საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდობის საკითხთა განყოფილების დელეგაციამ მონაწილეობა მიიღო სომეხთა საქველმოქმედო საერთო კავშირის (სსსკ) საერთო კრებაში |
მიმდინარე წლის 1-3 აპრილს, ერევანში გაიმართა სომეხთა საქველმოქმედო საერთო კავშირის (სსსკ) 88-ე საერთო კრება. კრებაში მონაწილეობდა 150-ზე მეტი დელეგატი მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან. კრებაზე საქართველოს წარმოადგენდა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალგაზრდობის საკითხთა განყოფილების დელეგაცია, დირექტორის, ვალერი ბადალიანის ხელმძღვანელობით. დელეგაციის შემადგენლობაში ჩართულნი იყვნენ ახალგაზრდობის განყოფილების საქმიანობის კოორდინატორი ნინა სეროპოვა, საქართველოს ახალგაზრდა დიპლომატთა კლუბის ხელმძღვანელი გიორგი თუმასიანი, მთარგმნელი მარინა სარგსიანი, განყოფილების აქტივისტები რევიკ კარაპეტიანი და სერგეი ნაჯაროვი. სსსკ-ს საერთო კრებას ესწრებოდნენ მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ბაგრატ გალსტანიანი, სრ პრეზიდენტის აპარატის ხელმძღვანელი ვიგენ სარგსიანი, სსსკ-ს პრეზიდენტი ბერჭ სედრაკიანი, TUMO ცენტრის დამფეძნებელი სემ სიმონიანი, სომეხი ქველმოქმედი რუბენ ვარდანიანი. 88-ე საერთო კრების ფარგლებში, დელეგაციათა წევრები ეწვივნენ UWC Dilijan-College სკოლა-პანსიონს, სომხეთის ამერიკულ უნივერსიტეტს და შემოქმედებითი ტექნოლოგიების TUMO ცენტრს. კრებაზე გაიმართა დისკუსიები სხვადასხვა თემებზე, როგორიცაა: "ადამიანური პოტენციალი სომხეთსა და დიასპორაში", "სომხური დიასპორა", "სომხური სახელმწიფოებრიობის შენების გამოწვევები", "სომხების საერთაშორისო პოზიციების გამყარება" და სხვ. დისკუსიების დროს მოსაზრებებს გამოთქვამდნენ ხელოვნების, განათლების და ბიზნესის წარმომადგენლები. კრების მონაწილეებმა დიდი ყურადღებით მოუსმინეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის დელეგაციის წევრების გამოსვლებს და მათ მიერ წამოყენებულ საკითხებს, რომლებიც ეხებოდა გასულ საუკუნეში საქართველოში, კერძოდ, თბილისში სომხური სათვისტომოს პოზიციებს, სომხური ინტელექტუალური ცხოვრების განვითარებისა და წინსვლის საქმეში ნერსისიან სკოლის გადამწყვეტ როლს, დიასპორაში სომეხი ადმიანის ინდივიდუალობის და ეროვნული ღირებულებების შენარჩუნებას, ეროვნული სკოლის განვითარებას. დელეგაციის წევრები ეწვივნენ წიწერნაკაბერდს და ყვავილებით შეამკეს სომეხთა გენოციდის მოწამეთა ხსოვნის მემორიალი. |

Делегация отдела по делам молодежи Епархии ААЦ в Грузии приняла участие в общем собрании ВАБС (Всеобщего армянского благотворительного союза) |
1-3 апреля 2015 года, в Ереване прошло 88-ое общее собрание Всеобщего армянского благотворительного союза. В собрании приняли участие свыше 150-ти делегатов из разных концов мира. На собрании Грузию представила делегация отдела по делам молодежи Епархии ААЦ в Грузии под руководством директора Валерия Бадаляна. В состав делегации вошли координатор отдела по делам молодежи Нина Серопова, председатель Клуба молодых дипломатов Грузии Георгий Тумасян, переводчица Марина Саркисян, активисты отдела Ревик Карапетян и Сергей Наджаров. На общем собрании ВАБС присутствовали Его Преосвященство Епископ Баграт Галстанян, руководитель аппарата президента РА Виген Саргсян, председатель ВАБС Перч Седракян, руководитель центра креативных технологий TUMO Сэм Симонян, известный предприниматель и филантроп Рубен Варданян. В рамках 88-го общего собрания ВАБС члены делегаций посетили UWC Dilijan College, American University of Armenia (Американский Университет Армении), центр креативных технологий TUMO и др. В ходе мероприятия прошли обсуждения по темам: «Человеческий потенциал в Армении и Диаспоре», «Вызовы перед построением армянской государственности», «Укрепление международных позиций армянства» и др. Во время обсуждения представители сферы искусства, образования и бизнеса высказали свое мнение. Участники собрания очень внимательно выслушали выступления и вопросы членов делегации Епархии ААЦ в Грузии, которые касались позиции тбилисской армянской общины Грузии в прошлом веке, неоспоримого вклада Нерсесяновской школы в развитие нации и армянской интеллектуальной жизни, сохранения национальных ценностей и индивидуальности армянина в Диаспоре, развития национальной школы. Члены делегации посетили мемориальный комплекс Цицернакаберд, возложили цветы к вечному огню и почтили память жертв Геноцида армян. |