ანაჰიტ ბოსტანჯიანის „მე ყველგან ვარ...“ წიგნის პრეზენტაცია სომეხთა ეპარქიაში ბეჭდვა
A12018 წლის 11 სექტემბერს სომეხთა ეპარქიის სამეცნიერო-კულტურულ ცენტრ „ოვანნეს თუმანიანის სახლში“ გაიმართა პოეტი, თარჯიმანი ანაჰიტ ბოსტანჯიანის „მე ყველგან ვარ...“ კრებულის პრეზენტაცია. ღონისძიება მიეძღვნა მოულოდნელად ცხოვრებიდან წასულ, მაგრამ თავისი დატოვილი ლიტერატურული მემკვიდრეობით, „კამურჯ“ („ხიდი“) ლიტერატურული ყოველწლიური გამომცემლობებით, თავისი სამოქალაქო აქტიური მოღვაწეობის შესახებ მოგონებებით „მცხოვრები“ ანაჰიტ ბოსტანჯიანის1 დაბადების დღეს, რომელიც უკვე მეორე წელია მისი ნაწარმოებების გულშემატკივრები აღნიშნავენ ნიჭიერი პოეტის გარეშე...
ლიტერატურული საღამო ხალხმრავალი იყო... ესწრებოდნენ სომეხი და ქართველი მწერლები, საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის  საელჩოს წარმომადგენელი, სომეხთა ეპარქიის სასულიერო პირები, ავტორის ლიტერატურული მეგობრები, ნაცნობები და დამფასებლები. პრეზენტაციას ესწრებოდა, ასევე, სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი.
დიდ ლორელის ულამაზეს სახლში იგრძნობოდა ანაჰიტი თავისი „მე ყველგან ვარ...“ ღრმა მნიშვნელობის კრებულით, რომელიც გამოეცა მისი 2გარდაცვალების შემდეგ, ავტორის ქალიშვილების მარინე და გაიანე ბოსტანჯიანების მიერ, რომელშიც მოიპოვება ავტორის განუმეორებელი ლექსები.
ღონისძიების წამყვანები იყვნენ პოეტის შვილიშვილი ლიზა თოროსიანი და ანაჰიტ ბოსტანჯიანის ნაწარმოებების გულშემატკივარი, პოეტი ლევან ალუღელაშვილი.
ასევე, ნაჩვენები იყო ფილმი მის შესახებ... დარბაზში კიდევ ერთხელ გაისმა ანაჰიტის ცხოვრებით სავსე, მტკიცე და შინაარსობრივად მდიდარი სიტყვის ხმა. ფილმი დამსწრეებს შეახსენა ის ბედნიერი დღეები, როდესაც ცნობილი პოეტი თავისი ლამაზი სომხურით საუბრობდა სამშობლოზე, ერზე, სიყვარულზე და მეგობრობაზე, სამართლიანობისა და კეთილის გამარჯვებაზე, ოცნებასა და რწმენის შესახებ, თავისი გონივრული გამოსვლებით ამდიდრებდა, საინტერესოდ და შინაარსიანს ხდიდა ყოველდღიურობას.
მართლაც, ყველა ვინც გამოვიდა სიტყვით, პოეტ-თარჯიმანმა გივი შაჰნაზარმა, საქართველოს 3მწერალთა კავშირის თანათავჯდომარემ მაყვალა გონაშვილმა, პოეტმა მანანა გორგეიშვილმა, პეტროს ადამიანის სახელობის სომხურ სახელმწიფო თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელმა არმენ ბაიანდურიანმა, ერთმნიშვნელოვნად აღნიშნეს ანაჰიტ ბოსტანჯიანის განუმეორებელი სიტყვა, თავდადება სომხურ-ქართულ მეგობრობას, ამ მეგობრობის ლიტერატურულ კავშირებსა და მათ გაღრმავებას.
ნიჭიერი პოეტის ნაწარმოებებიდან სხვადასხვა ენაზე ნათარგმნი ნამუშევრები წარადგინეს და, აგრეთვე, მას მიძღვნილ საკუთარი ნაწარმოებები წაიკითხეს მარინა კირაკოსიანი-მოსესოვა, გარი ღალამქაროვი, მელანია ბარსეღიანი, ლუსინე ვანოიანი, არტემ კირაკოზოვი და სხვები.
ღონისძიების დასასრულს თავისი დასკნითი სიტყვა თქვა სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი, ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი. მან აღნიშნა, რომ 4ანაჰიტ ბოსტანჯიანმა თავისი ნაწარმოებებით, ნათარგმნი მასალებით, ჟურნალისტური მოღვაწეობით უსაზღვროდ უყვარდა სომხეთი და საქართველო, ცდილობდა დააბალანსებინა ამ ორი ქვეყნის მეგობრობა, კავშირები. აგრეთვე, აღნიშნა ის, რომ ანაჰიტი არ იყო მარტო აწმყოს პოეტი, არამედ მომავლის, მომავალი თაობისათვის მზრუნველი მოღვაწე. იგი თავის გვერდით გაერთიანებული ჰყავდა ახალგაზრდა დამწყები მწერლები, მათ აჩვენებდა ჭეშმარიტი ლიტერატურის გზა და ასწავლიდა ნამდვილ შემოქმედებით ცხოვრებას.
ლამაზი საღამო ემოციით სავსე იყო... ანაჰიტი მდიდარი იყო არამარტო თავისი დატოვილი მემკვიდრეობით, მდიდარი ადამიანური განსხვავებული ნიშანთვისებებით, არამედ თავისი ქალიშვილებით, შვილიშვილებით, მეგობრებით, რომლებიც დედისადმი ემოციური გამოსვლა გქონდათ, ბებოს ლექსზე კახა ცაბაძის მიერ დაწერილი სიმღერის შესრულებით და, აგრეთვე, ლექსების ლამაზი წაკითხვით დამსწრეებს შესაძლებლობა ჰქონდათ კიდევ ერთხელ გაიხსენონ ცნობილ პოეტს, ანაჰიტ ბოსტანჯიანს.

Презентация книги Анаиды Бостанджян «Я всюду» в Епархии ААЦ в Грузии Печать
A111 сентября 2018 года, в научно-культурном центре «Дом Ованеса Туманяна» состоялась презентация книги «Я всюду»  блаженной поэтессы-переводчицы Анаиды Бостанджян. Мероприятие было посвящено дню рождения ранее ушедшей из жизни, но оставившей богатое литературное наследие, живущее своим ежегодным изданием альманаха «Камурдж» («Мост»), воспоминаниям о ее общественной деятельности; вот уже второй год ценители ее произведений 1делятся воспоминаниями о талантливой поэтессе.
Литературный вечер был многолюдным. В зале присутствовали армянские и грузинские писатели, представитель посольства Республики Армения в Грузии, духовные отцы Епархии ААЦ в Грузии, друзья по перу Анаиды Бостанджян, те, кто знал и ценил ее творчество. Презентацию своим присутствием почтил Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян.
В чудотворном доме Ованеса Туманяна ощущалось присутствие Анаиды с ее глубокомысленной книгой «Я всюду». Книга была издана при 2помощи ее дочерей, Марины и Гаяне Бостанджян, в сборник вошли ранее ненапечатанные стихотворения поэтессы.
Мероприятие вели внучка поэтессы Лиза Торосян и ценитель творчества Анаиды Бостанджян, поэт-переводчик Леван Цалугелашвили. На вечере был показан фильм об Анаиде Бостанджян. И по залу пронеслись жизнерадостные, отважные и содержательные слова Анаиды.
Документальный фильм в один миг перенес сидящих в зале гостей в те недалекие дни, когда поэтесса своим прекрасным армянским языком говорила о Родине, своей нации, о любви и дружбе, о победе добра и правды, о вере и мечтах, и3 своим ярким и впечатляющим выступлением обогащала, превращала каждодневную жизнь в нечто интересное и содержательное.
Поистине, все выступающие на вечере – поэт-переводчик Гиви Шахназар, сопредседатель Союза писателей Грузии Маквала Гонашвили, поэтесса Манана Горгеишвили, художественный руководитель армянского драматического государственного театра им. Петроса Адамяна Армен Баяндурян, главный редактор газеты «Врастан» Ван Байбуртян, однозначно отметили «пламенное слово» Анаиды Бостанджян, ее преданность дружбе армянского и грузинского народов, в частности, литературной связи и их соединения. Стихи и переводы на родные языки безвременно ушедшей поэтессы, а также посвященные ей, прочли Марина Киракосян-Мосесова, Гарри Каламкаров, Мелания Барсегян, Лусине Ваноян, Артем Киракозов, и другие.
4Мероприятие завершилось заключительным словом Главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна. Предводитель Епархии отметил, что Анаида Бостанджян своим делом, переводами, работой журналиста, безумно любила Армению и Грузию, и старалась уравновешивать дружбу двух стран и народов и нерушимые связи. Его Преосвященство отметил важность тогоы, что Анаида – поэтесса не только живущая настоящим, а еще и будущим, деятель, озадаченный жизнью нового поколения. Она собрала вокруг себя молодых деятелей по перу и направляла их к истинной литературе, к настоящей творческой жизни.
Презентация была не только приятной, но и трогательной, потому что Анаида Бостанджян была плодотворной не только в своем наследии, щедрой своей человечностью, но еще и дочерями, внуками, родными, которые душевными выступлениями о своей матери, исполнением песни на стихи бабушки и музыку Кахи Цабадзе, прекрасным чтением ее стихов, дали возможность осознать и ощутить присутствующим в зале людям величие Анаиды Бостанджян – женщины, поэтессы и общественного деятеля.