ბათუმის გუნდი „მასისი“ "საზრიანთა კლუბის" 2015 წლის გამარჯვებული ბეჭდვა
2015 წლის 26 და 27 დეკემბერი საქართველოს „საზრიანთა კლუბისთვის“ (თავმჯდომარე არტაკ აივაზიანი) ინტერესებით აღსავსე საკონკურსო დღეები იყო. ტურნირი გრძელდებოდა დაახლოებით სამი თვის განმავლობაში და ყოველ შაბათ დღეს ახალ გუნდებს აერთიანებდა თავის გარშემო. 2015 წელს კონკურსში მონაწილეობა მიიღო გუნდებმა „ვასპურაკან“, კაპიტან დავით ხარაზოვის, „მატიან გუნდ“, კარენ ჰოვანისიანის, "კილიკია", ჰრაჩია სურმალიანის, „ურარტუ“, ჰარუთიუნ ირიციანის, „ალიქმედია“, არსენ ხარატიანის ხელმძღვანელობით.
ლოგიკურ აზროვნებასა და თანმიმდევრულ მსჯელობაზე დაფუძნებული შეკითხვები, რომლებსაც ასე ყურადღებით და გულმოდგინედ არჩევდა და კონკურენტებს წარუდგენდა ღონისძიების ინიციატორი და ორგანიზატორი, მიმართული იყო მონაწილეთა ცოდნის სიღრმის გარკვევისა და დამსწრეთა ცოდნის შევსებისკენ.
კონკურსში ჩაერთო ასევე ბათუმის "სურბ ფრკიჩ“ (წმინდა მაცხოვრის) ეკლესიის ახალგაზრდობის კავშირის გუნდი „მასისი“, კაპიტან პეტროს აბრაჰამიანის ხელმძღვანელობით.
ბათუმიდან ჩამოსული გუნდი 2015 წლის 26 დეკემბერს, მთელი დღის განმავლობაში და 27 დეკემბერს, დღის პირველ ნახევარში შეხვდა ტურნირში ჩართულ ყველა გუნდს, დააგროვა ყველაზე მაღალი ქულა და მიიღო ფინალში გამოსვლის უფლება.
27 დეკემბერს, საღამოს, ტურნირის ფინალში გუნდი "მასისი“ შეხვდა 2014 წლის გამარჯვებულ გუნდს, „მატიან გუნდს“.
დაძაბული და ცვალებადი შეხვედრის შემდეგ, დამატებით დასმული შეკითხვის დროს გუნდმა „მასისმა“ 1 ქულის სხვაობით დაამარცხა „მატიან გუნდი“, და დაიმსახურა 2015 წლის „საზრიანთა კლუბის“ გამარჯვებულის საპატიო წოდება.
ჟიურის წევრმა, "ჰაიარტუნ" ცენტრის ხელმძღვანელმა ლევონ ჩიდილიანმა მიულოცა ბათუმის გუნდს, მიესალმა მათ კონკურსში მონაწილეობისა და თბილისში ჩამოსვლის გადაწყვეტილებას და „ჰაიარტუნ“ ცენტრის სახელით საჩუქრები გადასცა გუნდის საუკეთესო მოთამაშეს.
"მასის" გუნდის სახელით კაპიტანმა პეტროს აბრაჰამიანმა მადლიერების სიტყვით მიმართა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის საეპისკოპოსოს, „ჰაიარტუნ“ ცენტრს, ბათუმის „სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიას, თბილისში ჩამოსვლასა და ტურნირში მონაწილეობაში გუნდისათვის აღმოჩენილი მხარდაჭერისათვის. მან განაცხადა, რომ ახალგაზრდულ კავშირ „ჩვენ მომავალს“ ბათუმში ახლად გახსნილ "ალექსანდრე მანთაშოვის“ სახელობის საგანმანათლებლო, კულტურულ და ახალგაზრდულ ცენტრში მსგავსი კონკურსის ორგანიზების განზრახვა აქვს.

Батумская команда «Масис» - победитель серии игр Клуба знатоков 2015года Печать
26-27 декабря 2015 года – дни соревнований Клуба знатоков Грузии (председатель- Артак Айвазян) - оказались очень насыщенными. В течение трех месяцев почти каждую субботу проходили встречи с участием разных команд. В соревнованиях 2015 года приняли участие следующие команды: «Васпуракан» (капитан – Давид Харазов), «Матьян гунд» (капитан –Карен Оганесян), «Киликия» (капитан -Грачья Сурмалян), «Урарту» (капитан - Арутюн Ирицян), «Алик-медиа» (капитан – Арсен Харатян).
Вопросы, основанные на логическом мышлении и последовательном суждении, которые так внимательно подбирал и представлял конкурсантам инициатор и организатор мероприятия, помогали выявить глубину знаний участников и дополнить познания присутствующих.
Команда  «Масис» во главе с капитаном Петросом Абрамяном, представляющая молодежную организацию «Наше будущее» при церкви Сурб Пркич г. Батуми, также приняла участие в соревновании.
Прибывшая 26 декабря 2015 года команда из Батуми, в течение целого дня, а также в первой половине дня 27 декабря, смогла встретиться со всеми командами-участницами и набрать наибольшее количество очков, получив право выступить в финале.
Вечером 27 декабря, в финале серии игр команда «Масис» встретилась с командой-победителем 2014 года «Матьян гунд».
После напряженной и переменчивой игры, во время дополнительного вопроса группа «Масис» с разницей в одно очко обыграла команду «Матьян гунд», завоевав почетный титул победителя серии игр Клуба знатоков 2015 года.
Член жюри, руководитель центра «Айартун» Левон Чидилян поздравил команду «Масис» г. Батуми, он высоко оценил их решение приехать в Тбилиси и принять участие в соревновании, и от имени центра «Айартун» вручил подарки лучшему игроку и всем членам команды.
От имени команды «Масис» капитан Петрос Абрамян выразил благодарность резиденции главы Епархии ААЦ в Грузии, центру «Айартун», церкви Сурб Пркич г. Батуми за поддержу, оказанную команде в вопросе приезда в Тбилиси и участия в соревновании. Он заявил о намерении молодежного союза «Наше будущее» организовать подобное соревнование в Культурно-просветительском и молодежном центре имени Александра Манташева, который недавно открылся в Батуми.