გრძელდება საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის ვიზიტი სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის ეპარქიალურ ვიკარიატში ბეჭდვა
a12017 წლის 21 ნოემბერს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა,  მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ,  ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა ნინოწმინდის რაიონის სოფელ დიდი არაგიალის „სურბ ხაჩ“ ეკლესიაში მონაწილეობა მიიღო საღმრთო ლიტურგიაში, რომელიც აღევლინა ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის დღესასწაულთან დაკავშირებით.  1
მწირველი მღვდელი იყო   ნინოწმინდის რაიონის სულიერი მოძღვარი ღირსი მღვდელი არმაშ პოღოსიანი.
საღმრთო ლიტურგიის დროს ეპარქიის წინამძღვარმა სათანადოდ იქადაგა, დალოცა და დააფასა ბატონი და ქალბატონი აიდა და არტურ ისოიანები ამ ბრწყინვალე 2ეკლესიის აშენებისთვის. მეუფე ვაზგენმა დამსწრეებს   მიულოცა დღესასწაული.
ეკლესიაში მოსული დიდი არაგიალის მცხოვრებლებმა საღმრთო ლიტურგიის დროს მიიღეს ზიარება.
იმავე დღეს ნინოწმინდის „რაფაელ ჯავახ“ ცენტრში ეპარქიის წინამძღვარი შეხვდა ნონოწმინდის   ახლად არჩეულ მერს ანი მოსოიანს და რაიონის    საკრებულოს ხელახლა არჩეულ 3თავმჯდომარეს, სმბატ  კიურეღიანს.
მეუფე ვაზგენმა მიულოცა    ახლად არჩეულ თანამდებობის პირებს, უსურვა   ეფექტური და დინამიური საქმიანობა, ხალხის საკეთილდღეოდ. ეპისკოპოსმა ვაზგემა  ხაზი გაუსვა სულიერ და რელიგიურ ცხოვრებაში ადგილობრივი ხელისუფლების მონაწილეობას და  დააფასა ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ ნინოწმინდის რაიონის მოქმედი 4ეკლესიებისთვის აღმოჩენილი მხარდაჭერა. მეუფემ    ანი მოსოიანს, საქართველოში ერთადერთ ქალბატონ მერს,   ყვავილების თაიგული და სამახსოვრო საჩუქარი უბოძა.
ახლად არჩეულ ლიდერებს  მიულოცა ასევე საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს მრჩეველმა ბატონმა არტაკ გრაბსკიმ.
შემდეგ  საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს სამუშაო შეხვედრა 5ჰქონდა ახალქალაქის საკრებულოს   ახლად არჩეულ  წევრთან,   სამველ პეტროსიანთან. ეპარქიის წინამძღვარმა სამღვდელოების და თანამშრომლების სახელით მას მიულოცა საკრებულოს შემადგენლობაში არჩევა. იმედი გამოთქვა, რომ ბატონი პეტროსიანი თავისი მრავალწლიანი გამოცდილებით სარგებელს მოუტანს რაიონში დაგროვილი პრობლემების 6გადაწყვეტის საქმეს.
შემდეგ მეუფე ვაზგენი, არტაკ გრაბსკისთან ერთად ეწვია ახალქალაქის ახალგაზრდულ ცენტრს, სადაც შეხვდა სამცხე-ჯავახეთის არასამთავრობოს ორგანიზაციების საბჭოს კოორდინატორს, არტაკ გაბრიელიანს და სრულიად  სომეხთა დახმარების კავშირის ფილიალის გამგეობის თავმჯდომარეს, კარინე თადევოსიანს. ცენტრში გაიმართა ეპარქიის წინამძღვრის შეხვედრა მოსწავლეებსა და პედაგოგიურ კოლექტივთან.7
სტუმრებს მიულოცა არტაკ გაბრიელიანმა და მათ წარუდგინა ცენტრში მიმდინარე სამუშაოები.
მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ მაღალი შეფასება მისცა არტაკ გაბრიელიანის საქმიანობას რეგიონში და მხარი დაუჭირა პროგრამებს, რომლებიც მიმდინარეობს  ცენტრში. მეუფე ვაზგენმა ცენტრს აჩუქა თბილისელი სომეხი მხატვრის, თენგიზ მიკოიანცის, ფერწერული ტილო, თბილისის გამოსახულებით.
საღამოს, მეუფე ვაზგენი შეხვდა საქართველოს პარლამენტის წევრს, სამველ  მანუკიანს  და მას 8გაუზიარა ბოლო დღეებში სამცხე-ჯავახეთსა და წალკაში ვიზიტის შთაბეჭდილებები.
დიპლომატმა არტაკ გრაბსკიმ ისარგებლა შემთხვევით და ეწვია ახალქალაქის კულტურის ცენტრს, ასევე   ხელოვნების სკოლას.
გვიან საღამოს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი შეხვდა მღვდლებს და დიაკვნებს, რომლებიც მსახურობენ  ახალქალაქისა და   ნინოწმინდის რაიონებში, სადაც განიხილეს საკითხები, რომლებიც ეხება სასულიერო ცხოვრების გააქტიურებას, მორწმუნეთა თემს და სხვა საორგანიზაციო საკითხებს.

Предводитель Епархии ААЦ в Грузии продолжает свой визит в викариат ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке Печать
a121 ноября 2017 года, предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян в церкви Сурб Хач села Большой Арагял Ниноцминдского района присутствовал на Божественной Литургии по случаю праздника в честь Пресвятой Богородицы.
Богослужение провел о. Армаш Погосян, духовный пастырь 1Ниноцминдского района.
В ходе Божественной Литургии предводитель Епархии должным образом произнес проповедь, преподал свое благословение и выразил благодарность господину Артуру и госпоже Аиде Исоянам за строительство этой великолепной церкви. Владыка Вазген также 2поздравил людей с праздником.
Люди, который приехали из села Большой Арагял, в ходе Божественной Литургии причастились Святых Христовых Таин.
В тот же день в центре «Рафаэль Джавах» в Ниноцминда предводитель Епархии встретился с новоизбранным мэром Ниноцминда Ани Мосоян и переизбранным председателем Сакребуло Смбатом Кюрегяном.
Владыка поздравил новоизбранных чиновников, пожелал плодотворной и активной 3деятельности в интересах и на благо народа. Епископ Вазген подчеркнул значимость участия местных органов власти в духовной и церковной жизни и выразил свою признательность местным органам власти за помощь, оказанную церквям, действующим в Ниноцминда. Учитывая, что во всей Грузии Ани Мосоян – единственная женщина-4мэр, Владыка по этому случаю преподнес ей букет цветов и сувенир.
Новоизбранных руководителей также поздравил советник посольства РА в Грузии, г-н Артак Грабский.
Затем предводитель Епархии ААЦ в Грузии провел рабочую встречу с новоизбранным членом Районного собрания Ахалкалаки Самвелом Петросяном. Предводитель Епархии от лица духовных и должностных лиц 5поздравил его с избранием в состав Собрания, выразив надежду, что г-н Петросян благодаря опыту, накопленному за годы, будет полезен в решении накопленных в районе проблем.
Затем Владыка Вазген и Артак Грабский посетили Молодёжный центр в Ахалкалаки, где их встретили координатор Совета армянских общественных организаций в Самцхе-Джавахети Артак Габриелян и глава управления 6Армянского союза помощи в Грузии Карине Тадевосян. В центре предводитель Епархии встретился с учащимися и преподавательским составом.
Артак Габриелян поприветствовал гостей и представил работы, которые ведутся в центре.
Владыка высоко оценил деятельность Артака Габриеляна в регионе и выразил свою поддержу проектам, которые будут осуществляться в центре. Владыка подарил молодёжному центру 7картину тбилисского армянского художника Тенгиза Микоянца с видами старого Тбилиси.
Вечером Епископ Вазген встретился с депутатом парламента Грузии Самвелом Манукяном и поделился своими впечатлениям от недавнего визита в Самцхе-Джавахети и Цалку.
Пользуясь предоставленной возможностью, Артак Грабский посетил Дом 8культуры в Ахалкалаки, а также художественную школу.
Поздно вечером предводитель Епархии ААЦ в Грузии провел консультативное совещание, на котором присутствовали священники и диаконы, служащие в действующих церквях Ахалкалакского и Ниноцминдского районов. В ходе совещания обсудили вопросы, связанные с оживлением духовной жизни и верующей общиной, а также организационные вопросы.