| საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრმა მონაწილეობა მიიღო დევნილთა დღისადმი მიძღვნილ კონცერტში |
2017 წლის 20 ივნისს, თბილისში ვარდების ბაღში გაიმართა დევნილთა საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება, რომელიც ორგანიზებული იყო საქართველოში გაეროს ასოციაციისა და დევნილთა ინტეგრაციის "ღია კარი" ცენტრის მიერ. ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა მინისტრი სოზარ სუბარი, გაეროს გადაადგილებულ პირთა საქმეებით უმაღლესი კომისარიატის წარმომადგენელი სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებში იოჰანეს ფან დერ კლაუ, დევნილები ერაყიდან, სირიიდან, უკრაინიდან, აფხაზეთიდან, ცხინვალიდან, საქართველოს მრავალეროვანი მოსახლეობის წარმომადგენლები, მშობლები და ბავშვები. ღონისძიება გახსნა საქართველოში გაეროს ასოციაციისა და დევნილთა ინტეგრაციის "ღია კარი" ცენტრის ხელმძღვანელმა მაკა ჩიჩუამ. საქართველოს მრავალეროვნული მოსახლეობის მონაწილეობით წარმოდგენილ იქნა მრავალეროვანი და ლამაზი საკონცერტო პროგრამა. არაბულ და ქართულ ენაზე სიტყვით გამოვიდნენ გადაადგილებულთა შვილები, დევნილი ქალბატონები. კონცერტში მონაწილეობა მიიღო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრმა. მედუდუკეთა ჯგუფი, ივანე მკრტჩიანის და რობერტ კაშავანიძის ხელმძღვანელობით, გამოვიდა მელოდიით "თბილისური ესკიზები", „ტარონ“ ქორეოგრაფიულმა ანსამბლმა, სურენ აბრამიანის ხელმძღვანელობით, შეასრულა ცეკვა „კარნო ქოჩარი“. „ჰაიარტუნ“ ცენტრის შემოქმედებითი ჯგუფების გამოსვლა დამსწრეებმა მხურვალე ტაშით და განსაკუთრებული სითბოთი მიიღეს. გაეროს უმაღლესი კომისარიატის წარმომადგენელმა პირადად გადასცა „ჰაიარტუნ“ ცენტრს (ხელმძღვანელი: ლევონ ჩიდილიანი) სიგელი, გამომსვლელებს - საჩუქრები. სხვადასხვა ქვეყნებიდან ემიგრირებულ და თბილისში დასახლებულ დევნილებს სადღესასწაულო დღეს გამოსვლები მიუძღვნეს უკრაინული, აზერბაიჯანული, რუსული და აფხაზური თემების წარმომადგენლებმა. |

| Центр «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии принял участие в концерте по случаю Всемирного дня беженцев |
20 июня 2017 года, в Парке роз в Тбилиси, состоялось мероприятие, посвященное Всемирному дню беженцев. Организаторами мероприятия выступили Ассоциация ООН в Грузии и центр интеграции беженцев «Открытый дом». На мероприятии присутствовали министр по делам вынужденно перемещенных с оккупированных территорий лиц, беженцев и расселению Созар Субари, Верховный комиссар ООН по делам беженцев в странах Южного Кавказа Йоханнес Ван Дер Клау, беженцы из Ирака, Сирии, Украины, Абхазии, Цхинвали, представители многонационального населения Грузии, родители и дети. Мероприятие открыла руководитель центра интеграции беженцев «Открытый дом» Ассоциации ООН в Грузии Мака Чичуа. Силами населения Грузии была представлена многонациональная и роскошная концертная программа. На арабском и грузинском языках выступили дети беженцев и женщины-беженки. В концерте принял участие центр «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии. Группа дудукистов под руководством Иванэ Мкртчяна и Роберта Кашаванидзе выступила с исполнением композиции «Тбилисские эскизы», а танцевальный ансамбль «Тарон» под руководством Сурена Абрамяна исполнил танец «Карно Кочари». Выступления творческих кружков центра «Айартун» особенно тепло приняли зрители, встретив бурными аплодисментами. Комиссар ООН вручил центру «Айартун» диплом (руководитель: Левон Чидилян), а выступающим – подарки. По случаю праздничного дня, представители украинской, азербайджанской, русской, абхазской общин, исполнили классические и народные номера, посвятив свои выступления эмигрировавшим из разных стран и поселившимся в Грузии беженцам. |