გენოციდის მსხვერპლთა ხსოვნის ღონისძიებები ნინოწმინდის რაიონში ბეჭდვა
A12018 წლის 22 აპრილს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის   ნინოწმინდის „რაფაელ ჯავახ“   საგანმანათლებლო, 1კულტურულ და ახალგაზრდულ ცენტრში ჩატარდა ღონისძიება, რომელიც მიეძღნა სომეხთა გენოციდის მსხვერპლი გენიალური პოეტების - დანიელ ვარუჟანის, სიამანთოს, რუბენ სევაკის და სხვათა უკვდავ პოეზიას, რომელიც ჩვენი ლიტერატურის სიამაყეა. ამ ყველაფრის გვირგვინი კი ნოსტალგიის გენიალური მწერალი ვილიამ საროიანი გახლდათ, როგორც განსახიერება ჩვენი ეროვნულ ტრაგედიისა, როგორც სიკეთის, ადამიანურობის, სომხური მარადიულობის  მქადაგებელი.
ცენტრის მხატვრული კითხვის „პარნას“ კლუბის წევრებმა (ხელმძღვანელი: სათიკ სნხჩიანი) ღონისძიების დროს არა მხოლოდ წარმოადგინეს გენოციდის მსხვერპლი ბრწყინვალე პოეტები,  მათი განვლილი ლიტერატურული გზა, არამედ ვილიამ საროიანის - მსოფლიო ლიტერატურის ამ დიდებული წარმომადგენლის, მთელი ჰუმანიზმი და სიყვარული, რომელიც გამოხატულია მის  გამონათქვამებში, პიესებსა და მოთხრობებში.
2ღონისძიების წარმატება მეტწილად განპირობებული იყო არა მხოლოდ დეკლამატორთა ოსტატობით, არამედ გემოვნებიანი მუსიკალური გაფორმებით, რომელიც უზრუნველყო ცენტრის გუნდის ხელმძღვანელმა ირინა ღარსლიანმა.
ღონისძიების მონაწილეთა მისამართით ქების სიტყვა წარმოთქვეს ცენტრის ხელმძღვანელმა ჟორა სნხჩიანმა და რაიონის სულიერმა მოძღვარმა მღვდელმა არმაშ პოღოსიანმა. 4
23 აპრილს, სომეხთა გენოციდის 103-ე წლისთავის წინა საღამოს, ნინოწმინდის განათლების, კულტურის და ახალგაზრდული ცენტრის პედაგოგიურმა კოლექტივმა და მასწავლებლებმა, „ზორი ზორიან“ ახალგაზრდული კავშირის წინამძოლობით, მონაწილეობა მიიღეს ტრადიციულ ჩირაღდნებიან სვლაში.
მსვლელობა დაიწყო ნინოწმინდის ახალგაზრდული ცენტრიდან, მსვლელობის მონაწილეები სკანდირებით - „სომეხთა გენოციდის ცნობა“, „დაგმობა“ და 5„კომპენსაცია“ , დაიძრნენ „სურბ სარგის“ ეკლესიისკენ, სადაც მონაწილეობა მიიღეს საღმრთო ლიტურგიაში, რომელიც მიეძღვნა უდანაშაულო მსხვერპლთა ხსოვნას, სანთლები დაანთეს და ლოცვა აღავლინეს სომეხთა გენოციდის წმინდანად შერაცხულთა სულების სიმშვიდისთვის. ეკლესიის ეზოში მსვლელობას შეუერთდა მრავალი ადამიანი, აანთეს „უკვდავების“  ჩირაღდნები და დაიძრნენ ნინოწმინდის ახალგაზრდული 6სასახლისკენ, მსვლელობის მონაწილეები აფრიალებდნენ საქართველოს და სომხეთის დროშებს,   ხელთ ჰქონდათ პლაკატები, წარწერებით  - „დიდი გენოციდი ელის თავის სამართლიან სასამართლოს“, „უარყოფა გენოციდის გაგრძელებაა“.
24 აპრილს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის   სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის საერთო ეპარქიალური ვიკარიატის ნინოწმინდის „სურბ სარგის“ ეკლესიაში სულიერმა მოძღვარმა, ღირსმა მღვდელმა  მღვდელმა არმაშ პოღოსიანმა აღავლინა საღმრთო ლიტურგია, რომელსაც ესწრებოდნენ რაიონის თანამდებობის პირები, ხელმძღვანელები, საზოგადოების წარმომადგენლები. წმინდა ცერემონიის შემდეგ პროცესია, მღვდელმსახურთა წინამძღოლობით,  დაიძრა    სომეხთა გენოციდის მსხვერპლთა ხსოვნის ხაჩქარისკენ, სადაც ილოცეს და ყვავილებით შეამკეს მემორიალი.

День памяти жертв Геноцида армян в Ниноцминдском районе Печать
A122 апреля 2018 года, Культурный центр «Рафаэль Джавах» г. Ниноцминда Епархии ААЦ в Грузии, провел мероприятие, 1посвященное дню памяти жертв Геноцида армян, в частности, талантливым западноармянским поэтам – Даниель Варужану, Сиаманто, Рубен Севаку, и другим, чьи бессмертные произведения являются гордостью армянской литературы. И прекрасным дополнением этого списка был гениальный писатель Уильям Сароян, как сгусток нашей национальной трагедии, как глашатай доброты, человечности, армянской вечности…
Воспитанники клуба «Парнас» (руководитль Сатик Снхчян),  центра «Рафаэль Джавах» во время мероприятия представили не только произведения блистательных западноармянских  поэтов, которые стали жертвами Геноцида, и рассказали об их 2литературном пути, но и с огромной любовью говорили о гуманизме известного представителя мировой литературы Уильяме Сарояне, выраженном в его произведениях, рассказах и пьесах. Успеху мероприятия служила не только профессиональность 4чтецов, но и звучащая в сопровождении прекрасная музыка, исполненная под руководством хормейстера центра Ирины Карслян.
В адрес участников мероприятия были сказаны слова благодарности и похвалы от имени руководителя центра Жоры Снхчяна, и духовного пастыря Ниноцминдского района о. Армаш Погосяна.
23 апреля, в канун 103-ей годовщины Геноцида армян, педагогический коллектив и ученики культурного-образовательного молодежного центра Ниноцминда во главе с молодежным центром «Зори Зарьян», приняли участие в традиционном факельном шествии.
Шествие началось с молодежного центра Ниноцминда, участники шествия, призывая местные власти «Признать, осудить, и возместить» Геноцид армян, продолжили свой путь к церкви Сурб Саргис, где приняли участие в Святой Литургии, посвященной невинным жертвам Геноцида.
5Они зажгли свечки и помолились за упокой душ жертв армянского геноцида, причисленных к лику святых. К факельному шествию присоединились верующие из церкви. Участники шествия зажгли «бессмертный» огонь и направились к Молодежной палате г. Ниноцминда с призывом «Признать и осудить!». Участники шествия развевали государственными флагами Грузии и Армении, несли плакаты с надписями: «Большой геноцид ждет своего справедливого суда», «Отрицание Геноцида – Продолжение Геноцида»… 6
Во дворе Молодежной палаты Ниноцминда, воспитанник центра Георгий Антонян прочитал призыв Молодежного союза «Зори Зорьян», где подчеркивалось взыскательное право армянского народа к восстановлению исторической справедливости.
24 апреля, в церкви Сурб Саргис г. Ниноцминда Общего Викариата Самцхе-Джавахети Епархии ААЦ в Грузии, духовный пастырь, достопочтенный о. Армаш Погосян, провел Святую Литургию. На литургии присутствовали должностные лица района, руководители и представители общественности. По завершении богослужения многолюдная процессия во главе с духовными отцами, направилась к памятнику жертвам Геноцида армян, и после ходатайственной молитвы присутствующие возложили цветы к пьедесталу.