გარი ნალბანდიანის პერსონალური გამოფენა "ჰაიარტუნ" ცენტრში ბეჭდვა
A12018 წლის 25 მაისს,  საქართველოს სომეხთა ეპარქიის   „ჰაიარტუნ“  ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზის   კედლებს ამშვენებდა     პროფესიონალი  მევიოლინის, გარი  ნალბანდიანის, ფერწერული ტილოები. რუსთავის “სურბ გრიგორ ნარეკაცი“  IMG 4323  რელიგიურ, განათლების, კულტურის  და ახალგაზრდულ  ცენტრში წარდგენის შემდეგ გარი ნალბანდიანმა თავისი ფერწერული ნამუშევრები წარმოუდგინა თბილისელი ხელოვნების მოყვარულ  საზოგადოებას.
ემოციური სამყაროს და გრძნობების ვიოლინოს სიმების მეშვეობით გადმოცემა   უნებლიეთ  ჩაანაცვლა ფერწერული ტილოების IMG 4327ნათელმა ფერებმა და ფუნჯის მონასმებით სულიერი ძლიერი გრძნობების გადმოცემამ. მიუხედავად იმისა, რომ მხატვარი  თავს თვითნასწავლს და ხელოვნების წესების არა პროფესიონალურ მცოდნეს მიიჩნევს, გამოფენაზე წარმოდგენილი მისი ოცდაათზე მეტი ნამუშევარი   მაღალი ღირებულებისა  იყო.  პეიზაჟი, ნატურმორტი, ბუნების  მოვლენა, ადამიანის კონკრეტული ხასიათი, ფილოსოფიური,  ფსიქოლოგიური სხვადასხვა გრძნობების სიუჟეტები შექმნილია სწორი შეხამებით, რეალისტური და სიუ-რეალისტური სტილით.
გარი  ნალბანდიანის ნამუშევრების დასათვალიერებლად იყვნენ მოსული თბილისის, რუსთავის სათვისტომოს წევრები, IMG 4353ხელოვნების მოღვაწეები,   მუსიკოსები.
ღონისძიება გახსნა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის  კულტურის განყოფილების დირექტორმა, „ჰაიარტუნ“  ცენტრის   კოორდინატორმა ლევონ ჩიდილიანმა,  დადებითად შეაფასა გარი ნალბანდიანის შემოქმედებითი  სამყარო, ნახატის მეშვეობით გარემოსა და ჩანაფიქრის გამოხატვის მისი უნარი და მიულოცა IMG 4385პერსონალური გამოფენის გახსნა, განსაკუთრებით იმას გაუსვა ხაზი, რომ ნახატების დათვალიერების შესაძლებლობა მიეცა თბილისის სომხური სათვისტომოს წევრებსაც.
მუსიკოსის  და  მხატვრის ნამუშევრები გამოსვლებში დააფასეს მერუჟან შაუმიანმა, გიორგი მანოიანმა, ვალიკო არაქელოვმა, ლევონ ოსიპოვმა, ინა დავითაშვილმა და სხვებმა.  აღსანიშნავია, „ლუკოილის“ ვიცეპრეზიდენტ  ალექს სკვარცოვის გამოსვლა, რომელიც   გარი ნალბანდიანის ნამუშევრებს ინტერნეტით გაეცნო და როგორც მოყვარული მხატვარი მაღალ შეფასება  მისცა გარი ნალბანდიანის რეალისტურ ფერწერულ ტილოებს, რომლებიც სხვადასხვა გრძნობას და ემოციებს გამოხატავს.  IMG 4390
შემაჯამებელი სიტყვა თქვა რუსთავის სომხების სულიერმა მოძღვარმა, ღირსმა მღვდელმა ნარეკ ღუშჩიანმა. მან აღნიშნა, რომ გამოფენილი ნამუშევრები  ავტორის შინაგანი სამყაროს გამოხატულებაა იმავე ნიჭით და მისწრაფებით.
წარმოდგენილი ტილოები, რომლებიც დასათაურებულია  იდუმალი,      დამაფიქრებელი  სახელწოდებებით -  თანამედროვე, რეალისტური, ასევე წარმოსახვითი და არა    რეალისტურია.    გარი ნალბანდიანის ნამუშევრები "ჰაიარტუნ" ცენტრში გამოფენილი იქნება პირველ ივნისამდე.

Персональная выставка Гари Налбандяна в центре «Айартун» Печать
A125 мая 2018 года, стены зала им. Галуста Гюлбенкяна центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии украшали художественные IMG 4323полотна профессионального скрипача Гари Налбандяна. После представления в духовном, культурно-воспитательном и молодежном центре «Сурб Григор Нарекаци» г. Рустави, Гари Налбандян представил свои художественные работы тбилисским любителям искусства. Перенесение мира эмоций и чувств посредством струн скрипки, невольно заместила передача сильных духовных чувств, выраженных на полотнах посредством светлых красок и кисточек. Несмотря на то, что художник считает себя IMG 4327самоучкой и непрофессиональным знатоком правил искусства, более тридцати работ, представленных на выставке, имели высокую ценность. Пейзажи, натюрморты, природные явления, характер конкретного человека, сюжеты с различными философскими и психологическими чувствами, созданы правильным сочетанием реалистичного и сюрреалистичного стилей. IMG 4353
Посмотреть на картины Гари Налбандяна пришли члены общины г. Тбилиси и г. Рустави, деятели искусства, музыканты. Мероприятие открыл директор отдела культуры Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии, руководитель центра «Айартун» Левон Чидилян. Он положительно оценил творческий мир Гари Налбандяна, его навыки передавать свои мысли и окружающий мир посредством картин, и поздравил художника с открытием IMG 4385персональной выставки, особенно подчеркнув возможность увидеть картины Гари Налбандяна, предоставленную представителям армянской общины г. Тбилиси.
Работы музыканта и художника в своих выступлениях оценили Меружан Шаумян, Гиорги Маноян, Валико Аракелов,IMG 4390 Левон Осипов, Инна Давиташвили и другие. Стоит отметить выступление вице-президента компании «Лукойл» Алекса Скварцова, который познакомился с картинами Гари Налбандяна через интернет, и, как художник-любитель, дал высокую оценку реалистичным художественным полотнам Гари Налбандяна, выражающим разные чувства и эмоции.
Заключительное слово сказал духовный пастырь армян г. Рустави, достопочтенный отец Нарек Кущян. Он отметил, что представленные работы являются талантливым и усердным выражением внутреннего мира автора.
Выставленные работы, которые озаглавлены таинственными, побуждающими задуматься названиями – современны, реалистичны, а также изобразительны и сюрреалистичны. Полотна Гари Налбандяна будут выставлены в центре «Айартун» до первого июня.