საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის ვიზიტი ვაშინგტონში ბეჭდვა
A12017 წლის 24-29 ნოემბერს, საქართველოს სხვადასხვა რელიგიური კონფესიების წინამძღოლთა   დელეგაციებმა  ამერიკის შეერთებული შტატებში 1მონაწილეობა მიიღეს კონფერენციაში, რომელიც მიეძღვნა  დემოკრატიაში რელიგიის როლსა და   ანტიდასავლური პროპაგანდის თემას.  კონფერენცია 2ორგანიზებული იყო აშშ-ს „ნაციონალური ფონდი დემოკრატიისთვის“ (NED) მიერ. პროექტი განახორციელა სააქციო საზოგადოებამ „განვითარებისა და დემოკრატიის ცენტრი" (CDD), საქართველოში დიდი ბრიტანეთის საელჩოს და საგარეო საქმეთა სამინისტროს (Good Governence Fund)3  ფინანსური მხარდაჭერით, აშშ-ში საქართველოს საელჩოს, ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრთან  თანამშრომლობით.
დელეგაციის შემადგენლობაში  შედიოდნენ საქართველოს 4მართლმადიდებელი ეკლესიის, მუსლიმთა თემის, ამიერკავკასიის ლათინური წესის კათოლიკეთა სამოციქულო ეკლესიისა და სომეხთა სამოციქულო მართლმადიდებელი ეკლესიის საქართველოს ეპარქიის წარმომადგენლები.
კონფერენციის სამუშაოებში მონაწილეობა მიიღო სომეხთა   სამოციქულო მართლმადიდებელი წმიდა ეკლესიის  საქართველოს5   ეპარქიის წინამძღვარმა,  მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა.
აშშ-ში ვიზიტი და  საერთაშორისო კონფერენცია 6განსაკუთრებული იყო, ვინაიდან საქართველოს სულიერი ცხოვრება წარმოდგენილი იყო ქვეყანაში მოქმედი  ტრადიციული რელიგიური თემების  ხელმძღვანელი პირების შემადგენლობით. კონფერენციამ დიდი წარმატება იქონია, და ფაქტობრივად  გარდატეხა შეიტანა საქართველოს სულიერი ცხოვრების შესახებ გარე სამყაროს წარმოდგენებში, გაიჟღერა სხვადასხვა რელიგიური დოგმების 7მიმართ   ქართული მართლმადიდებლური, კათოლიკური და მუსლიმური რელიგიური მიმართულებების მიდგომები. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა,  მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა 8დააფიქსირა სომეხთა   სამოციქულო მართლმადიდებელი წმიდა ეკლესიის მოსაზრებები.
ხუთდღიანი ვიზიტის ფარგლებში  სასულიერო პირებმა შეხვედრები გამართეს ასევე  სამოქალაქო საზოგადოების,   აკადემიური წრეების, სამთავრობო უწყებების წარმომადგენლებთან.  დელეგაციის წევრებმა    მოინახულეს ვაშინგტონის 9ღირსშესანიშნაობები, ეწვივნენ კაპიტოლიუმს, რუზველტის მონუმენტს, მერილენდში წმინდა   ნინოს სახელობის დედათა მონასტერს, ფილადელფიაში  - წმინდა გიორგის სამონასტრო კომპლექსს. განსაკუთრებით შთამბეჭდავი  იყო ვიზიტი კონგრესის ბიბლიოთეკაში და არქივის დათვალიერება. ბიბლიოთეკის სომხურ  და    ქართულ  განყოფილებებს წარმართავდა ჩვენი თანამემამულე ლევონ აფდოიანი. მან სიამოვნებით წარმოადგინა სომხური ხელნაწერები . საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა შეიტყო, რომ ბიბლიოთეკაში სომხური ლიტერატურა წარმოდგენილია 45 ათასი ერთეულით, აღფრთოვანებით დაათვალიერა აქ დაცული მე-16 საუკუნეში სომეხი მღვდლის მიერ შედგენილი საღმრთო ლიტურგიათა სქელტანიანი ხელნაწერი წიგნი, 10რომელიც სიმბოლოებით და მოხატულობით, სპეციალური განმარტებებით განასახიერებს სომეხთა ეკლესიის საღმრთო ლიტურგიის მთელ  მსვლელობას.
ვიზიტის ფარგლებში  აშშ-ის სომეხთა  აღმოსავლეთ ეპარქიის წინამძღვრის, მისი   მაღალყოვლადუსამღვდელოესობის, არქიეპისკოპოს ხაჟაკ პარსამიანის კურთხევით, მეუფე ვაზგენი ეწვია ვაშინგტონის ყოვლადწმინდა   ღვთისმშობლის სომხურ ეკლესიას, სადაც ადგილობრივმა სულიერმა მოძღვარმა, ღირსმა მღვდელმა ჰოვსეფ  კარაპეტიანმა თბილად მიიღო მეუფე ვაზგენი, წარმოუდგინა ვაშინგტონის სომხურ სათვისტომოში მიმდინარე    11საგანმანათლებლო, კულტურული და სულიერი საქმიანობა.
შემდეგ ფილადელფიის „სურბ ერრორდუთიუნ“ სომხურ ეკლესიაში მეუფე ვაზგენმა ღირსი მღვდლის, ჰაკობ გევორგიანის თანამონაწილეობით აღავლინა საღმრთო ლიტურგია, იქადაგა   ქრისტიანულ სიყვარულზე,  ერთობაზე, ისაუბრა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ცხოვრებაზე, საეპარქიო საქმიანობაზე. მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა შეხვდა ადგილობრივ მორწმუნეებს, შეიტყო ეკლესიასა და სომხურ მოსახლეობას შორის არსებულ კავშირზე, მშობლიური ენის შენარჩუნებაზე და დაარიგა ისინი.
მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა, ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი დელეგაციის  წევრებთან ერთად  ეწვია აშშ-ში სომეხთის რესპუბლიკისა და   საქართველოს საელჩოებს, შეხვედრები გაიმართა ელჩებთან  ბატონ  გრიგორ ჰოვანესიანსა და ბატონ დავით ბაქრაძესთან.
შეხვედრებზე ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანს ახლდა კანადაში სომეხთა ეპარქიის ტორონტოს „სურბ ერრორდუთიუნ: სომხური ეკლესიის სულიერი მოძღვარი  და ვიკარიუსი ღირსი დეკანოზი ზარეჰ ზარგარიანი.
დააფასა რა აშშ-ში შესრულებული სამუშაო ვიზიტი და კონფერენციაში მონაწილეობა, 12საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა,  მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა ხაზი გაუსვა იმას,   რომ პირველად გაიმართა  შეხვედრა, რომელშიც მონაწილეობას  იღებდნენ სხვადასხვა კონფესიების წარმომადგენლები, სადაც მათ ისაუბრეს რწმენის თავისუფლების, აღმსარებლობათა ერთობებისა და განსხვავებების, მათ წინაშე წამოჭრილი პრობლემების შესახებ, წამოწიეს დემოკრატიის ყველა ის პრობლემა, რომელიც არსებობს მთელ  მსოფლიოში.   ასევე მნიშვნელოვანი იყო ადამიანური ურთიერთობები, დაახლოება, რომელიც  ყალიბდება მოგზაურობების  და  ასეთი კონტაქტების დროს.

Визит предводителя Епархии ААЦ в Грузии в Вашингтон Печать
A1С 24 по 29 ноября 2017 года, делегация высокопоставленных духовных лиц разных религиозных организаций Грузии приняла участие в конференции в США, посвященной роли религии в 1демократии и антизападной пропаганде. Конференция была организована американской организацией «Национальный фонд поддержки демократии» (NED). Проект был 2реализован неправительственной организацией «Центр развития и демократии» (CDD)при финансовой поддержке посольства Великобритании в Грузии и Министерства иностранных дел (Good Governance Fund), в 3сотрудничестве с посольством Грузии в США и Информационным центром о НАТО и ЕС в Грузии.
В состав делегации вошли представители Грузинской 4Православной Церкви, мусульманской общины Грузии и Католической церкви латинского обряда Закавказья.
В работе конференции принял участие предводитель Епархии Армянской Апостольской Святой Православной Церкви в Грузии, 5Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян.
Визит, совершенный в США, и международная конференция были особенными, так как духовную жизнь Грузии представили руководители 6традиционных религиозных общин страны. Конференция прошла с большим успехом, она фактически произвела прорыв в представлениях внешнего мира о религиозной жизни Грузии, были озвучены подходы Грузинской Православной, Католической церквей и Мусульманской религии к разным 7религиозным догмам. Предводитель Епархии ААЦ в Грузии представил мнение Армянской Апостольской Святой Церкви.
В ходе пятидневного визита, духовные лица также встретились с представителями гражданского сектора, академических кругов, государственных учреждений. Члены 8делегации совершили экскурсию по Вашингтону, посетили Капитолий, Мемориал Франклина Делано Рузвельта, монастырь Святой Нины, штат Мэриленд, монастырский комплекс Святого Георгия в Филадельфии. Особенно впечатляющим оказался визит в библиотеку Конгресса и просмотр архива. Наш соотечественник Левон Авдоян руководит армянским и грузинским отделами библиотеки. Он с радостью представил армянские рукописи и грузинскую литературу. Предводитель Епархии ААЦ в Грузии узнал, что в библиотеке 45 тысяч экземпляров книг на армянском языке, он 9с восхищением осмотрел хранящуюся здесь обширную рукопись – Служебник, составленный армянским священником в 16-ом веке, который с помощью символов, узоров и специальных комментариев показывает весь ход Божественной Литургии Армянской Церкви.
В рамках визита в США, по благословению главы Восточной Епархии ААЦ в США архиепископа Хажака Парсамяна, епископ Вазген посетил армянскую церковь Сурб Мариам Аствацацин в Вашингтоне, где местный духовный пастырь о. Овсеп Карапетян 10тепло принял предводителя Епархии, представил образовательную, культурную и духовную деятельность, которая осуществляется в армянской общине Вашингтона.
Затем в Армянской Церкви Святой Троицы в Филадельфии, Епископ Вазген в сопровождении о. Акопа Геворкяна принял участие в Божественной Литургии, произнес проповедь о христианской любви, единстве, затронул духовную жизнь и деятельность Епархии ААЦ в Грузии. Владыка встретился с местными верующими, узнал о связи, существующей между Церковью и армянским населением, о сохранении родного языка и преподал свое наставление.
Епископ Вазген Мирзаханян вместе с членами делегации посетил посольство Республики Армения в США и посольство Грузии в США, встретился с послом Армении в11 Вашингтоне Григором Ованнисяном и послом Грузии США Давидом Бакрадзе.
В ходе встреч предводителя Епархии ААЦ в Грузии сопровождал духовный пастырь армянской церкви Святой Троицы Канадской Епархии ААЦ и викарий Епархии, старший священник Заре Заргарян.
Оценивая рабочий визит в США и участие в международной конференции, предводитель 12Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян подчеркнул, что впервые состоялась подобная встреча с участием представителей разных конфессий, в ходе которой говорили о свободе религии, общности и различиях вероисповеданий, и стоящих перед ними проблемах, были затронуты проблемы демократии во всём мире. Также важна человеческая дружба, которая закладывается во время путешествий и подобного общения.