ვკითხულობთ ანაჰიტ ბოსტანჯიანს ბეჭდვა
a1რამდენიმე თვის წინ გახსნილი საქართველოს სომეხთა ეპარქიის   "ოვანეს თუმანიანის სახლი" სამეცნიერო, კულტურულმა  და ახალგაზრდულმა  ცენტრმა მიზნად დაისახა   შეხვედრებით, დისკუსიებით, გამოფენებით, პრეზენტაციებით, გაცნობებით და უბრალოდ ვიზიტებით სომხური სათვისტომოს წევრების სხვადასხვა ინტერესების დაკმაყოფილების საქმიანობას.   ცენტრი ასევე ლამაზი ინიციატივების ავტორია.  უკვე დამკვიდრდა და უწყვეტი სახე ექნება ღონისძიებათა ისეთ საინტერესო სერიას, როგორიცაა „ვკითხულობთ1 ... „ სხვადასხვა ავტორთა ნაწარმოებების შესახებ საჯარო განხილვებს.
მართლაც, ოვანეს თუმანიანის სახლის საქმიანობის ერთ-ერთ პრიორიტეტს წარმოადგენს დიდი ლორელის მუდამ ცოცხალი შემოქმედებითი ატმოსფეროს შენარჩუნებაა, მისი პოპულარიზაცია თაობებში. ამიტომ შემთხვევითი არ არის, რომ სერია დაიწყო თუმანიანის  ზღაპრების, ლექსების, ტაეპების, ასევე სომხური ლიტერატურის სხვა 2დიდებულთა ნაწარმოებების კითხვით.
2017 წლის 9 დეკემბერს, თბილისის "ოვანეს თუმანიანის სახლი" სამეცნიერო, კულტურულ სახლში გაიმართა ლიტერატურული საღამო სახელწოდებით „ვკითხულობთ ანაჰიტ ბოსტანჯიანს“.
მაგიდაზე ანაჰიტ ბოსტანჯიანის საავტორო წიგნები ეწყო, თარგმანები, გამონათქვამები, სტატიები, ესეები, ეკრანიდან კი - დარბაზს უყურებდა ანაიდა - მიმზიდველი, გავლენიანი და მმართველი ...3
ნიჭიერი ანაჰიტ ბოსტანჯიანის სხვადასხვა ჟანრის ნაწარმოებების სუნთქვა,  უდროოდ დაკარგვის ტკივილი სუფევდა დარბაზში,  სადაც შეიკრიბნენ ლიტერატურის და კითხვის მოყვარული საზოგადოების წარმომადგენლები, პოეტისა და მთარგმნელის მეგობრები, ახლობლები, კოლეგები, მისი შემოქმედების გულშემატკივრები. ესწრებოდნენ უდროოდ გარდაცვლილი პოეტის ღირსეული ქალიშვილები, ოჯახის წევრებთან ერთად.
ცენტრის ხელმძღვანელ  გისანე ჰოვსეფიანს, ვინც ყოველ ჯერზე თავისებურად და 4საინტერესო ფორმატით ატარებს კითხვებთან დაკავშირებულ სერიას, ამჯერადაც მომზადებული ჰქონდა  პოეტის ლექსებით, აფორიზმებით, ტაეპებით გაფორმებული ფოთოლ-პერგამენტები, რაც გახდება მკითხველის მოგონებების   თანამგზავრი.
გისანე ჰოვსეფიანმა, გახსნა ღონისძიება, დამსწრეებს გადასცა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის,  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის, ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანის კურთხევა და კეთილი სურვილები, ყოველდღიურ ლოცვასავით გულის სიტყვა თქვა ერის ღირსეული შვილების მისამართით, ვისი წყალობით სრულიად სომეხთა პოეტის სახლი გახდა თბილისელი სომხების საკუთრება, გადაიქცა სამეცნიერო, შემოქმედებით, კულტურულ ცენტრად.5
დამსწრეებს მიესალმა სომხური პროდიუსერული საზოგადოების თავმჯდომარე მარინა აბელიანი. დედა სამშობლოდან ჩამოსულმა სტუმარმა წიგნების დიდი შეკვრა ჩამოიტანა ერევნის ავეტიქ ისაჰაკიანის სახელობის ბიბლიოთეკიდან და ასევე დირექტორის ჰასმიკ კარაპეტიანის მიმართვა თუმანიანის სახლსა და აქ შესაქმნელ ბიბლიოთეკას.  ქალბატონ ჰასმიკ კარაპეტიანზე კარგი შთაბეჭდილება მოახდინა სახლის იერსახემ, მან კვლავ ჩამოსვლის და წიგნების ახალი შეკვრის ჩამოტანის პირობა დადო, ასევე ბიბლიოთეკას აჩუქა ერვანდ ქოჩარის 6შესრულებული ოვანეს თუმანიანის ესკიზი.
შემდეგ გამოვიდნენ გივი შაჰნაზარი, მერუჟან შაუმიანი, მიხაილ ანანოვი, როზა ზოჰრაბიანი, ლევონ ჩიდილიანი, ლევან წალუგელაშვილი, მანუკ მანუკიანი და სხვები, რომელთა გამოსვლები მოიცავდა დაფასებას, მოგონებას, სევდას და დაშორების ტკივილს, პარალელურად კითხულობდნენ ნიჭიერი პოეტის ტაეპებს და მის გამონათქვამებს.
უფროსმა ქალიშვილმა, მარინემ, ისაუბრა ანაჰიტ ბოსტანჯიანის „კამურჯ“ წელიწდეულზე, რომელშიც ლიტერატურის დაუღლელი და დაუზოგავი მუშაკი  თავს უყრიდა,  აქვეყნებდა და მკითხველს წარუდგენდა თავისი კოლეგების პოეტურ და პროზაულ ნაწარმოებებს, თარგმანებს, რომლებიც აახლოვებდნენ სხვადასხვა ხალხებს, ქმნიდნენ და ავითარებდნენ   ლიტერატურულ კავშირებს.  "კამურჯი” (ხიდი) იყო მისი მესამე შვილი, რომელსაც ეალერსა და გაზარდა  ბედისწერის სასტიკი დარტყმით   უდროოდ დაქვრივებულმა  მისმა ახლგაზრდა დედამ.
უმცროსმა ქალიშვილმა,  გაიანემ, დამსწრეებს აუწყა „კამურჯ“ წელიწდეულის და „კამურჯ“     ლიტერატურულ-კულტურული ურთიერთობები"  არასამთავრობო ორგანიზაციის საქმიანობის უწყვეტად გაგრძელების თავისი  ნაკისრი ვალდებულების  შესახებ.

Читаем Анаит Бостанджян Печать
a1Научно-культурный центр «Дом Ованеса Туманяна» при Епархии ААЦ в Грузии, который открылся всего несколько месяцев назад, взял на себя обязательство посредством встреч, обсуждений, выставок, презентаций, знакомств и визитов удовлетворять разные интересы членов армянской общины. Центр является автором интересных инициатив. Уже утвердился и регулярно проходит ряд интересных мероприятий под названием «Читаем ... » - публичные размышления вокруг произведений разных авторов.1
Действительно, одна из особенностей деятельности Дома Ованеса Туманяна – сохранение вечно живой творческой атмосферы Великого лорийца, возобновление к ней интереса у подростающего поколения. Поэтому не случайно, что серия чтений открылась сказками и четверостишиями Туманяна, а также 2произведениями других выдающихся армянских писателей.
И вот 9 декабря 2017 года, в Научно-культурном центре «Дом Ованеса Туманяна» состоялся литературный вечер «Читаем Анаит Бостанджян».
На столе лежали книги поэтессы Анаит Бостанджян, ее переводы, высказывания, статьи, очерки, а с экрана в зал смотрела привлекательная, внушительная, властная Анаит...
Многожанровый творческий дух талантливой Анаит и боль безвременной утраты царили в зале, где собрались ценители литературы и книголюбы, друзья и подруги, близкие, 3собратья по перу, поклонники творчества поэтессы и переводчицы. Пришли достойные дочери безвременной скончавшейся поэтессы вместе с членами их семей.
Руководитель центра Гисанэ Овсепян, которая каждый раз в уникальном и интересном формате ведет серию чтений, на этот раз представила листы пергамента, в которых были собраны четверостишия, афоризмы, мысли автора, ставшие спутником воспоминаний читателя.
Открыв мероприятие, Гисанэ Овсепян передала благословение и добрые пожелания предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, подобно ежедневной молитве поблагодарила достойных сынов 4армянского народа, благодаря которым дом Поэта всех армян стал собственностью тбилисских армян, превратился в центр литературы, творчества и культуры.
Присутствующих поприветствовала председатель Армянской продюсерской компании Марина Абелян. Гости из Армении привезли с собой большую связку книг из Центральной Библиотеки им. Аветика Исаакяна г.Еревана и послание директора Асмик Карапетян, адресованное дому Туманяна и библиотеке, основы которой закладываются здесь. Г-жа Марина была впечатлена видом этого дома, и дала обещание приехать снова с новой связкой книг и 5подарить библиотеке работу Ерванда Кочара - эскиз Ованеса Туманяна.
Затем друг за другом последовали выступления Гиви Шахназари, Меружана Шаумяна, Михаила Ананова, Розы Зограбян, Левона Чидиляна, Левана Цалугешашвили, Манука Манукяна и других, они содержали признательность, воспоминания, горе и боль расставания, сочетались четверостишиями, созерцательными и философскими 6мыслями талантливой поэтессы.
Старшая дочь - Марина, затронула альманах «Камурдж» под руководством Анаит Бостанджян, который неутомимая труженица литературы годами собирала, издавала и представляла читателю поэтические и прозаические произведения соратников по перу, сближала разные народы литературными связями, созданными и развивающимися благодаря переводам и публикациям. Альманах «Камурдж» для Анаит Бостанджян был третьим ребенком, который ласкала и растила молодая мать, овдовевшая раньше времени после тяжелого удара судьбы.
А младшая дочь – Гаянэ, сообщила присутствующим, что взяла на себя обязанности беспрепятственно продолжить публикацию альманаха «Камурдж» и деятельность общественной Литературно-культурной организации «Камурдж».