| საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრმა მონაწილეობა მიიღო ტოლერანტობის ცენტრის დაარსების 10 წლისთავისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაში |
2015 წლის 8 აპრილს, თბილისის შალვა ამირანაშვილის სახელობის ხელოვნების მუზეუმში საქართველოს სახალხო დამცველთან არსებული ტოლერანტობის ცენტრის 10 წლისთავისადმი მიძღვნილი გამოფენა მოეწყო. ექსპოზიციაზე – „საქართველოს ეთნიკური და რელიგიური მრავალფეროვნება მხატვრობაში“, წარმოდგენილი იყო საქართველოს ეროვნულ მუზეუმსა და კერძო კოლექციებში დაცული 115 ნამუშევარი, რომლებიც XIX-ХХI საუკუნეებში საქართველოში მოღვაწე სხვადასხვა ეთნოსის წარმომადგენელ მხატვართა მიერ არის შესრულებული და საქართველოს მრავალეროვნულ და მრავალკონფესიურ კულტურულ ტრადიციებს ასახავს. საქართველოს სომეხთა ეპარქია და „ჰაიარტუნ“ ცენტრი გამოფენაზე სათანადო დონეზე იყო წარმოდგენილი. საქართველოში ხელოვნების განვითარების საქმეში წარუშლელი კვალი დატოვა თბილისის სომხურმა სკოლამ, რომლის გზის გამკვლევების, ალექსანდრე ბაჟბეუკ-მელიქოვის, სერგო ფარაჯანოვის, გაიანე ხაჩატურიანის, ლევ ბაიახჩევის, ზულეიკა ბაჟბეუკ მელიკოვას ფერწერული, გრაფიკული ნახატები და კოლაჟები სიდიადით იყო წარმოდგენილი გამოფენაზე. აღსანიშნავია ასევე თანამედროვე თბილისელი სომეხი მხატვრების ნამუშევრები. მაღალ დონეზე იყო წარმოდგენილი მინიატურისტ მერუჟან შაუმიანის, მარინა ხაჩატუროვას, ირენა ოგანჯანოვას, არტემ ალაბულიანცის და სხვათა ტილოები. ღონისძიება გახსნა საქართველოს სახალხო დამცველმა უჩა ნანუაშვილმა. იგი შეეხო სხვადასხვა ეთნოსების და რელიგიური თემების წარმომადგენელთა ექსპოზიციებს და მადლობა გადაუხადა საქართველოში მოქმედი საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს: აშშ-ის საერთაშორისო სააგენტოს და გაეროს ასოციაციას, გაეროს განვითარების პროგრამას, ECMI-ს, სხვადასხვა წლებში სახალხო დამცველის აპარატთან მოქმედი ტოლერანტობის ცენტრის მხარდაჭერისათვის. გამოფენას ესწრებოდნენ "ჰაიარტუნ" ცენტრის ხელმძღვანელი ლევონ ჩიდილიანი, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდობის განყოფილების ხელმძღვანელი ვალერი ბადალიანი და სოციალური განყოფილების პასუხისმგებელი დიაკვანი გევორგ ანტონიანი. გამოფენა გაგრძელდება 28 აპრილამდე.

| Центр «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии принял участие в мероприятии по случаю десятилетия Центра Толерантности |
8 апреля 2015 года, в Тбилисском музее искусств имени Шалвы Амиранишвили состоялась выставка, приуроченная к десятилетнему юбилею Центра толерантности, который функционирует при аппарате Народного защитника Грузии. «Национальное и религиозное разнообразие Грузии в живописи» - под таким названием были представлены хранящиеся в Грузинском национальном музее и у частных коллекционеров 115 работ. Данные картины были написаны художниками разной национальности, творившими в Грузии в XIX-ХХI вв., и демонстрируют традиции многонациональной и многоликой культуры Грузии. Епархия ААЦ в Грузии и центр «Айартун» были представлены на выставке должным образом. Неизгладимый след в развитии грузинского искусства оставила тбилисская армянская школа и ее первопроходцы - Александр Бажбеук-Меликов, Сергей Параджанов, Гаянэ Хачатурян, Лев Баяхчев, Зулейка Бажбеук-Меликова и др., чьи картины, графические работы и коллажи великолепно украсили выставку. Не менее примечательны были работы современных армянских художников г. Тбилиси. На высоком уровне были представлены полотна художника-миниатюриста Меружана Шаумяна, Марины Хачатуровой, Ирены Оганджановой, Артема Алабулянца и многих других. Мероприятие открыл Народный защитник Грузии Уча Нануашвили. Он поведал об экспонатах представителей разных национальных и религиозных общин и поблагодарил представителей действующих в Грузии международных организаций (Агентство США по международному развитию, Ассоциация ООН, Программа развития ООН , ECMI), которые в разные годы оказывали активную помощь Центру толерантности, функционирующему при аппарате Народного защитника Грузии. На открытии выставки выступили члены религиозного совета и совета национальных меньшинств. На выставке присутствовали руководитель центра «Айартун» Левон Чидилян, руководитель отдела по делам молодежи Епархии ААЦ в Грузии Валерий Бадалян и ответственный по социальным вопросам дьякон Геворг Антонян. Выставка продлится до 28 апреля.