Ախալցիխեում մեծարեցին Շառլ Ազնավուրի հիշատակը Տպել
A12018 թվականի հոկտեմբերի 19-ին, Վիրահայոց թեմի պաշտոնեությունը թեմակալ առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի գլխավորությամբ ուղևորվեց Ախալցիխե:
Թեմի պատվիրակությունը այցելեց  տեղի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի, ծանոթացավ  եկեղեցու  հիմնանորոգության 1աշխատանքների ընթացքին:
Պատվիրակության անդամները, միանալով Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռուբեն Սադոյանին  և  դեսպանության աշխատակիցներին, մասնակցեցին Շառլ Ազնավուրի հիշատակին նվիրված միջոցառմանը, որը նախաձեռնել էր  Վահրամ Գայֆեճյանի անվան ստեղծագործողների միությունը, ղեկավար Ալեքսանդր Իգիթխանյանի գլխավորությամբ:
Միջոցառման շրջանակներում հյուրերը այցելեցին Ախալցիխեի  Հովհաննես Թումանյանի անվան թիվ 3 դպրոց,  իրենց  խոնարհումը բերեցին և 2ծաղիկներ զետեղեցին դպրոցի շրջանավարտ Կարապետ Էլբակյանի աջակցությամբ դպրոցի սրահում հայազգի աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրին նվիրված հուշաղբյուրի պատվանդանին, որի վրա  2005 թ-ին Ախալցիխե կատարած այցելության ժամանակ Շառլ Ազնավուրը թողել էր իր ստորագրությունը:
Այնուհետև միջոցառումը տեղափոխվեց «Վահրամ Գայֆեճյանի» անվան ստեղծագործողների միություն:3Դահլիճում տեղեր էին զբաղեցրել տեղի հայ համայնքի և Ազնավուրի ազգատոհմի  անդամները, այդ թվում  ամենատարեցը՝ տիկին Հասմիկ Սուլջյանը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան Ալեքսանդր Իգիթխանյանը,  Մոսկվայից հատուկ  ժամանած Ախալցիխեի թիվ 3 դպրոցի նախկին տնօրեն Լյուբա Մաթևոսյանը,Ծղալթփիլայի դպրոցի տնօրեն Սվետլանա Նահապետյանը, Թեմի լրատվական բաժնի տնօրեն Սուսաննա Խաչատրյանը և ուրիշներ: Միջոցառմանը հնչեցին մեծ երգչի,երգահանի ստեղծագործություններից  նմուշներ, հեղինակային բանաստեղծություններ:
Ցուցադրվեց Շառլ Ազնավուրի  Ախալցիխե կատարած այցելության տեսագրությունը:
4Միջոցառմանը օրհնության  խոսքով հանդես եկավ Վիրահայոց թեմի առաջնորդը: Անդրադարձ կատարելով Ախալցխայի հայության պատմությանը, Թեմակալ առաջնորդը  Շառլ Ազնավուրի օրինակով, արժևորեց հայ ժողովրդի պայքարաշունչ ոգին, ստեղծագործական տաղանդը և մաղթեց նորանոր ձեռքբերումներ  արժանավոր հայորդիներին:
Հավարտ միջոցառման Վիրահայոց թեմի պատվիրակությունը, այցելեց Ախալցիխեի գերեզմանոցում  հանգչող երջանկահիշատակ Կարապետ արքեպիսկոպոս Բագրատունու շիրիմին: Սրբազան հոր կողմից կատարվեց հոգեհանգստյան աղոթքը և վառվեցին մոմեր:
Հիշատակի խոսքերով  մոմեր վառվեցին նաև երջանկահիշատակ քահանաներ Ռուբեն և Շմավոն  Սաղոյանների  շիրիմներին:

В Ахалацихе возвеличили память Шарля Азнавура Печать
A119 октября 2018 года, должностные лица Епархии ААЦ в Грузии, вместе с Предводителем Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии, Его Преосвященством Епископом Вазгеном Мирзаханяном, отправились в Ахалцихе.
Делегация Епархии  побывала в церкви Сурб Григор Лусаворич и ознакомилась с ремонтными работами, проходящими в церкви.
Члены делегации, вместе с Чрезвычайным и полномочным послом Республики Армения, Рубеном Садояном, и другими сотрудниками 1посольства, приняли участие в мероприятии, посвященном памяти Шарля Азнавура. Инициатором мероприятия был Творческий союз имени Ваграма Гайфечяна (руководитель Александр Игитханян).
В рамках мероприятия, гости посетили №3 публичную школу им. Ов. Туманяна г. Ахалцихе, поклонились и возложили цветы к пьедесталу, в память о всемирно известном шансонье, Шарле Азнавуре. Памятный родник с пьедесталом, который установлен в галерее школы, был сделан выпускником этой школы, Карапетом Элбакяном. В 2015 году Шарль Азнваур, находясь в Ахалцихе, 2оставил на пьедестале свой автограф.
Затем мероприятие продолжилось в зале Творческого союза им. Ваграма Гайфечяна. В зале почетными гостями были члены армянской общины и родственники Шарля Азнавура, среди них самая старшая родственница, госпожа Асмик Сулджян.
С приветственным словом выступили Александр Игитханян, специально для этого прибывшая из Москвы, бывший директор №3 публичной школы г. Ахалцихе, госпожа Люба Матевосян, директор школы села Цхалтбила Светлана Нахапетян, директор отдела информации Епархии ААЦ в Грузии Сусанна Хачатурян, и другие. Во время мероприятия были исполнены некоторые произведения из репертуара Шарля Азнавура, и 3образцы творчества великого шансонье и композитора, а также авторские стихи.
На мероприятии был показан документальный фильм о приезде Ш. Азнавура в Ахалцихе в 2012 году. Со словами благословения на мероприятии выступил Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян. Вспомнив интересную историю ахалцихских армян, Предводитель Епархии на примере Шарля Азнавура , высоко оценил патриотический и боевой дух армянского 4народа, творческий талант, и пожелал множество достижений, достойных армянских сыновей.
В завершении мероприятия, делегация Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии посетила могилу архиепископа Карапета Багратуни, которая находится на кладбище г. Ахалцихе. Предводитель Епархии ААЦ в Грузии прочитал молитву в память об усопшем, после чего присутствующие зажгли свечи во имя упокоения его души.