Դսեղցիների այցելությունը Թբիլիսիի Հովհաննես Թումանյանի տուն Տպել
2894689222018 թվականի մարտի 23-ին, ՀՀ Լոռու մարզի Դսեղ գյուղի 15 հոգուց բաղկացած խումբը այցելեց Հովհաննես Թումանյանի նորաբաց թբիլիսյան բնակարան: Այցը նվիրված էր Մեծ Լոռեցու մահվան 95-րդ տարելիցին: Այցելուների կազմում էին Դսեղի Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարանի աշխատակազմի, գյուղապետարանի ներկայացուցիչներ, տեղի դպրոցի ուսուցիչներ:
Ամենայն հայոց բանաստեղծի թբիլիսյան տանը այժմ գործում է «Հովհաննես Թումանյանի տուն» գիտա-մշակութային կենտրոնը: Շրջայց կատարելով նորոգված սենյակներում, այցելուները հիացմունքով նշեցին թումանյանական այն մթնոլորտը, որ թևածում է կենտրոնում, ստեղծելով լուսահոգի բանաստեղծի կենդանի շունչը:
Կենտրոնի ղեկավար Գիսանե Հովսեփյանը, փոխանցելով Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզխանյանի ողջույնը և օրհնությունը, հյուրերին ներկայացրեց տան ձեռքբերման, վերանորոգման պատմությունը, երախտագիտությամբ արժևորելով իշխանական կառույցների և արժանավոր հայորդիների ներդրումը Մեծ Լոռեցու բնակավայրը հոգևոր թեմին վերադարձնելու գործում:Կենտրոնի ղեկավարը խոսեց նաև կենտրոնի ներկա գործունեության ուղղությունների մասին:
Դսեղ գյուղի Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Ռոզա Ղազումյանը կենտրոնի գրադարանին նվիրեց Սուսաննա Հովհաննիսյանի «Հովհաննես Թումանյանի կյանքը և գործունեությունը» գիրքը, Երևանի Հյոււսիսային համալսարանի հրատարակած «Թումանյանը և 21-րդ դարը» գիտական նյութերի ժողովածուն:
Հյուրերը դիտեցին տիկնիկային թատրոնի հիմնադիր Արմեն Հովհաննիսյանի բեմադրությամբ «Շունն ու կատուն» ներկայացումը:
Դսեղցիների համար անչափ հուզիչ էր գտնվել այն պատշգամբում, որտեղ սիրում էր հանգստանալ բանաստեղծը, մտովի ոգեշնչվեր գրելու իր անմահ գործերը: Տիկնիկագործ Արմեն Հովհաննիսյանը ներկաներին պատմեց մի շարք դրվագներ Թումանյանի հուշերից դսեղցիների մասին, ստեղծելով նրանց ուրախ տրամադրությունը:
Հյուրերը Թումանյանի տան գրադարանը զարդարեցին Դսեղից բերած մանուշակների փնջով, ներկաներին հյուրասիրեցին բանաստեղծի ծննդավայրի բույն ու համը ունեցող հայկական գաթայով:
Դսեղից ժամանած հյուրերը այցելեցին նաև Խոջիվանքի Մեծաց մեծերի պանթեոն և ծաղիկներ խոնարհեցին Անմահ Լոռեցու գերեզմանին ու նրա կողքին հանգչող մեծերի շիրիմներին:
Դսեղցիների այցելությունը, որը իրենք անվանեցին ուխտագնացություն, ավարտվեց Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցում, որտեղ մոմեր վառեցին և աղոթք արեցին հինավուրց տաճարում ու ծաղիկներ խոնարհեցին անմահ Սայաթ-Նովայի գերեզմանին:

Визит дсехцов в дом Ованеса Туманяна Печать
23 марта 2018 года, группа из 15 человек из села Дсех Лорийской области РА, посетила недавно открывшийся в Тбилиси дом Ованеса Туманяна. Визит был приурочен к 95-летию со дня смерти великого лорийца. В составе делегации были представители дома-музея Ов. Туманяна села Дсех, члены сельского совета, учителя местной школы.
В тбилисском доме великого армянского писателя в данный момент функционирует научно-культурный центр «Дом Ованеса Туманяна». Пройдясь по комнатам отреставрированной квартиры, гости с восхищением отметили ту туманяновскую атмосферу, которая витает в стенах этого дома, воссоздавая живой дух великого поэта.
Руководитель центра, Гисане Овсепян, поприветствовала гостей и передала благословение Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, и рассказала историю о приобретении дома и его дальнейшем ремонте. С благодарностью подчеркнула большой вклад правительственных структур и достойных армянских сыновей в дело возвращения и передачи дома Ованеса Туманяна Армянской Епархии в Грузии. Руководитель центра также рассказала о направлениях нынешней деятельности дома Ов. Туманяна.
Директор дома-музея Ованеса Туманяна с. Дсех, Роза Казумян, подарила библиотеке центра книгу Сусанны Ованисян «Жизнь и деятельность Ованеса Туманяна», «Туманян и 21-ый век» – собрание научных статей, изданное Ереванским Северным Университетом.
Гости посмотрели спектакль «Собака и кошка» в постановке руководителя кукольного театра, Армена Ованисяна.
Для гостей из с. Дсех было очень волнительно находится на том балконе, где любил отдыхать поэт, и где он воодушевленно писал свои бессмертные произведения. Кукольник Армен Ованисян, рассказал присутствующим несколько веселых эпизодов из жизни Дсхцев, описанных в воспоминаниях Ованеса Туманяна. Гости украсили библиотеку дома Ованеса Туманяна букетами фиалок из с. Дсех, а присутствующих угостили привезенной с собой вкусной гатой.
Гости из Дсеха также посетили Ходжеванкский пантеон великих армянских писателей и деятелей культуры, возложили цветы к могиле бессмертного лорийского поэта, а также рядом покоящихся видных деятелей.
Визит Дсехцов, который они назвали паломничеством, завершился посещением кафедральной церкви Сурб Геворг, где они поставили свечи, помолились в древней церкви, и возложили венок к могиле бессмертного армянского поэта-ашуга Саят-Новы.