თბილისელი სომეხი მორწმუნეების მომლოცველობა გიუმრისა და მარმაშენისკენ ბეჭდვა
DSC05363საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდობის საკითხთა განყოფილებისIMG 6313 ინიციატივით,  2018 წლის 16 ივნისს,    მოეწყო თბილისელი სომეხი მორწმუნეების   ერთდღიანი მომლოცველობა სომხეთის რესპუბლიკის შირაკის რეგიონის  სამლოცველოებისკენ. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანის კურთხევით და კეთილი   სურვილებით, 50-მდე სომეხი მომლოცველი  საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდობის საკითხთა განყოფილების    DSC05366დირექტორის, ვალერი ბადალიანის, ხელმძღვანელობით და დიაკვან გევორგ ანტონიანის წინამძღოლობით, ავლაბრის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიიდან    გაემგზავრა სომხეთის რესპუბლიკის ქალაქ გიუმრის  მე-18 DSC05387საუკუნეში აგებულ „იოთ ვერქ“ (შვიდი ჭრილობა) ყოვლისშემძლე ეკლესიისკენ.
მომლოცველებს სურდათ   უფალთან  დაახლოება, სანთლების დანთება და ლოცვა.     ისინი მაღალ განწყობაზე იყვნენ,   გზაზე სიძნელეების გადალახვის მზაობით და  სასულიერო  ცერემონიებში მონაწილეობის სიყვარულით. IMG 6349
დღე განსაკუთრებული იყო, მომლოცველთა მიზანი იყო მონაწილეობა მიეღოთ სრულიად სომეხთა დღესასწაულში - წმინდა გრიგოლ განმანათლებლის წმინდა DSC05413ნაწილების აღმოჩენისადმი მიძღვნილ საღმრთო ლიტურგიაში. ისინი გიუმრიში ჩავიდნენ საღმრთო ლიტურგიის დასასრულს, მონაწილეობა მიიღეს მონანიების  წესში და მიიღეს ზიარება. სულიერად განწმენდილებმა სანთლები დაანთეს და გულის წადილით ლოცვა აღავლინეს  სურვილების აღმასრულებელ უძველეს ეკლესიაში.     DSC05415
მომლოცველთათვის  საინტერესო და მომხიბლავი იყო ვიზიტი მარმაშენში. აქ მათ ლოცვა აღავლინეს მე-10 საუკუნეში აგებულ მთავარ IMG 6390საკათედრო ტაძარში, რომელიც თავის დროზე აერთიანებდა ხუთ ეკლესიას, დღეს მხოლოდ ორი ტაძარია შემორჩენილი, სადაც არ წყდება მომლოცველთა და ტურისტთა ვიზიტები, პერიოდულად იქ აღავლენენ საღმრთო ლიტურგიას და სრულდება  რიტუალები.
თბილისელი სომხების მომლოცველობას ჰქონდა ასევე საერო დატვირთვა. სომხეთის რესპუბლიკის ხელოვნების დამსახურებული მოღვაწის, პროფესორ, მხატვარ სუსანა მკრტჩიანის მიწვევით ისინი ეწვივნენ ცნობილი მხატვრის მიერ დაარსებულ, ორმოცი წლის ისტორიის მქონე IMG 6365გიუმრის ესთეტიკურ ეროვნულ ცენტრს, რომელსაც თვითონ ცნობილი მხატვარი ხელმძღვანელობს.  ცენტრის შენობის წინ სტუმრებს დახვდნენ ცენტრის აღსაზრდელები, დირექცია მიესალმა სტუმრებს. გაიმართა კონცერტი.
შემდეგ თბილისელმა სომხებმა დაათვალიერეს ცენტრის  (1,200 კვადრატული მეტრი)  საკლასო ოთახები, დარბაზები და   კაბინეტები. ხელოვნების ეროვნული ცენტრის საქმიანობის მიზანია სომხური ეროვნული რეწვის  შენარჩუნება  და გავრცელება,  აქ ხელობისა და ხელოვნების DSC05435უნარ-ჩვევებს ეუფლება 450-მდე   3-18 წლის ასაკის აღსაზრდელი. დამთვალიერებლებმა, წარუშლელი შთაბეჭდილებებით და სიამაყის გრძნობით, მადლიერებით და კეთილი სურვილების სიტყვით, მიმართეს  ცენტრის ხელმძღვანელს, პედაგოგიურ პერსონალს  და განაგრძეს  გზა.    IMG 6392
მომლოცველებმა აღფრთოვანებით დაათვალიერეს და სიყვარულით გაიხსენეს შირაკის რეგიონის სოფელ ვაჰრამაბერდში მარმაშენის სამონასტრო კომპლექსის მეზობლად მკრტიჩ არმენის „ჰეხნარ აღბიურ“ ისტორიის საფუძველზე ზუსტად იმავე ადგილას და IMG 6408მისი ანოლოგიით აშენებული წყარო ჰეღნარი, რომლის საზეიმო ხელახალი გახსნა გაიმართა  სულ ერთი კვირის წინ. აღდგენილი და განახლებული ჰეღნარის წყარო, რომლის სიმბოლო ტრადიციული ოჯახური ერთგულების შენარჩუნებაა  ამბიციური და ზნეობრივი ნორმებით, ოსტატი მკრტიჩის სახით დღესაც გზავნილია სომხური ოჯახებისთვის.
გვიან საღამოს, წარუშლელი შთაბეჭდილებებით, სურვილების ახდენის მოლოდინით, მომლოცველები დაბრუნდნენ თბილისში.   DSC05439
„იოთ ვერქ“ (შვიდი ჭრილობა) ეკლესია, რომელიც ცნობილია წმინდა მაცხოვრის  სახელით, გიუმრიში მდებარეობს. ეკლესიის ადგილას    XVII საუკუნეში კამსარაკანის მთავრების აშენებულ სამლოცველოში ინახებოდა "შვიდი ჭრილობის“  ხატი, ამიტომაც ახლად აშენებულ ეკლესიას უწოდეს     (1873-1884წწ.)   "შვიდი ჭრილობა". ის უნიკალურია იმით, რომ   აქვს ხუთი სხვადასხვა საკურთხეველი, რომლებიც გათვალისწინებული იყო სხვადასხვა რელიგიის თემებისთვის. ეკლესიის მთავარი საკურთხეველი ემსახურებოდა სომეხთა სამოციქულო  ეკლესიას, აქ  შეეძლოთ წირვა აღევლინათ მხოლოდ სომეხ მღვდელმსახურებს.    1988 წლის მიწისძვრის დროს დაზიანდა და ჩამოიქცა ეკლესიის ორი გუმბათი, ამჟამად ეკლესია აღდგენილია და მოქმედებს.

Паломничество тбилисских верующих в г. Гюмри и Мармашен Печать
DSC05363По инициативе отдела по вопросам молодежи Епархии ААЦ в Грузии, 16 июня 2018 года былоIMG 6313 организовано паломничество тбилисских верующих в святые места Ширакской области Республики Армения. С благословения Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, Предводителя Епархии ААЦ в Грузии, около 50 тбилисских верующих, во главе с директором отдела по вопросам молодежи Епархии Валерием Бадаляном, в сопровождении дьякона Геворга Антоняна, с церкви «Сурб Эчмиадзин» на Авлабаре, отправились в могущественную церковь «Йот Верк» (18 век) г. Гюмри Республики Армения.
Паломничество желанно, это возможность помолиться Господу, попросить совета и благословения, зажечь свечи. Настроение DSC05366DSC05387паломников было приподнятое, с готовностью преодолеть все трудности дальней дороги и принять участие в церковных обрядах.
День был знаменательным. Целью тбилисских верующих было принять участие во общенациональном празднике и Святой Литургии, посвященной дню Обретения мощей Св. Григора Просветителя. С опозданием, но тбилисские верующие успели к концу литургии, и получили причастие. Получив духовное DSC05413очищение, паломники поставили свечи в старинной церкви и помолились Господу.IMG 6349
Для паломников было интересно попасть в комплекс Мармашен. Здесь они также помолились в старейшем соборе Х века, который в свое время объединял пять церквей, а сегодня сохранились только две, куда периодически приезжают паломники и туристы, здесь же проводятся литургии и церковные обряды.
DSC05387Паломничество тбилисских армян также было насыщенным другими мирскими мероприятиями.DSC05415 По приглашению профессора, заслуженного деятеля культуры Республики Армения, художницы Сусанны Мкртчян, тбилисские армяне побывали в Национальном центре эстетики г. Гюмри, которым Сусанна Мкртчян руководит вот уже 40 лет.
У входа в центр гости из Тбилиси были торжественно приняты концертной программой, подготовленной DSC05413воспитанниками центра, и приветственным словом самого руководителя. IMG 6365Затем, тбилисские армяне, в сопровождении директора Национального центра эстетики, осмотрели все классные комнаты центра, расположенные на территории 1200 кв.м., со своими кабинетами и залами. Цель Национального центра эстетики сохранять и распространять традиционные армянские ремесла. В центр посещает 450 учеников в возрасте от 3 до 18 лет, где их обучают разным профессиям и навыкам IMG 6390народного мастерства.
С незабываемыми впечатлениями, с гордостью от увиденного в центре, поблагодарив руководителя центра и весь коллектив, тбилисские верующие продолжили свой путь.IMG 6392
Тбилисские армяне с удивлением осмотрели восстановленный памятник-родник, находящийся вблизи церковного комплекса Мармашен в с. Вагаршапат Ширакской области. По рассказам  Мкртич Армена, «Родник Эхнар» восстановлен по подобию старого родника, открытие которого состоялось неделей ранее. Отремонтированный «Родник Эхнар», который стал символом сохранения семейной верности, DSC05435традиционных норма морали и чести. Родник мастера Мкртича сегодня также является своеобразной заповедью для современных семей.
С незабываемыми впечатлениями поздно вечером тбилисские верующие паломники вернулись в Тбилиси.
IMG 6408Церковь «Йот Верк», которая известна как «Сурб Аствацацин» (Св. Богородицы), находится в г. Гюмри. В XVII веке в церковном зале, икона «Семь ран» хранилась в часовне, построенной князьями из DSC05439Камсара. Именно поэтому, отстроенную заново церковь (1873-1884 г.г.) называют «Йот Верк». Церковь уникальная, так как здесь 5 разных ризниц предназначенных для разных общин и вероисповеданий. Главная ризница церкви служила Армянской Апостольской Святой Церкви, и литургию проводить здесь имели право только армянские священнослужители. В 1988 году, при сильном землетрясении разрушились 2 купола церкви, которые сейчас находятся во дворе церкви. На сегодняшний день, церковь и купола восстановлены и служат верующим.