ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելեց Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցի Տպել
A1Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում, 2017 թվականի դեկտեմբերի 26-ին, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը տիկնոջ հետ, պատվիրակության անդամների ուղեկցությամբ այցելեց Վիրահայոց թեմի Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցի:
Բարձրաստիճան հյուրերին դիմավորեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը՝ հոգևոր դասի հետ միասին:1
Հայոց հինավուրց եկեղեցում էին հավաքվել թբիլիսահայ համայնքային կառույցների ղեկավարները, մտավորականության ներկայացուցիչները, վիրահայ համայնքի անդամները, հավատացյալները:
Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ Եկեղեցու «Մակար Եկմալյան» երգչախմբի կատարմամբ հնչեց Տերունական աղոթքը:
ՀՀ նախագահին և պատվիրակության անդամներին ողջույնի խոսքով դիմեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդը: Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոսը փոխանցեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությունը և բարեմաղթանքը:
Վազգեն Սրբազանը անդրադարձ կատարեց 3-հազարամյա պատմություն ունեցող վիրահայ համայնքի գոյությանը, որն իր ստեղծարար աշխատանքով, օրինահնազանդությամբ շարունակում է 2մնալ Վրաստանի քաղաքացիական հասարակության մաս, կամրջելով հայ-վրացական դարավոր բարեկամական կապերը, զարգացնելով և խորացնելով երկու քրիստոնյա ազգերի եղբայրությունը:
Վազգեն Սրբազանը նշեց Վրաստանում մայրենի լեզվով գործող դպրոցների, մշակույթի կենտրոնների, համայնքային կառույցների մասին, որոնք հայ ազգաբնակչությանը հնարավորություն են ընձեռում մայրենի լեզվով կրթություն ստանալ, հայ մշակույթն ու արվեստը զարգացնել, Հայ Առաքելական Եկեղեցու պատվիրաններով ապրել և մայր հայրենիքի հետ կապերը ամրապնդել:4
Սրբազան Հայրը ընդգծեց մայր հայրենիքի իշխանության մարմինների՝ Սփյուռքի, Մշակույթի, Կրթության և գիտության, Սպորտի և երիտասարդության հարցերով նախարարությունների կողմից վիրահայ համայնքին և նրա գործունեությանը ցուցաբերվող աջակցությունը:
5Վազգեն Սրբազանը կարևորեց նաև Վրաստանում ՀՀ դեսպանության հետ վիրահայ համայնքի համագործակցությունը:
Թեմակալ առաջնորդը ընդգծելով Վրաստանի հայության՝ մերձավոր Սփյուռք լինելը, արժևորեց հայ հասարակության մշտական կապը մայր հայրենիքի հետ, Հայաստանի և Արցախի առաջընթացի բերկրանքը: Սրբազան հայրն իր խոսքն ավարտեց խաղաղություն մաղթելով Հայաստան և Վրաստան երկրներին և տոկունություն աշխարհասփյուռ հայությանը:
ՀՀ պաշտոնական պատվիրակությունը մոմեր վառեց և աղոթք բարձրացրեց Սուրբ Սարգիս զորավար և Սրբոց Վարդանանց խորաններում:

Президент Армении Серж Саргсян посетил Кафедральный собор Сурб Геворг Печать
A1В рамках осуществленного официального визита в Грузию, 26 декабря 2017 года, президент Армении Серж Саргсян вместе с супругой, в сопровождении членов делегации посетил Кафедральный собор Сурб Геворг Епархии ААЦ в Грузии.
Высокопоставленных гостей встретил предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян вместе с 1духовными лицами.
В старинной армянской церкви собрались руководители тбилисских армянских организаций , представители интеллигенции, члены армянской общины Грузии, верующие.
В исполнении хора имени Макара Екмаляна Кафедрального собора Сурб Геворг прозвучала молитва «Отче Наш».
Предводитель Епархии ААЦ в Грузии обратился к президенту Армении и членам 2делегации с приветственным словом. Епископ Вазген Мирзаханян передал благословение и добрые пожелания Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина II.
Епископ Вазген затронул историю армянской общины Грузии, насчитывающую три тысячелетия, которая своей созидательной работой, законопослушанием продолжает оставаться частью гражданского общества Грузии, укрепляя многовековую армяно-грузинскую дружбу, развивая и углубляя братские отношения двух христианских народов.
Епископ Вазген рассказал о действующих в Грузии армянских школах, культурных центрах, общинных организациях, которые помогают армянскому населению получать 4образование на родном языке, развивать армянскую культуру и искусство, жить по канонам Армянской Церкви и укреплять связь с Арменией.
Владыка подчеркнул поддержку, которую оказывают армянской общине Грузии и ее деятельности органы государственной власти Армении: Министерство Диаспоры, Министерство культуры, Министерство образования и науки, Министерство по делам молодёжи и спорта.
Владыка Вазген также подчеркнул, что посольство РА в Грузии сотрудничает с армянской 5общиной Грузии.
Предводитель Епархии подчеркнув, что армяне Грузии – самая близкая диаспора, отметил, что армянское общество поддерживает связь с Арменией, радуется процветанию Армении и Арцаха. Владыка завершил свою речь пожеланием мира Армении и Грузии и стойкости рассеянному по всему миру армянству.
Официальная делегация Армении зажгла свечи и вознесла молитвы у алтарей Св. Саркиса и Св. Вардананц.