თბილისში დიდი ლორელის დაბადების დღე აღინიშნა თოჯინების თეატრის გახსნით ბეჭდვა
A119 თებერვალი ყოველთა სომეხთა  პოეტის ოვანეს თუმანიანის დაბადების დღე არის. 2018 წლის   19 თებერვალს, ტრადიციის თანახმად, თბილისელი სომხები ეწვივნენ სომეხ მწერალთა და საზოგადო მოღვაწეთა ხოჯივანქის პანთეონს, სადაც დაკრძალულია დიდი ლორელი. ინტელიგენციის წარმომადგენლებმა, ლიტერატურის, კულტურის და    საზოგადო მოღვაწეებმა, დედა სამშობლოდან ამ დღესთან დაკავშირებით ჩამოსულმა სტუმრებმა ყვავილებით შეამკეს ხოჯივანქის პანთეონში დასვენებული დიდი პოეტის და ერის სხვა დიდებული შვილების საფლავები.  IMG 4876
დიდი თუმანიანის  საფლავთან საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს  IMG 4992ვაზგენ მირზახანიანის თავმჯდომარეობით შესრულდა პანაშვიდის წესი. ცერემონიალის დასასრულს მეუფე ვაზგენმა მიმართა დამსწრეებს, დააფასა ერის დიდებულთა ხსოვნის ნათელყოფასა და თაობებისთვის გადაცემისთვის. ეპარქიის წინამძღვარმა ისაუბრა უდროოდ გარდაცვლილი პოეტისა და მთარგმნელის ანაჰიტ ბოსტანჯიანის მიერ თბილისში  დამკვიდრებულ ტრადიციაზე - ოვანეს თუმანიანის დაბადების დღეს წიგნის ჩუქებაზე. ტრადიციის ერთგულებმა, პოეტის ქალიშვილებმა, მარინემ და გაიანემ, დამსწრეებს წიგნები აჩუქეს  ანაჰიტ ბოსტანჯიანის ბიბლიოთეკიდან, ასევე ამ დღეებში გამოქვეყნებული მისი ახალი კრებული. ჟურნალისტმა გოჰარ მაზმანიანმა „ოვანეს თუმანიანის სახლის“  ბიბლიოთეკას აჩუქა ნერსისიანის სკოლის კურსდამთავრებულთა IMG 5084ბიოგრაფიებით და სურათებით უძველესი ალბომი.
დიდი პოეტის დაბადების დღის ზეიმი გაგრძელდა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის   "ოვანეს თუმანიანის სახლი"     ცენტრში, სადაც ყველას ელოდა ლამაზი სიურპრიზი. ათწლეულების     შესვენების შემდეგ დიდი ლორელის დაბადების დღეს მიეძღვნა თოჯინების თეატრის გახსნა მისი „ძაღლი და კატა“ უკვდავი IMG 5036ლეგენდის დადგმით.
თუმანიანის სახლის სტუმართმოყვარე დარბაზში ადგილები ეკავათ  ერევნიდან ჩამოსულ სტუმრებს, საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლებს, საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს, თბილისის ინტელიგენციის, სათვისტომოს სტრუქტურათა წარმომადგენლებს.
ეპარქიის სამრევლო საბჭოს წევრის, ალექსანდრე უთმაზიანის ნაჩუქ ბალიშებზე ლამაზად იყვნენ მოკალათებული საქართველოს სომეხთა ეპარქიის    „სურბ მოვსეს ხორენაცი“  საბავშვო ბაღის აღსაზრდელები და ელოდებოდნენ მათთვის კარგად ცნობილი „ძაღლი და კატა“ ლეგენდის  - სომხურად მოსაუბრე თოჯინების თამაშს, ამრიგად ისინი გახდნენ სომხური თოჯინების თეატრის პირველი მაყურებლები.IMG 5125
და გაიხსნა ახლად ჩამოყალიბებული თოჯინების თეატრის  ლამაზად და გემოვნებით  გაფორმებული სცენის ფარდა, როგორც სიმბოლური საჩუქარი დიდი თუმანიანისთვის, მის დაბადების დღეს, მისივე სახლში.
თბილისის პეტროს ადამიანის სახელობის თეატრის მსახიობების, აშოტ სიმონიანის, არენ მკრტჩიანის, ედიტა ზოჰრაბიანის და დამფუძნებლის, არმენ ჰოვანისიანის IMG 5176ძალისხმევით, თოჯინების   ოსტატი თამაშით, სამსახიობო სწორი მოძრაობებით, შესაფერისი მეტყველებით წარმოდგენილი იყო მუდამ აქტუალური „ძაღლი და კატა“, რითაც წარუშლელი შთაბეჭდილება დატოვეს დამსწრეებზე.
გამომსვლელებმა: ერევნის ოვანეს თუმანიანის სახელობის თოჯინების თეატრის დირექტორმა, სომხეთის რესპუბლიკის ხელოვნების დამსახურებულმა მოღვაწემ რუბენ ბაბაიანმა, ოვანეს თუმანიანის სახლ-მუზეუმის დირექტორის მოადგილემ  ანი ეღიაზარიანმა, ერევნის ერებუნი ადმისტრაციული რაიონის ხელმძღვანელმა დავით გრიგორიანმა, საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის დიპლომატმა ჰარუთიუნ ჰაირაპეტიანმა, პეტროს ადამიანის თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელმა არმენ ბაიანდურიანმა, გაზეთ „ვრასტანის“ რედაქტორმა ვან ბაიბურთიანმა თბილისში თოჯინების თეატრის გახსნას უწოდეს მოვლენა, რომელიც უნდა გახდეს სომხური კულტურის განვითარების, სომეხი ბავშვის სომხური სულისკეთებით აღზრდის მიმართულებით გადადგმული ახალი ნაბიჯი, მაღალი შეფასება მისცეს არმენ ჰოვანისიანის მიერ IMG 5190შესრულებულ შემოქმედებით დიდ სამუშაოს, აღუთქვეს მხარდაჭერა და თანამშრომლობა.
თოჯინების თეატრი გახდება არა მარტო სომხური, ასევე ქართული და სხვა ერების წარმომადგენელი ბავშვების საყვარელი ადგილი, სადაც ისინი გაეცნობიან ოვანეს თუმანიანის და სხვა საბავშვო მწერლების მშვენიერი ზღაპრების, პოემების, ლეგენდების თოჯინა გმირებს.   ეს არის საქართველოში თავისი შემოქმედებითი ნაყოფიერი ცხოვრება განვლილი, სომეხი და ქართველი ხალხების მეგობრობის მქადაგებელი ოვანეს თუმანიანის 150-ე წლის   იუბილემდე გადადგმული ლამაზი ნაბიჯი, რომელსაც ქართული საზოგადოება აუცილებლად განავითარებს, - გამოსვლაში ხაზი გაუსვეს პრემიერაზე დამსწრე საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა IMG 5209დაცვის სამინისტროს წარმომადგენელმა ალექსანდრე გრიგალაშვილმა, საქართველოს მწერალთა კავშირის თანათავმჯდომარე მაყვალა გონაშვილმა, თბილისის ისნის რაიონის გამგეობის თავმჯდომარე კახა ლაბუჩიძემ.
არმენ ჰოვანისიანმა მადლობა გადაუხადა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს,  მის  ყოვლადუსამღვდელოესობას ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანს, ვინც მხარი დაუჭირა მის ინიციატივას - თოჯინების თეატრის შექმნის მრავალი წლის მის ოცნებას.  ნიჭიერმა შემოქმედმა მადლობა გადაუხადა პეტროს ადამიანის სახელობის სომხური დრამატული თეატრის შემოქმედებით კოლექტივს, ნოდარ დუმბაძის სახელობის მოზარდ მაყურებელთა თეატრს, „გარი დავთიანი“ კულტურისIMG 5225 სახლს, თოჯინების თეატრის ჩამოყალიბებაში აღმოჩენილი დახმარებისთვის. პირობა დადო ახალი წარმოდგენებით თეატრი გახადოს ბავშვების საყვარელ ადგილად.
ღონისძიება შეაჯამა   და დამსწრეები აკურთხა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, ვინც ხაზი გაუსვა კულტურის განვითარებისადმი ყურადღების და   ბავშვობიდან ბავშვის კულტურით აღზრდის მნიშვნელობას.   საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ეგიდით მოქმედი თუმანიანის სახლი, რომელიც ლიტერატურით, IMG 5252ხელოვნებით და ხალხების მეგობრობით აღსავსე ცენტრია, ამიერიდან მიიღებს პატარებსაც, მიუხედავად მათი ეთნიკური კუთვნილებისა.  თოჯინების თეატრის წარმოდგენები ხელს შეუწყობს ბავშვების ხელოვნებასთან დაახლოებას, თეატრის სიყვარულით ცხოვრებას,   მათა აღზრდის სიკეთისა და სიყვარულის სულისკვეთებით. მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, დაფასების სიტყვით მიმართა თეატრის დამფუძნებელს - არმენ ჰოვანისიანს, ცენტრის ხელმძღვანელს, გისანე ჰოვსეფიანს, თოჯინების თეატრის ჩამოყალიბების საქმის მონაწილეებს და ყველა ორგანიზატორს.
თოჯინების თეატრი პერიოდულად მოამზადებს ახალ წარმოდგენებს, ახალ-ახალი თოჯინების თამაშით და ლამაზი სიტყვით.

В Тбилиси в день рождения великого лорийца состоялось открытие кукольного театра Печать
A119-го февраля родился выдающийся армянский поэт Ованес Туманян. 19 февраля 2018 года, согласно традиции, тбилисские армяне посетили Пантеон армянских писателей и общественных деятелей “Ходживанк”, где покоится прах великого лорийца. Представители интеллигенции, деятели культуры и литературы, общественные деятели, гости, IMG 4876приехавшие по этому случаю из Армении, украсили цветами могилу Великого поэта и возложили цветы к надгробиям покоящихся здесь достойных чад армянского народа.
IMG 4992У надгробия Ованеса Туманяна, под предводительством главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна была отслужена панихида. По завершении церемонии Владыка Вазген обратился к присутствующим и выразил признательность за то, что чтят память великих представителей нации и передают ее подрастающему поколению. Предводитель Епархии затронул традицию дарения книг в день рождения Ованеса Туманяна, которую закрепила в Тбилиси покойная поэтесса и переводчица Анаит Бостанджян. Не нарушая эту традицию, уже дочери поэтессы, Марина и Гаянэ, раздали присутствующим книги как из библиотеки поэтессы, так и на днях увидевший свет её новый сборник. Журналист Гоар Мазманян подарила «Дому Ованеса Туманяна» старинный альбом, в котором IMG 5084содержатся фотографии и биографии выпускников Нерсесяновского училища.
Празднование дня рождения великого лорийца продолжилось в Центре «Дом Ованеса Туманяна» при Епархии ААЦ Грузии, где всех ждал приятный сюрприз. IMG 5036После паузы, длившейся несколько десятилетий, по случаю дня рождения великого лорийца состоялось открытие кукольного театра, была представлена постановка бессмертной легенды Туманяна «Собака и кошка».
В гостеприимном зале дома Туманяна расположились гости, приехавшие по этому случаю из Еревана, представители властей Грузии, дипломаты посольства РА в Грузии, представители тбилисской армянской интеллигенции, руководители и члены общинных организаций.
В ожидании хорошо им знакомой легенды «Собака и кошка» и игры кукол на армянском IMG 5125языке воспитанники Детского сада им. Св. Мовсеса Хоренаци при Епархии ААЦ в Грузии удобно расселись на мягких подушках, которые подарила семья Александра Утмазяна, члена Попечительского совета Епархии. Таким образом, они стали первыми зрителями кукольного театра.
И открылся красивый, со вкусом оформленный роскошный IMG 5176занавес новосозданного кукольного театра, как символичный подарок великому Туманяну в день его рождения, в его же доме.
Актёры театра Тбилисского армянского государственного драматического театра им. Петроса Адамяна : Ашот Симонян, Арен Мкртчян, Эдита Зограбян - и основатель Армен Ованисян, мастерской игрой кукол, правильными актёрскими движениями, звонкой речью представили вечно актуальную сказку «Собака и кошка», оставив IMG 5190неизгладимое впечатление у присутствующих.
Докладчики – директор Ереванского государственного кукольного театра им. Ованеса Туманяна, Заслуженный деятель искусств РА Рубен Бабаян, замдиректора Дома-музея Ованеса Туманяна Ани Егиазарян, руководитель административного района Эребуни Давид Григорян, дипломат посольства РА в Грузии Арутюн Айрапетян, художественный руководитель Тбилисского армянского государственного драматического театра им. Петроса Адамяна Армен Баяндурян, редактор газеты «Врастан» («Грузия») Ван Байбуртян в своем слове назвали открытие кукольного театра в Тбилиси особенным явлением, который должен IMG 5209стать новым шагом в развитии армянской культуры, армянского воспитания армянских детей, высоко оценили большую творческую работу, которую осуществил куклодел Армен Ованисян, предложив свою помощь и сотрудничество.
Кукольный театр станет излюбленным местом не только армянских, грузинских, но и детей других национальностей, где они познакомятся с героями-куклами замечательных сказок, поэм и легенд Ованеса Туманяна и других детских писателей. Это красивый шаг в преддверии 150-летия Ованеса Туманяна, великого поборника армяно-грузинской дружбы, проведшего плодотворные творческие годы в Грузии, который несомненно получит свое развитие в грузинском обществе, - в своем слове подчеркнули присутствующие на премьере представитель Министерства культуры и охраны памятников Грузии Александр Григалашвили, сопредседатель Союза писателей Грузии Маквала Гонашвили, председатель районной управы Исани города Тбилиси Каха Лабучидзе.IMG 5225
Выразив благодарность предводителю Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященству Епископу Вазгену Мирзаханяну за поддержку, оказанную его предложению, Армен Ованисян отметил, что его многолетняя мечта создать кукольный театр осуществилась. Талантливый представитель творчества поблагодарил творческий коллектив Тбилисского армянского государственного драматического театра им. Петроса Адамяна, Театр юного зрителя им. Нодара Думбадзе, Дом культуры Давтян за помощь, оказанную в создании кукольного театра, дал обещание превратить театр в излюбленное место для детей.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии подвел итоги мероприятия и преподал свое благословение. Подчеркнув, как важно уделять внимание развитию культуры, предводитель епархии отметил необходимость с детства прививать ребенку понятие культуры. Действующий при Епархии ААЦ в Грузии Дом Ованеса Туманяна, центр, IMG 5252который наполнен литературой, искусством и дружбой народов, отныне будет принимать и детей независимо от их национальной принадлежности. Спектакли кукольного театра будут способствовать приобщению детей к искусству, заложат любовь к театру и культуре, будут воспитывать их в духе добра и любви. Владыка выразил благодарность основателю театра Армену Ованисяну, руководителю центра Гисанэ Овсепян, участникам процесса формирования кукольного театра и всем организаторам.
В кукольном театре будут регулярно проходить новые спектакли для детей с новой игрой кукол и красивой речью.