თბილისში აღინიშნა ამაღლების დღესასწაული ბეჭდვა
A12018 წლის 10 მაისს სომეხთა სამოციქულო წმიდა  ეკლესიამ აღნიშნა   ჩვენი უფლის იესო ქრისტეს ამაღლების დღესასწაული, რომელიც სრულიად სომეხთა კათოლიკოსის, უწმინდესის და უნეტარესის, გარეგინ მეორის განკარგულებით გამოცხადებულია წმინდა ეჯმიაწინის მოსალოც დღედ.IMG 2576
საეკლესიო მნიშვნელოვანი დღე საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში აღინიშნა საღმრთო ლიტურგიებით.
თბილისის ავლაბრის სურბ ეჯმიაწინ ეკლესიაში, დილის ღვთისმსახურების შემდეგ აღევლინა საღმრთო ლიტურგია, რომლის დროსაც მწირველმა მღვდელმა, ღირსმა მღვდელმა მანუკ ზეინალიანმა ქადაგებაში განმარტა დღის საიდუმლო - აღდგომის შემდეგ იესო ქრისტემ   40 დღე დაჰყო ამ ქვეყნად და მოევლინა თავის მოწაფეებს. ამ პერიოდში იესო ქრისტემ  თავისი მოძღვრება  ასწავლა მათ, ბოლო შეხვედრის დროს კი -   აკურთხა მოციქულები, რის შემდეგაც ზეცად ამაღლდა.
ამაღლებასთან ერთად სომეხთა ეკლესია აღნიშნავს   1441 წელს სრულიად სომეხთა კათოლიკოსატის    სის ქალაქიდან ვაღარშაპატში  გადმოტანის ისტორიულ  დღეს.
IMG 2592მქადაგებელმა მღვდელმა ასევე აღნიშნა, რომ კათოლიკასოტმა საუკუნეების მანძილზე სხვაგან დაყოფის შემდეგ მე-15 საუკუნეში - 1441 წელს, ამაღლების დღესასწაულზე კვლავ ადგილი დაიმკვიდრა იქ, სადაც თავისი ხალხი იყო,  მთავარ საკათედრო წმინდა ეჯმიაწინში.  IMG 2627
საღმრთო ლიტურგიის დასასრულს სულიერ მსახურთა მონაწილეობით შესრულდა საპატრიარქო ლოცვა-კურთხევა, რომლის დროსაც ილოცეს მთავარ საკათედრო წმინდა ეჯმიაწინის   სიმტკიცისა და მარადიულობისთვის, ასევე სრულიად სომეხთა კათოლიკოსის დღეგრძელობასა და მშვიდ   მმართველობისთვის.
ქრისტეს ამაღლების დღე აღინიშნება ხალხური ზეიმით, რომელსაც ეწოდება ჯანგიულუმი, რომელიც ჩატარდა ეკლესიის ეზოში. ზეიმი  საქართველოს სომეხთა ეპარქიის განათლების განყოფილების ინიციატივით, ორგანიზებული იყო „სურბ მოვსეს ხორენაცი“ საბავშვო ბაღის მიერ, ხელმძღვანელი: ევგენია მარკოსიანი.
„სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიის ეზოში შეკრებილნი იყვნენ საბავშვო ბაღის ყვავილების გვირგვინებით თავდამშვენებული აღსაზრდელები, მათი მშობლები და უამრავი მორწმუნე. „ჰამბარცუმ იაილა“ IMG 2643სიმღერის ჰანგების თანხლებით დაიწყო სახალხო ზეიმი. ორგანიზატორების -  საბავშვო ბაღის  პედაგოგების: მეტაქსია ღაზარიანის, ანი ზეინალიანის, მარია აბულიანის და სურენ აბრამიანის ძალისხმევით, ჯანგიულუმის ტაეპების შესრულებით, პატარებმა ცეკვითა და სიმღერით მოახდინეს სახალხო ზეიმის IMG 2673ინტერპრეტაცია, ნაირ-ნაირი ყვავილების სიმშვენიერის და მომხიბვლელობის  ქებით.
ლამაზი დღესასწაული შეაჯამა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრის სულიერმა ინსპექტორმა, მღვდელმა მანუკ ზეინალიანმა. დამსწრეებს გადასცა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანის კურთხევა და მამობრივი სიყვარული. მამა მანუკმა დააფასა ორგანიზატორების ძალისხმევა, ასევე ყველა ჰამბარცუმს მიულოცა თავიანთი დღე.
ამაღლების ზეიმი, რომელიც სომეხი ხალხის ტრადიციულ დღესასწაულთაგან ერთ-ერთია, იქცა ნაირგვარი ყვავილების ზეიმად, გაზაფხულის გამოღვიძების სილამაზის დღედ.

В Тбилиси отметили праздник Вознесения Печать
A110 мая 2018 года, Армянская Апостольская Святая Церковь отметила праздник Вознесения Иисуса Христа, праздник, который по настоянию Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина II, провозглашен днем Обета Святого Эчмиадзина. IMG 2576
В знаменательный церковный день в Епархии Армянской Апостольской Святой Церкви в Грузии провели Божественную Литургию.
В церкви Сурб Эчмиадзин на Авлабаре г. Тбилиси после утреннего богослужения была проведена Святая Литургия. Службу провел достопочтенный о. Манук Зейналян, который в своей проповеди рассказал о таинстве и значении этого дня: после воскрешения Христос остается на земле на протяжении 40 дней, и является своим ученикам. За этот период Иисус Христос свое учение проповедовал своим ученикам, а на последней встрече он благословил их и дал апостолам заветы, после чего вознесся на небеса.
IMG 2592В этот день Армянская Церковь отмечает также перенесение Католикосата Всех Армян из города Сис в Первопрестольный Св. Эчмиадзин.
Духовный отец рассказал также, что Патриарший Престол, волею истории находивший пристанище в различных уголках Армении, в 15 веке в 1441-ом году в праздник Вознесения, решением Вагаршапатского национально-церковного собора, навсегда переутвердился в Св. Эчмиадзине. IMG 2627
В завершении Святой Литургии священнослужители провели патриарший молебен, во время которого  духовные отцы и присутствующие верующие молились о незыблемости и благополучии Всеармянского Патриаршества и Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
Праздник Вознесения Иисуса Христа, который сопровождается народными гуляниями и называется Джангюлум, отметили во дворе церкви Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси. Здесь состоялось празднество, которое было организовано подготовительным классом отдела образования Епархии ААЦ в IMG 2643Грузии, под руководством Евгении Маркосян.
Во дворе церкви Сурб Эчмиадзин собрались воспитанники подготовительной группы, чьи головы были украшены разноцветными веночками, а также их родители и множество верующих. В сопровождении лирической песни «Амбарцм яйла» начался народный праздник. Стараниями педагогов подготовительной группы IMG 2673Метаксии Казарян, Ани Зейналян, Марии Абулян и Сурена Абрамяна, исполняя четверостишия и песни праздника Джангюлум, воспитанники школы смогли представить значение народного праздника, восхваляя красоту и обаяние весенних цветов.
Замечательный праздник резюмировал смотритель центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии, достопочтенный о. Манук Зейналян, который передал благословение Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, Предводителя Епархии ААЦ в Грузии, и высоко оценил работу организаторов. Духовный отец поздравил всех Амбарцумов с именинами.
Празднество Вознесения, которое считается одним из народных праздников армян, стало также праздником цветов и прекрасного весеннего пробуждения.