Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս-պատրիարք Իլիա 2-րդը մեկ շաբաթյա հովվապետական այցելությամբ գտնվում է Աջարիայում: Տպել
IMG 0583
Համայն Վրաստանի Կաթողիկոս-պատրիարք Իլիա 2-րդը հովվապետական այցելությամբ գտնվում է Աջարիայում: Կաթողիկոս-Պատրիարքի ծննդյան 80 և գահակալման 35 ամյակների առթիվ հունիսի 19-ին «Ինտուրիստ» հյուրանոցի «Թբիլիսի» ռեստորանում մեծ հանդիսավորությամբ կազմակերպվել էր երեկո:
Վերջինիս ներկա էին Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետության վարչապետ Արչիլ Խաբաձեն, խորհրդարանի նախագահությունը, քաղաքային իշխանության և մտավորականության ներկայացուցիչներ, տարբեր դիվանագիտական պատվիրակներ: Հրավիրվածների շրջանում էին նաև Աջարիայի հայության և Բաթումի «Սուրբ Փրկիչ» եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Արարատ քահանա Գումբալյանը, Բաթումիում հավատարմագրված Աջարիայում ՀՀ Գլխավոր հյուպատոս Արամ Գրիգորյանը: Տեր Արարատը Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու և հայ համայնքի անունից շնորհավորեց Պատրիարքին ծննդյան 80 և գահակալման 35 ամյանկների առթիվ: Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ նաև Աջարիայում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արամ Գրիգորյանը:

Католикос-Патриарх всея Грузии Илия II с недельным патриаршим визитом находится в Аджарии Печать
Католикос-Патриарх всея Грузии Илия II с недельным патриаршим визитом находится в Аджарии. В связи с 80-летием со дня рождения и 35-летием интронизации Католикос-Патриарха, 19 июня, в ресторане «Тбилиси» гостиницы «Интурист», с большой торжественностью был организован вечер. На вечере присутствовали премьер-министр Автономной республики Аджария Арчил Хабадзе,
Президиум Верховного Совета, представители городской власти и интеллигенции, различные делегации дипломатов. В числе приглашенных также были духовный пастырь армян Аджарии и церкви “Сурб Пркич” города Батуми священник Арарат Гумбалян, Генеральный консул РА в Батуми Арам Григорян. Священник Арарат Гумбалян от имени Армянской Апостольской Святой Церкви и всех армян поздравил Патриарха с 80-летием со дня рождения и 35-летием интронизации. Со словом приветствия также выступил Генеральный консул РА в Батуми Арам Григорян.