ბრწყინვალე აღდგომის დღესასწაული ნინოწმინდაში ბეჭდვა
A1ბრწყინვალე  აღდგომა  ქრისტიანული სამყაროს ერთ-ერთი საყვარელი   დღესასწაულია, რომელსაც მორწმუნეები მოუთმენლად ელიან და აღნიშნავენ რელიგიური ცერემონიებით და ხალხური ტრადიციებით.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ნინოწმინდის „რაფაელ ჯავახ“   საგანმანათლებლო, კულტურული და ახალგაზრდული ცენტრის აღსაზრდელებმა, მასწავლებლების ხელმძღვანელობით   პირადად შეღებეს და  მოხატეს   სააღდგომო კვერცხები და მოემზადნენ ბრწყინვალე აღდგომის დღესასწაულის განსაკუთრებულად აღსანიშნავად.   1 1
2018 წლის 1 აპრილს, ნინოწმინდის „სურბ სარგის“ ეკლესიაში,   ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლების მონაწილეობით, ცენტრის აღსაზრდელების და მასწავლებლების თანდასწრებით,  უამრავი მორწმუნის მონაწილეობით, რაიონის სულიერმა მოძღვარმა ღირსმა მღვდელმა არმაშ პოღოსიანმა აღავლინა საღმრთო ლიტურგია.
საღმრთო ლიტურგიის დროს მწირველმა მღვდელმა წაიკითხა სრულიად სომეხთა კათოლიკოსის, უწმინდესის და უნეტარესის,  გარეგინ მეორის, მისალოცი სიტყვა, შემდეგ იქადაგა ჩვენი უფლის იესო ქრისტეს ბრწყინვალე აღდგომის დღესასწაულის შესახებ, დამსწრეებს მიულოცა, აკურთხა წითლად შეღებილი და მოხატული კვერცხები, რომლებიც “რაფაელ ჯავახ“ ცენტრის აღსაზრდელებმა დაურიგეს დამსწრეებს.
ეკლესიაში შეკრებილებს  სახეზე მაცხოვრის აღდგომის მხიარული სინათლე ეტყობოდათ, რომელიც ბრწყინავდა   სიკეთის ბოროტებაზე, სიცოცხლის სიკვდილზე გამარჯვების სიხარულით.
1 2საღმრთო ლიტურგიის დროს „სურბ სარგის ეკლესიის მგალობელთა გუნდი   საგალობლებს ასრულებდა, ქრისტიანული რწმენის მარადიულობის და უკვდავების ნიშნად.
ამის შემდეგ, ეკლესიის  ჯვრის ნათლიამ ხალხს დაურიგა ნაკურთხი კვერცხები.
აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაულზე  საქართველოს პარლამენტის დეპუტატის, ჰენზელ მკოიანის, ინიციატივით სოფელ სათხაში მოეწყო ზეიმი, რომელშიც მონაწილეობა მიიღეს თბილისიდან    ჩასულმა თანამდებობის პირებმა, რეგიონის ხელმძღვანელობამ და ასობით მორწმუნემ. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანის საპატიო წინამძღოლობით ადგილობრივ „ნერსეს მეწ“ ეკლესიაში საღამოს ღვთისმსახურება ჩატარდა, შემდეგ ეპარქიის წინამძღვარმა აკურთხა გაშლილი სუფრა და დამსწრეებს მიულოცა აღდგომის დღესასწაული. ზეიმი გვიან საღამომდე გაგრძელდა.

Святая Пасха в Ниноцминдском районе Печать
A1Светлая Пасха в Христианском мире, один их самых любимых праздников. Верующие его празднуют, соблюдая церковные обряды и народные традиции.
В культурно-просветительском и молодежном центре «Рафаэль Джавах» г. Ниноцминда при Епархии ААЦ в Грузии, Пасху отметили по-особому. Ученики центра, под руководством своих учителей, украсили пасхальные яйца и подготовились к празднованию Светлого Воскресения Христова.
1 апреля 2018 года, в церкви Сурб Саркис г. Ниноцминда, при участии руководителей местных властей, в присутствии учителей и учеников центра, а также множества верующих, духовный пастырь района, достопочтенный о. Армаш Погосян, провел Божественную Литургию. 1 1
Во время литургии священник прочел пасхальный завет Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина II; затем, надлежащим образом, он прочел проповедь о празднике Светлого Воскресения Христова, поздравил всех присутствующих со Светлой Пасхой, и освятил окрашенные и расписные яйца, которые после обряда ученики центра «Рафаэль Джавах» раздали верующим.
В переполненной людьми церкви, на лицах верующих святился радостный свет благой вести Воскресения Спасителя нашего, который излучался от восторга и радости победы доброты на злом, жизненной силы над смертью.
Верующие поздравляли друг друга приветствуя благой вестью Воскресения: «Христос воскрес из мертвых!» («Քրիստոս հարյավ ի մեռելոց») - «Благословенно Воскресение Христово!» («Օրհնյալ է Հարությունը Քրիստոսի»). Полные эмоций песнопения хора церкви Сурб Саркис, проникали в души присутствующих верующих, как залог свидетельства 1 2извечной христианской веры и бессмертия.  После окончания мероприятия, по инициативе крестного церкви Сурб Саркис, верующим раздали освященную жертвенную матаг.
Всенародным проявлением пасхального праздника, стало мероприятие в селе Сатха, организованное депутатом парламента Грузии Энзелом Мкояном.  На мероприятии присутствовали должностные лица из Тбилиси, руководители разных районов региона, сотни верующих.
В церкви Сурб Нерсес Мец, прошло вечернее богослужение во главе Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, Предводителя Епархии ААЦ в Грузии. В завершении богослужения, Глава Епархии освятил праздничный стол и благословил всех присутствующих, поздравив их с праздником Светлой Пасхи.