Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում բացվեց դուդուկի դասարան Տպել
Մայիսի 17-ին, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կրթա-մշակութային կենտրոնում կայացավ դուդուկի դասարանի հանդիսավոր բացումը: Շնորհանդեսին ներկա էին աշակերտներ, ծնողներ, Վիրահայոց Թեմի հոգևոր հայրեր, «Հայարտուն» կրթա-մշակութային կենտրոնի աշխատակիցներ:
Շնորհանդեսը Տերունական աղոթքով և հաջողությունների բարեմաղթանքով բացեց Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Սամվել քահանա Թորոսյանը:: Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի համակարգող Լևոն Չիդիլյանը ներկաներին հիշեցրեց դուդուկի՝ որպես հայկական նվագարանի կարևորությունը հայ ժողովրդի ազգային մշակույթի զարգացման գործում: Նա հիշատակեց մեծ դուդուկահար Լևոն Մադոյանի անունը և արժևորեց աշխարհում ճանաչված Ջիվան Գասպարյանին: Երախտագիտության խոսքեր ուղղելով Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանին և ՀՀ Սփյուռքի նախարարությանը, կենտրոնի տնօրենը նշեց, որ դասարանը ապահովված է նվագարաններով՝ դուդուկներով և զուռնաներով և դհոլներով: Այնուհետև ելույթ ունեցավ դուդուկահար Վանո Մկրտչյանը, ով սիրով ստանձնել է դուդուկի պարապմունքները վարելու պարտականությունը:
Վիրահայոց թեմի մամլո դիվանի պատասխանատու Սուսաննա Խաչատրյանը ներկաներին հիշեցրեց թբիլիսահայ ճանաչված դուդուկահար, վաղամեռիկ Օգոսի (Հովհաննես Կասյան) մասին, ում արհեստավարժ կատարումները բարձր գնահատելով, հրավիրել էին դասավանդելու Թբիլիսիի Վանո Սարաջիշվիլու անվան պետական կոնսերվատորիայի դուդուկի դասարանում:
Ավելացնենք, որ սեպտեմբերից Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում բացվելու է նաև դհոլի ուսուցման դասարան:

В центре «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии открылся класс дудука Печать
17 мая, в образовательно-культурном центре «Айартун» состоялось торжественное открытие класса по обучению дудука. На презентации присутствовали ученики, родители, духовные отцы Епархии ААЦ в Грузии, сотрудники образовательно-культурного центра «Айартун».
Духовный пастырь церкви Сурб Эчмиадзин Самвел Торосян начал презентацию с молитвы «Отче Наш» и добрых пожеланий. Координатор центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян напомнил присутствующим о значении дудука - армянского музыкального инструмента, занимающего важное место в деле развития национальной культуры армянского народа. Он вспомнил дудукиста Левона Мадояна и упомянул всемирно известного Дживана Гаспаряна. Поблагодарив главу Епархии ААЦ в Грузии Епископа Вазгена Мирзаханяна и Министерство диаспоры РА, директор центра отметил, что класс оснащен музыкальными инструментами – дудук, зурна и дхол. После этого выступил дудукист Вано Мкртчян, который с удовольствием взял на себя обязанности вести занятия по дудуку.
Ответственная за отдел пресс-службы Епархии ААЦ в Грузии Сусанна Хачатурян напомнила присутствующим об известном дудукисте, тбилисском армянине, ушедшем из жизни Огосе (Ованес Касян), высоко оценив профессиональные исполнения которого, его пригласили преподавать в Тбилисскую государственную консерваторию имени Вано Сараджишвили по классу дудука.
Добавим, что с сентября в центре «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии также откроется класс по игре на дхоле.