურ და ებრაულ რელიგიურ თემებს. ამრიგად ეს სომხური ეკლესიის მიმართ დისკრიმინაციის გამოვლინებაა.
გ    ეპარქიის ადვოკატმა ასევე „თანდოიანც სურბ ასტვაწაწინ“ ეკლესიაზე, საპატრიარქოს მიერ განხორციელებული მშენებლობის საკითხი დააყენა, რომელიც ზიანს აყენებს ისტორიული ძეგლის სტატუსის მქონე ეკლესიის იერსახეს და არღვევს მისი დაცვის უფლებას.
არგუმენტირებული მოხსენება ჰქონდა მომზადებული ასევე საქართველოს სომეხთა ეპარქიის მეორე ადვოკატ გვანცა ლომიას, ვინც იმის დამტკიცებას ცდილობდა, რომ მსგავსი ქმედებებით ირღვევა რელიგიური უმცირესობების, მოცემულ შემთხვევაში კი საქართველოს სომეხთა ეპარქიის უფლებები, იზღუდება სინდისის თავისუფლება, ხდება დისკრიმინაციისა და უთანასწორობის გამოვლინება. ადვოკატ ლომიას გამოსვლის საშუალება მოსამართლემ არ მისცა.
საპატრიარქოს ადვოკატის ნათია ტკეპლაძისთვის გამოსვლის უფლების მიცემით, მოსამართლე ჭიჭილეიშვილმა გამოავლინა თავისი მიკერძოებული დამოკიდებულება საქართველოს სომეხთა ეპარქიის მიმართ, საქართველოს საპატრიარქოს ადვოკატს არ შეაწყვეტინა ხანგრძლივი სიტყვა, რომელიც ასევე   ადვოკატების დავით ბერძულისა და გვანცა ლომიას მიმართ უპატივცემულო დამოკიდებულებით იყო გაჯერებული.
საპატრიარქოს ადვოკატმა თავის გამოსვლაში არაერთხელ აღნიშნა, რომ საქართველოში სომხური ეკლესიები საქართველოს მოქალაქეებმა ააშენეს და ეკლესიები ქართული კულტურის ნაწილს წარმოადგენს. ამრიგად ქართულ სახელმწიფოს უფლება აქვს თავისი საკუთრება, საკუთარი შეხედულებისამებრ,  მოცემულ შემთხვევაში „თანდოიანც სურბ ასტვაწაწინ“ ეკლესია, მისი ისტორიის შესწავლის გარეშეც კი, გადასცეს ქართული ეკლესიის საპატრიარქოს. გარდა ამისა, „თანდოიანც“ ეკლესიის საქართველოს სომეხთა ეპარქიისათვის დაბრუნება, საპატრიარქოს ადვოკატის აზრით, მრავალეროვანი საქართველოსათვის ცუდი პრეცედენტი იქნება, რადგან ამგვარად ქვეყანაში დაირღვევა ეკლესიის სამართლებრივი წონასწორობა.
„თანდოიანც“ ეკლესიაზე მიმდინარე მშენებლობაზე გამოხმაურებით, რომლის შედეგადაც ირღვევა ძეგლის მემკვიდრული იერსახე, საპატრიარქოს ადვოკატმა ტკეპლაძემ მშენებლობის პროცესი უარყო. უსაფუძვლოდ დაადანაშაულა, რომ თურმე მეფის რუსეთის  პერიოდის რუსეთის იმპერიის სახსრებით შენდებოდა სომხური ეკლესიები, საქართველოს საპატრიარქოს ადვოკატმა ხაზი გაუსვა, რომ საქართველოს საპატრიარქოსაც შეუძლია მოითხოვოს ქვეყნის ფარგლებს გარეთ აშენებული ქართული ეკლესიები.
სასამართლოს გადაწყვეტილებითა და მხარეთა შეთანხმებით სასამართლო შემდეგი სხდომა გაიმართება 2019 წლის 24 იანვარს, 17:00 სთ-ზე.

Состоялось очередное судебное заседание по вопросу церкви Тандоянц Сурб Аствацацин Печать
A15 декабря 2018 года, в Тбилисском городском суде, под председательством судьи Наны Чичилеишвили, состоялось очередное судебное заседание по вопросу церкви Тандоянц Сурб Аствацацин, поднятому Епархией Армянской Апостольской Церкви в Грузии против Национального Агентства Публичного Реестра Грузии.
На судебном заседании присутствовали как истец, так и уполномоченные представители  Национального Агентства Публичного Реестра и Министерства экономики Грузии. В качестве третьей стороны присутствовали представители Патриархии Грузинской Православной Церкви.
Заседание должно было проходить с обоснованными ответами адвокатов Епархии ААЦ в Грузии, Давида Бердзули и Гванцы Ломия, на вопросы, которые подняли адвокаты Патриархии Грузинской Церкви. Оба адвоката Епархии ААЦ в Грузии были готовы надлежащим образом дать контрответы, ссылаясь на исторические источники и действующие законы.
Адвокат Епархии  ААЦ в Грузии, Давид Бердзули, ссылаясь на международное законодательство и декларацию о правах национальных и религиозных меньшинств, свое выступление построил на непосредственной связи Епархии ААЦ в Грузии с церковью Тандоянц Сурб Аствацацин. Детально ответив на вопросы адвокатов Патриархии Грузинской Церкви, адвокат Епархии ААЦ в Грузии изложил в своем выступлении следующее:
а) Церковь Тандоянц Сурб Аствацацин – армянская церковь, действовала как церковь Епархии ААЦ в Грузии, что подтверждено архивными и архитектурными фактами. В годы Советской власти здание армянской церкви было конфисковано. И аргументы адвоката Патриархии, якобы несколько веков на этом месте стояла грузинская церковь, по международному законодательству не дают основания Патриархии Грузии взять эту церковь на баланс как собственность.
б) Возвращаясь к вопросу заинтересованности Епархии ААЦ в Грузии, вернуть церковь Тандоянц Сурб Аствацацин армянской общине, адвокат Епархии отметил, что конфискованные культовые сооружения по праву собственника, кроме Грузинской Православной Церкви были возвращены также мусульманским и еврейским религиозным общинам. И поэтому, к Армянской Апостольской Церкви такое отношение является дискриминационным.
в) Адвокат Епархии ААЦ в Грузии также поднял вопрос о строительных работах, проводимых Грузинской Патриархией на месте церкви Тандоянц Сурб Аствацацин, которые наносят сильнейший вред виду церкви, имеющей статус исторического памятника, а также о нарушении права ее сохранности.
Насыщенным фактами также было выступление второго адвоката Епархии ААЦ в Грузии, Гванцы Ломия, которая собиралась доказать, что такими действиями нарушаются права религиозных меньшинств, в данном случае, права Епархии ААЦ в Грузии, а также ограничивается свобода совести и это становится проявлением неравноправия и дискриминации, но к сожолению судья не дала возможность ей выступить.
Предоставив право выступления адвокату Патриархии Грузии, Натии Ткепладзе, судья Чичилеишвили проявила свою предвзятость в отношении Епархии ААЦ в Грузии, не ограничивая длительность времени выступления адвоката Грузинской Патриархии, выступления, которое было неуважительным к адвокатам Давиду Бердзули и Гванцы Ломия.
Адвокат Патриархии в своем выступлении несколько раз отметила, что армянские церкви в Грузии строили граждане Грузии, и они являются частью грузинской культуры. Поэтому, грузинское государство имеет право, по своему усмотрению, свою собственность, в данном случае церковь Тандоянц Сурб Аствацацин, даже не рассмотрев ее историю, передать Патриархии Грузинской Церкви. К тому же, возвращение церкви Тандоянц Епархии ААЦ в Грузии, по мнению адвоката Патриархии, будет плохим прецедентном для многонациональной Грузии, так как этим в стране нарушится баланс церковного права.
Высказываясь о строительстве на месте церкви Тандоянц Сурб Аствацацин, из-за которого нарушается вид культурного наследия, адвокат Патриархии, Ткепладзе, опровергла процесс строительства. Безосновательно сказав, что якобы армянские церкви строились на средства Царской России, адвокат Грузинской Патриархии подчеркнула, что Грузинская Патриархия также может требовать право на грузинские церкви, построенные за пределами Грузии.
По решению суда и с согласия сторон, следующее судебное заседание состоится 24 января 2019 года, в 17:00.