Վիրահայոց թեմի առաջնորդը մասնակցեց Վրաստանի վարչապետի՝ կրոնական համայնքների ղեկավարների հետ հանդիպմանը Տպել
3
Ընթացիկ տարվա դեկտեմբերի 24-ին Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին հանդիպեց Վրաստանում գործող չորս կրոնական համայնքների՝ հայ առաքելական և կաթոլիկական Եկեղեցիների և մուսուլմանական ու հրեական թեմերի ղեկավարների հետ:
Վիրահայոց թեմը ներկայացնում էր թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:
Ողջունելով ներկաներին, վարչապետ Ղարիբաշվիլին նշեց, որ Խորհրդային Միության իշխանության ժամանակաշրջանում կրոնական համայնքներին հասցված վնասի մասնակի հատուցման նպատակով կառավարության որոշումը կատարված է: Կառավարության ղեկավարը հետաքրքրվեց կրոնական համայնքների ֆինանսավորման ընթացակարգով:
Հանդիպմանը ներկա կրոնական հարցերով պետական գործակալության ղեկավար Զազա Վաշախմաձեն ներկայացրեց համառոտ հաշվետվություն, ըստ որի պետության կողմից բոլոր չորս կրոնական համայնքների հետ ձևակերպված է պայմանագիր և բաշխված գումարները փոխանցված են նրանց հաշվեհամարներին:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը հայ հավատացյալների կողմից ողջունեց վարչապետին և գոհունակություն հայտնեց Վրաստանի իշխանություններին՝ վերջին ժամանակահատվածում կրոնական համայնքներին, այդ թվում նաև Վիրահայոց թեմին հուզող հարցերի նկատմամբ ուշադիր վերաբերմունքի համար:
Սրբազան Հայրը վարչապետի ուշադրությանը ներկայացրեց Վրաստանի խորհրդայնացումից առաջ երկրում գործող հայկական եկեղեցիները Թեմին վերադարձնելու հարցը, որոնց ամբողջական ցուցակը առաջնորդարանը ներկայացրել է կառավարությանը: Թեմակալ առաջնորդը բարձրացրեց նաև Վրաստանի հայ համայնքին և հավատացյալներին հուզող այլ հարցեր:
Վազգեն եպիսկոպոսը շնորհավորեց վարչապետ Ղարիբաշվիլուն գալիք նոր տարվա և Սուրբ Ծննդյան տոների առիթով և հրավիրեց հունվարի 6-ին մասնակցելու Սուրբ Ծննդյան և ջրօրհնեքի արարողությանը:

| Предводитель Епархии ААЦ в Грузии принял участие во встрече премьера-министра Грузии с главами религиозных общин |
24 декабря 2014 года премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили встретился с руководителями четырех религиозных конфессий страны – армянской апостольской и католической Церквей, мусульманского сообщества и еврейской общины. Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян представлял Епархию ААЦ в Грузии. Премьер-министр Гарибашвили приветствовал собравшихся, отметив, что правительство исполнило свое обещание и частично возместило ущерб, нанесенный религиозным объединениям в советское время. Глава правительства заинтересовался процессом финансирования религиозных объединений. Присутствующий на встрече руководитель Государственного агентства по вопросам религии в Грузии Заза Вашакмадзе представил краткий отчет, согласно которому государство подписало соглашение со всеми четырьмя конфессиями и денежные средства уже были зачислены на их банковские счета. Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, предводитель Епархии ААЦ в Грузии, от лица прихожан армянской церкви приветствовал премьер-министра и поблагодарил власти Грузии за внимание, проявленное в последнее время к вопросам, волнующим религиозные общины, в том числе и Епархию ААЦ в Грузии. Епископ представил вниманию премьер-министра вопрос возвращения Епархии армянских церквей, действующих в Грузии до советизации страны, для этого резиденция епархии передала правительству соответствующий список. Предводитель епархии также коснулся задач, которые стоят перед прихожанами и армянской общиной Грузии. Епископ Вазген Мирзаханян поздравил премьер-министра Ираклия Гарибашвили с наступающим Новым годом и Рождеством и пригласил его 6-го января принять участие в празднике Рождества Иисуса Христа и обряде освящения воды.