აღდგომის დღესასწაული ახალქალაქში და მიმდებარე სოფლებში ბეჭდვა
A12018 წლის 1 აპრილს, ჩვენი უფლის იესო ქრისტეს   ბრწყინვალე აღდგომის დღესასწაული  1განსაკუთრებული პომპეზობით  აღინიშნა  სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის საერთო ეპარქიალური  ვიკარიატის ახალქალაქისა და მიმდებარე სოფლების ეკლესიებში.
ჩვენი უფლის იესო ქრისტეს   ბრწყინვალე აღდგომის დღესასწაულზე ახალქალაქის „სურბ ხაჩ“ ეკლესიაში ახალქალაქისა და მიმდებარე სოფლების სულიერმა მოძღვარმა, ღირსმა მღვდელმა ტათევ მარუქიანმა აღავლინა საღმრთო ლიტურგია.
2საღმრთო ლიტურგიას ესწრებოდნენ
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია, საქართველოს პარლამენტის დეპუტატი სამველ მანუკიანი, ახალქალაქის მერი იურიკ უნანიანი,   ახალქალაქის რაიონის საკრებულოს თავმჯდომარე ნაირი ირიციანი,  ახალქალაქის  ვიცე-მერი არმენ მარანგოზიანი,  3 რეინტეგრაციის  სამინისტროს  ახალქალაქის წარმომადგენელი  არტიუშ მელქონიანი, უამრავი მორწმუნე, რომლებიც მოსულნი იყვნენ ჩვენი უფლის იესო ქრისტეს  დიდებული აღდგომის სასიხარულო ამბის გასაგონად.
საღმრთო ლიტურგიის დროს, მღვდელმა ტათევ მარუქიანმა წაიკითხა სრულიად სომეხთა კათოლიკოსის უწმინდესის და უნეტარესის,  გარეგინ მეორის სააღდგომო მილოცვა, შემდეგ იქადაგა და წმინდა აღდგომის სასიხარულო ამბავი გადასცა ეკლესიაში შეკრებილ მორწმუნეებს.
4საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ, დამსწრეებს მიმართა მინისტრის მოადგილე ლაშა დარსალიამ, რომელმაც დამსწრეებს მიულოცა დღესასწაული. შემდეგ ეკლესიის ეზოში აკურთხეს აღდგომის სიმბოლო წითელი კვერცხები  და დაურიგეს მორწმუნეებს.
საერთო ეპარქიალური ვიკარიატის არაგოვას „სურბ გევორგ“ ეკლესიაში საღმრთო ლიტურგია აღევლინა. მწირველი  გახლდათ მღვდელი თადეოს ტერ-მკრტჩიანი, რომელმაც  წაიკითხა სრულიად სომეხთა კათოლიკოსის უწმინდესის და უნეტარესის,  გარეგინ მეორის სააღდგომო მილოცვა, შემდეგ იქადაგა და წმინდა აღდგომის 5სასიხარულო ამბავი გადასცა ეკლესიაში შეკრებილ მორწმუნეებს,  აკურთხეს აღდგომის სიმბოლო წითელი კვერცხები  და დაურიგეს მორწმუნეებს.   ღირსმა მამა თადეოსმა დახმარება გადასცა მრავალშვილიან ოჯახებს, სოფელ არაგოვას „სურბ გევორგ“ ეკლესიის  მოყვარულ ქალთა „შუაშნიკ“ კავშირმა საკვების პაკატები გადასცა სოფლების მოლითის, ჩიხოროლის, აზავრეთის, ზაკის  მრავალშვილიან ოჯახებს.
სადღესასწაულო საღმრთო ლიტურგიით, მილოცვით და სააღდგომო კვერცხების კურთხევით  წმინდა აღდგომის დღესასწაული აღინიშნა ვიკარიატის კუმურდოს „სურბ ხაჩ“, ვაჩიანის „სურბ სიონ“, ხანდოს „სურბ ხაჩ“, სულდის „სურბ ხაჩ“, აბულის „სურბ ასტვაწაწინ“, ჩამდურდის „სურბ გრიგორ ლუსავორიჩ“ ალათუმანის „წმინდა სამების“,  კარწახის „სურბ ჰოვანეს კარაპეტ“, დადეშის „სურბ ასტვაწაწინ“. არაგოვას „სურბ გევორგ“, დილისკის „სურბ სარგის“, მაჯადიის „სურბ გრიგორ ლუსავორჩ“ ეკლესიებში.

Праздник Святой Пасхи в Ахалкалаки и близлежащих селах Печать
A11 апреля 2018 года, День Воскресения Иисуса Христа, по-особенному роскошно отпраздновали в общем Викариате 1Самцхе-Джавахети и Цалка Епархии ААЦ в Грузии, в Ахалкалаки и близлежащих селах.
В праздник Светлого Воскресения Христова, или, Святой Пасхи, в церкви Сурб Хач г. Ахалкалаки, духовный пастырь, о. Татев 2Марукян провел Святую Литургию.
На литургии присутствовали заместитель министра по вопросам примирения и  гражданского равенства Грузии Лаша Дарсалия, депутат парламента Грузии Самвел Манукян, мэр города Ахалкалаки Юра Унанян, председатель районного собрания Ахалкалаки Наири Ирицян, заместитель мэра г. Ахалкалаки Армен Марангозян, представитель министерства реинтеграции в 3Ахалкалаки Артюш Мелконян, множество верующих, которые приехали, чтобы присутствовать на богослужении и разделить радость благой вести Светлого Воскресения Христова.
Во время Святой Литургии достопочтенный отец Татев Марукян, прочитал напутствие Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян 4Гарегина II в связи с великим праздником, а затем надлежащим образом прочитал проповедь и передал благую весть о Светлом Воскресении Христовом всем присутствующим в церкви верующим. По завершении литургии, с речью выступил заместитель министра по вопросам примирения Лаша Дарсалия. Он поздравил всех со светлым праздником. Затем, во дворе церкви, вокруг праздничного пасхального стола, были освящены покрашенные в красный цвет яйца, и розданы верующим.
В общем Викариате села Арагова в церкви Сурб Геворг, была проведена Святая Литургия. Богослужение провел о. 5Тадевос Тер-Мкртчян, который прочитал напутствие Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина II. В завершении Святой Литургии освятили пасхальные яйца и раздали их верующим. Затем, достопочтенный о. Тадевос, раздал материальную помощь многодетным семьям, а верующие женщины союза «Шушаник» при церкви Сурб Геворг села Арагова, раздали пакеты с продуктами многодетным семьям сел Молит, Чихарола, Азарвет, Зак.
Праздничной литургией, поздравлениями и освящением пасхальных яиц праздник Воскресения Иисуса Христа также отметили в церкви Сурб Хач с. Гумбурдо, Сурб Сион с. Вачиани, Сурб Хач с. Хандо, Сурб Хач с. Сулда, Сурб Аствацацин с. Абул, Сурб Григор Лусаворич с. Чамдура, церкви Святой Троицы с. Алатумани, Св. Ованеса Карапета с. Карцахи, Сурб Аствацацин с. Дадеш, Сурб Геворг с. Арагова, Сурб Саркис с. Дилиска, Сурб Григор Лусаворич с. Маджадиа.