საქართველოში აშშ-ის საელჩოს პოლიტიკური ოფიცრის ვიზიტი ბათუმის სომხურ ეკლესიაში ბეჭდვა
A12018 წლის 26 ნოემბერს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიას საქართველოში აშშ-ის საელჩოს პოლიტიკური ოფიცერი ხუან ხოსე აპარისიო და პოლიტიკურ საკითხთა სპეციალისტი, საერთაშორისო ურთიერთობების დოქტორი, მედეა ქოჩორაძე სტუმრობდნენ.
ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიის სულიერი მოძღვარი, ღირსი მღვდელი არარატ გუმბალიანი მიესალმა სტუმრებს და მათ სომხური 1ეკლესიის, კერძოდ კი მე-19 საუკუნეში აგებული „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიის ისტორია გააცნო, ისაუბრა რიტუალების თავისებურებებსა და სათემო საქმიანობის მიმართულებებზე,  ხაზი გაუსვა ბათუმის სომხური თემის ქვეყნის სამოქალაქო საზოგადოებაში ინტეგრაციის მიმართულებით მიმდინარე სამუშაოებს. სულიერმა მოძღვარმა სიხარულით აღნიშნა ქვეყნის ხელისუფლების სომხური თემისადმი დამოკიდებულება, უამბო ბათუმის ქართულ სკოლაში სასწავლო წლის დასაწყისიდან მოქმედ სომხურ-ქართული სწავლების კლასზე, სადაც სომხური ენა სავალდებულო გახდა. მღვდელი არარატი აშშ-ის საელჩოს ოფიცერთან საუბრისას ასევე შეეხო საკითხებს, რომელიც აწუხებს ეკლესიას, რომელთაგან ერთ-ერთი ეკლესიასთან არსებული მიწის ნაკვეთის დათმობას ეხებოდა, ასევე ბათუმელი სომხებისათვის სხვა შემაშფოთებელ საკითხებს.
ამის შემდეგ სტუმრებმა, მღვდელ არარატთან ერთად ეპარქიის „ალექსანდრ მანთაშიანც“ ცენტრში გადაინაცვლეს. ცენტრის ხელმძღვანელმა, სონა ჰოვანისიანმა, სტუმრებს ის 2მრავალმხრივი სამუშაოები გააცნო, რომლებიც ზღვისპირა ამ მრავალეროვან ქალაქში სომხური კულტურისა და  ღირებულებების შენარჩუნებისა და განვითარების მიმართულებით
მიმდინარეობს.
ცენტრში ნაჩვენები იქნა ვიდეო, რომელიც საუკუნეების მანძილზე ამ ქალაქში დამკვიდრებულ ბათუმელ სომხებს, სომხურ ეკლესიას და კულტურულ-საგანმანათლებლო ცენტრის  საქმიანობას ეძღვნება.
სტუმრების საპატივცემულოდ, „ალექსანდრ მანთაშიანც“ ცენტრის აღსაზრდელები ცეკვითა და სიმღერით გამოვიდნენ.  ამერიკელმა და ქართველმა პოლიტოლოგებმა მაღალი შეფასება მისცეს სომხური ეკლესიის და კულტურული ცენტრის საქმიანობას, აღფრთოვანდნენ ეროვნული კულტურისა და ენის შენარჩუნებისათვის მიზანმიმართული ღონისძიებებით.

Визит в армянскую церковь г. Батуми ответственных лиц по политическим вопросам посольства США в Грузии Печать
A126 ноября 2018 года, церковь Сурб Пркич Епархии ААЦ в Грузии посетил Хуан Хосе Апарисио, ответственное лицо по политическим вопросам посольства США в Грузии, а также Медея Кочорадзе, специалист по политическим вопросам, Доктор международных отношений.
Поприветствовав гостей, духовный пастырь церкви Сурб Пркич г. Батуми, достопочтенный духовный отец Арарат Гумбалян, представил историю армянской церкви, в частности историю церкви Сурб Пркич, построенную в 19 веке, а также ознакомил с особенностями 1ритуалов, церемоний, обрядов, отметив направления общинной деятельности и важность работы в направлении интеграции армянской общины г. Батуми в гражданское общество. Духовный пастырь выразил благодарность властям страны за их отношение к армянской общине, рассказал о грузинской школе г. Батуми, где с начала учебного года школьники учатся в армяно-грузинской школе, где армянский язык стал обязательным предметом. В своей беседе с ответственным лицом посольства США в Грузии, духовный отец Арарат Гумбалян затронул вопросы, касающиеся армянской церкви, один из вопросов – предоставление земельного участка рядом с церковью, а также некоторые вопросы, которые волнуют батумских армян.
Затем гости, в сопровождении духовного отца Арарата Гумбаляна, посетили центр им. Александра Манташева Епархии ААЦ в Грузии. Руководитель центра, Сона 2Ованнисян, ознакомила гостей с разносторонней работой центра по развитию и сохранению армянской культуры, которая осуществляется в многонациональном городе, распростертом на морском побережье.
В центре им. Александра Манташева был показан фильм, посвященный батумским армянам, которые обосновались здесь несколько веков назад, а также об армянской церкви и деятельности культурно-образовательного центра.
В честь уважаемых гостей, воспитанники центра им. Ал. Манташева выступили с песнями и танцами. Грузинские и американские политики высоко оценили деятельность Армянской церкви и культурного центра и остались впечатленными мероприятиями, направленными на сохранение национальной культуры и армянского языка.