საღმრთო ლიტურგია და საჩუქრების დარიგება არაგოვაში ბეჭდვა
A1სამუშაო ვიზიტით ჯავახეთში მყოფი საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარიმისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი,    ერთგული საერთო ეპარქიალური ვიკარიატის სოფლებში საღმრთო ლიტურგიის ჩატარების თავისი  მისიისა,    2018 წლის 28 იანვარს,  ეწვია   ახალქალაქის რაიონის სოფელ არაგოვას.  27164537 1588668817882159 5257675687077719814 o
დღე სადღესასწაულო იყო, ადგილობრივისურბ გევორგეკლესია - ხალხმრავალი. ეპარქიის წინამძღვართან შესახვედრად და მისი კურთხევის მისაღებად იყვნენ მოსული არა მხოლოდ არაგოვას მორწმუნეები, არამედ მიმდებარე სოფლების მცხოვრებლები, „ხრიმიან ჰაირიკსაბავშვო ბაღის პერსონალი, მშობლები ბავშვებთან ერთად.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა საღმრთო ლიტურგია აღავლინა, რომელშიც მონაწილეობა მიიღეს წინამძღვრის თანაშემწემ, დიაკვანმა გევორგ ანტონიანმა, და ახალქალაქისსურბ ხაჩეკლესიის მწიგნობრებმა. საღმრთო ლიტურგია მიმდინარეობდა მგალობელთა გუნდის გალობის თანხლებით. გუნდი მღვდლის მეუღლის, ნარინე ტერ-მკრტჩიანის ხელმძღვანელობით 27174018 1588667267882314 832234904255904880 oჩამოყალიბდახრიმიან ჰაირიკსაბავშვო ბაღის წინა წლების აღსაზრდელების შემადგენლობით.   თავისებური და ამაღელვებელი იყო წირვის ცერემონიალი, ვინაიდან ერთის მხრივ ჟღერდა ფსალმუნები, მეორეს მხრივ ისმოდა მათი მშობლების, ბაბია-ბაბუებთან ერთად ეკლესიაში მოსული ბავშვების ხმა.
საღმრთო ლიტურგიის დროს მეუფე ვაზგენმა იქადაგა, ქადაგები შესავალი იყო: „ნება დართეთ მაგ ბავშვებს, რომ ჩემთან მოვიდნენ, და ნუ უკრძალავთ მათ, ვინაიდან მაგისთანებისი არის ღვთის სამეფო    ..." (ლუკა .18.16), სათანადოდ განმარტა ქადაგების საიდუმლო
მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ აკურთხა ეკლესიაში მყოფი ბავშვები და მათი მშობლები, ვინაიდან ისინი ბავშვობიდან წმინდა ცერემონიების მონაწილედ ხდიან პატარებს, ეკლესიასა და რწმენას  უახლოვებენ. მეუფე ვაზგენმა მაღალი შეფასება მისცა არაგოვასა და მიმდებარე სოფლების სულიერი მოძღვრის, ღირსი მღვდლის  თადეოს ტერ-მკრტჩიანის საქმიანობას, დამსწრეებს 27368365 1588668977882143 5708651065027565202 o27021847 1588667474548960 1774506977128624458 oუსურვა მშვიდობიანი ცა და დღეგრძელობა.
სურბ გევორგეკლესიაში ჩატარებულმა საღმრთო ლიტურგიის თბილმა და მიმზიდველმა ატმოსფერომ გადაინაცვლა ასევე საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ეგიდით მოქმედიხრიმიან ჰაირიკსაბავშვო ბაღში, სადაც შეკრებილნი იყვნენ ბაღის აღსაზრდელები, ოცდაათამდე ბავშვი არაგოვადან და მიმდებარე სოფლებიდან.
მეუფე ვაზგენმა აკურთხა და დააფასა საბავშვო ბაღის პედაგოგები, ხაზი გაუსვა ბავშვის პიროვნების ჩამოყალიბების, განვითარების, განათლების და აღზრდის საქმეში მასწავლებლების და მშობლების როლს.
ეპარქიის წინამძღვარი ბავშვებთან ხელცარიელი არ იყო მისული. ბავშვებს სიურპრიზი ელოდათ, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ ბავშვებს დაურიგა საახალწლო და საშობაო საჩუქრები. 27337336 174992653265655 1607694340972030537 nგერმანიის ქრისტიანული თემების გამოგზავნილისაჩუქარი მეგობარსყუთებმა დიდი ენთუზიაზმი გამოიწვია ბავშვებთან, მხიარული განწყობა გადაედო ასევე წინამძღვარს და დამსწრეებს.
არაგოვას წმინდა ცერემონიის შემდეგ ეპარქიის წინამძღვარი ეწვია ახალქალაქის ახალგაზრდულ ცენტრს. აქ სომხური არმიის რეორგანიზაციის   26- წლისთავთან27459933 174993386598915 1088765920831482347 n დაკავშირებით ორგანიზებული იყო სადღესასწაულო ღონისძიება.
ღონისძიების ბოლოს, მეუფე ვაზგენმა დალოცა და მადლიერება გამოუხატა სამცხე-ჯავახეთის სომხური არასამთავრობო ორგანიზაციების საბჭოს  კოორდინატორს, არტაკ გაბრიელიანს, და სრულიად სომხური მხარდაჭერის ფონდის მდივანს, კარინე თადევოსიანს, ეროვნული დღესასწაულების მაღალ დონეზე აღნიშვნის და ღონისძიებებში ჯავახეთის ახალგაზრდობის ჩართვისთვის.
გვიან საღამოს,  სამცხე-ჯავახეთის ეპარქიალურ ვიკარიატში  მორიგი პასტორალური ვიზიტის  დასრულების შემდეგ, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი დაბრუნდა თბილისში.

Божественная Литургия и вручение подарков в селе Аракова Печать
A1Предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, который находился с рабочим визитом в Джавахети, чтобы исполнить свою миссию и отслужить Божественную Литургию в одном из сёл викариата, 28 января 2018 года посетил село Аракова Ахалкалакского района.
Был праздничный день, в местной церкви Сурб Геворг было многолюдно. Встретить предводителя Епархии и получить его благословение пришли не только верующие из села Аракова, но и жители прилегающих деревень, сотрудники Детского сада имени Хримяна Айрика, ученики и их родители.27164537 1588668817882159 5257675687077719814 o
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии совершил Божественную Литургию, с участием помощника предводителя диакона Геворга Антоняна и диаконов церкви Сурб Хач в Ахалкалаки. Литургия сопровождалась песнопениями в исполнении хора, который под руководством жены священника Наринэ Тер-Мкртчян, был сформирован из учеников прошлых лет Детского сада им. Хримяна Айрика. Литургия была трогательной и оригинальной, с одной стороны звучали шараканы, с другой стороны были слышны голоса детей, которые пришли вместе со своими родителями, дедушками и бабушками.
27174018 1588667267882314 832234904255904880 oВ ходе Божественной Литургии Епископ Вазген произнес проповедь, эпиграфом к которой было: «Но Иисус, подозвав их, сказал: пустите детей приходить ко Мне и не возбраняйте им, ибо таковых есть Царствие Божие...» (Евангелие от Луки глава 18, стих 16), - и должным образом раскрыл значение таинства.
Владыка благословил присутствующих в церкви малышей и их родителей за то, что они с малого возраста водят детей на церковные обряды, держат их ближе к вере и церкви. Предводитель Епархии высоко оценил деятельность духовного пастыря Аракова и прилегающих деревень,о. Тадеоса Тер-Мкртчяна, пожелал присутствующим мирного неба и долгих лет жизни.
Теплая и добрая атмосфера после Божественной Литургии в церкви Сурб Геворг проникла в стены Детского сада имени Хримяна Айрика, где собрались более тридцати воспитанников, 27368365 1588668977882143 5708651065027565202 oкоторые ходят в детский сад из села Аракова и прилегающих деревень, а также их родители.
Его Преосвященство, Епископ Вазген Мирзаханян преподал благословение и выразил благодарность педагогам детского сада, подчеркнул роль родителей и педагогов в формировании личности ребенка, его развитии, образовании и воспитании.
Предводитель Епархии не пришел к детям с пустыми руками. Воспитанники детского сада испытали радость от сюрприза,27021847 1588667474548960 1774506977128624458 o когда Владыка Вазген раздал детям подарки по случаю Рождества и Нового года. Коробки «Подарок моему другу» от христианских общин Германии очень воодушевили детей, приподнятое настроение передалось предводителю и присутствующим.
После Литургии в селе Аракова, предводитель Епархии гостил в Молодёжном центре в Ахалкалаки. Здесь по случаю 26-летия формирования армянской армии было 27337336 174992653265655 1607694340972030537 nорганизовано праздничное мероприятие.
По завершении мероприятия Епископ Вазген преподал благословение и поблагодарил Артака Габриеляна, координатора27459933 174993386598915 1088765920831482347 n армянских общественных организаций Самцхе-Джавахети, и председателя Союза Армянской Помощи Грузии (САПГ) Карине Тадевосян за организацию национальных праздников на высоком уровне и за участие в них молодежи Джавахети.
Поздно вечером, завершив свой очередной пастырский визит в викариат ААЦ в Самцхе-Джавахети, предводитель Епархии ААЦ в Грузии вернулся в Тбилиси.