საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის ვიზიტი სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის ვიკარიატში ბეჭდვა
glxavor2017 წლის 20 ნოემბერს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი შემოვლაზე იყო სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის ვიკარიატში. ეპარქიის წინამძღვარს თან ახლდნენ საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს მრჩეველი არტაკ გრაბსკი, ეპარქიის საფინანსო განყოფილების     დირექტორი     მარგარიტა კირაკოსიანი და 1ადმინისტრაციული და სამეურნეო განყოფილების დირექტორი კარენ    ერიციანი.
მეუფე ვაზგენის   პირველი გაჩერება იყო წალკის რაიონის სოფელ ნარდევანის „სურბ სარგის“ ეკლესიაში. ეპარქიის წინამძღვარი ადგილობრივი სულიერი მოძღვრის, ღირსი მღვდლის ღევონდ თოფაშიანის თანხლებით ეწვია ეკლესიას, შეისწავლა ეკლესიის საერთო მდგომარეობა, მოისმინა ინფორმაცია სულიერი მოძღვრის შესრულებული სამუშაოს შესახებ, მამა ღევონდთან ერთად წმინდა საკურთხევლის წინ აღავლინა ერთობლივი ლოცვა.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი  ეწვია ასევე ნინოწმინდის "რაფაელ ჯავახ" 2კულტურულ-საგანმანათლებლო და ახალგაზრდულ ცენტრს, სადაც რაიონის სულიერმა მოძღვარმა, ღირსმა მღვდელმა არმაშ პოღოსიანმა წარმოადგინა სამწყემსოსა და ცენტრში მიმდინარე სამუშაოები.
„რაფაელ ჯავახ“ ცენტრის დირექტორმა ჟორა სნხჩიანმა      დეტალურად ისაუბრა ცენტრში მოქმედი შემოქმედებითი ჯგუფების მიმდინარე და დაგეგმილი სამუშაოების შესახებ.
ცენტრის შეხვედრაზე  მონაწილე მასწავლებლებმა და თანამშრომლებმა ცალკ-ცალკე 3წარმოადგინეს თავიანთი ჯგუფები, სწავლების მეთოდები და სამომავლო პროგრამები.  ცენტრში მოქმედი სიმღერის, ცეკვის, პოეზიის, სომხეთის ისტორიის    და სომეხთა ეკლესიის ისტორიის,   ესთეტიკური აღზრდის, ინგლისური ენის სწავლების ჯგუფებში სწავლების კურსებზე მიმდინარე სამუშაოებმა წინამძღვრის დიდი კმაყოფილება დაიმსახურა. მეუფემ  თავისი მაღალი შეფასება  და კურთხევა მისცა სულიერ მწყემსს, ცენტრის დირექციას და პედაგოგებს ერთგული  IMG 7269სამუშაოსთვის. დამაკმაყოფილებელია ის ფაქტი, რომ ცენტრში დადიან ასევე ბავშვები  ნინოწმინდის რაიონის სოფლებიდან.
შესრულებულ  სამუშაოებთან დაკავშირებით კმაყოფილება გამოხატა ასევე  საქართველოში სომხეთის საელჩოს მრჩეველმა არტაკ გრაბსკიმ.
შეხვედრის ბოლოს პედაგოგთა   პერსონალმა და სასულიერო პირებმა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის თაოსნობით სამადლობელო ლოცვა აღავლინეს   ნინოწმინდის „სურბ სარგის“ ეკლესიაში.
ცერემონიის დასასრულს ღირსმა მღვდელმა მამა არმაშმა ეპარქიის წინამძღვარს მოახსენა ეკლესიისთვის ახალი შემოწირულობების თაობაზე. ერის ღირსეულმა შვილმა ქველმოქმედმა 5ვარაზდატ მარაბიანმა ეკლესიას აჩუქა  ორგანი (საკრავი)  და საეკლესიო ჭურჭელი.
ნინოწმინდაში შეხვედრის დასრულების შემდეგ, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი  თანმხლებ პირებთან ერთად ეწვია ახალქალაქს, სადაც მას დახვდნენ ადგილობრივი სულიერი მოძღვრები - ღირსი მღვდელი დეკანოზი ეღიშე ჰარუთიუნიანი და ღირსი მღვდელი ტათევ მარუქიანი.
ახალქალაქის „სურბ ხაჩ“ ეკლესიაში მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ მონაწილეობა მიიღო   საღამოს ღვთისმსახურებაში.
4საეკლესიო ცერემონიის შემდეგ,    მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი და არტაკ გრაბსკი ეწვივნენ    jnews მედია ცენტრს, გაეცნენ ცენტრის საქმიანობას. წინამძღვარმა და დიპლომატმა თავიანთი მაღალი შეფასება მისცეს საინფორმაციო ცენტრის საქმიანობას. საინფორმაციო ცენტრის თანამშრომლებთან შეხვედრაზე ასევე განიხილეს სამუშაო საკითხები.
ეპარქიის წინამძღვარი, თანმხლებ პირებთან ერთად, ეწვია ვიკარიატს, სადაც საქმიანი შეხვედრა ჰქონდა პერსონალთან.
მოგვიანებით წინამძღვარი შეხვდა  საქართველოს პარლამენტის წევრს, ჰენზელ მკოიანს,   ახალქალაქის ახლად არჩეულ მერს იურიკ უნანიანს და  საკრებულოს   ახლად არჩეულ თავმჯდომარეს, ნაირი ირიციანს.
მეუფე ვაზგენმა  საქართველოს სომეხთა ეპარქიის მღვდელმსახურთა და პერსონალის სახელით 22366256 783875818486077 2267533540929009990 nმიულოცა პატივცემულ დეპუტატებს რაიონში ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოთა არჩევნების მშვიდობიან ატმოსფეროში და მაღალ დონეზე ორგანიზებისათვის, მაღალი შეფასება მისცა დეპუტატის მიერ სომეხთა ეკლესიის, კულტურის და განათლების მიმართ გამოჩენილ მუდმივ ყურადღებას.
მეუფემ    მიულოცა და აკურთხა ახლად არჩეული მერი და საკრებულოს თავმჯდომარე და უსურვა პროდუქტიული საქმიანობა.
საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის  მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის ეპისკოპოს  ვაზგენ მირზახანიანის ვიზიტი სამცხე-ჯავახეთისა და წალკის ვიკარიატში გრძელდება.

Предводитель Епархии ААЦ в Грузии посетил викариат ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке Печать
glxavor20 ноября 2017 года, предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян посетил викариат ААЦ в Самцхе-Джавахети и Цалке. Предводителя Епархии сопровождали советник посольства РА в Грузии Артак Грабский, директор финансового отдела епархии 1Маргарита Киракосян и директор административно-хозяйственного отдела Карен Ерицян. Первой остановкой Владыки Вазгена стала церковь Сурб Саргис в селе Нардеван Цалкинского района. Предводитель Епархии в сопровождении местного духовного пастыря о. Гевонда Топашяна посетил церковь, изучил общее состояние церкви, выслушал доклад духовного пастыря о проделанной работе и вместе с о. Гевондом 2совершил совместную молитву у алтаря.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии в том числе посетил Культурно-просветительский и молодёжный центр «Рафаэль Джавах», где духовный пастырь района о. Армаш Погосян представил работы, которые ведутся в пастырстве и в центре.
Директор центра «Рафаэль Джавах» Жора Снхчян подробно рассказал о запланированной 3работе творческих кружков, действующих при центре. Присутствующие на встрече педагоги и сотрудники центра по отдельности представили свои кружки, методику преподавания и предстоящие проекты. Большое удовлетворение предводителю Епархии доставила информация об уроках в действующих при центре кружках песни, танца, декламации, истории армянского народа и Армянской церкви, эстетического воспитания, английского языка. Владыка поблагодарил за преданную работу и преподал благословение духовному пастырю, администрации центра и педагогам. Предводитель Епархии ААЦ в Грузии преподнес о. Армашу Погосяну картину IMG 7269известного тбилисского армянского художника Тенгиза Микоянца с видами Тбилиси. Представляется удовлетворительным тот факт, что в центр ходят дети из деревень Ниноцминдского района.
Советник посольства РА в Грузии Артак Грабский также выразил удовлетворение в связи с проделанной работой.
В завершение встречи, преподавательский состав и духовные лица во главе с предводителем Епархии ААЦ в Грузии вознесли хвалебную молитву в церкви Сурб Саргис в Ниноцминда.
По завершении церемонии, о. Армаш Погосян сообщил предводителю Епархии о новых пожертвованиях на благо церкви: достойный сын армянского народа, меценат Вараздат 5Марабян подарил церкви церковную утварь и орган.
После встречи в Ниноцминда, предводитель Епархии ААЦ в Грузии вместе с сопровождающими лицами посетил Ахалкалаки, где его встретили местные духовные пастыри, старший священник Егишэ Арутюнян и о. Татев Марукян.
В церкви Сурб Хач в Ахалкалаки Владыка присутствовал на вечерней службе.
По окончании церковной службы, Епископ Вазген Мирзаханян и Артак Грабский посетили информационный центр JNEWS, познакомились с работой центра. Предводитель епархии и дипломат дали высокую оценку деятельности информационного центра. В ходе встречи с сотрудниками информационного центра состоялось обсуждение рабочих вопросов.
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии вместе со своими спутниками посетили резиденцию 4викариата, где состоялась рабочая встреча с сотрудниками.
Чуть позже предводитель Епархии встретился с депутатом парламента Грузии Энзелем Мкояном, новоизбранным мэром Ахалкалаки Юрием Унаняном и новоизбранным председателем Сакребуло Наири Ирицяном.
От лица духовных и должностных лиц Епархии ААЦ в Грузии, Епископ Вазген поздравил многоуважаемого депутата с тем, что выборы в органы местного самоуправления в регионе прошли на высоком уровне в мирной обстановке , поблагодарил за постоянное внимание к 22366256 783875818486077 2267533540929009990 nармянской церкви, культуре и образованию.
Предводитель Епархии поздравил и преподал благословение новоизбранному мэру и председателю Сакребуло, пожелав им плодотворной деятельности.