საქართველოში ჩეხეთის რესპუბლიკის ელჩი შეხვდა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარს ბეჭდვა
მიმდინარე წლის 16 ოქტომბერს საქართველოში ჩეხეთის რესპუბლიკის ელჩი თომას პერნიცკი ეწვია საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის თბილისის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიის რეზიდენციას. ვიზიტის ინიციატორი გახლდათ ჩეხეთის ელჩი. მაღალი რანგის სტუმარი მიიღო სომეხთა სამოციქულო წმიდა ეკლესიის საქართველოს ეპარქიის წინამძღვარმა მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა. წინამძღვარი მიესალმა ელჩს და მაღალი შეფასება მისცა საქართველოსა და სომხეთის კავშირს ევროპულ ღირებულებებთან, და აღნიშნულ საქმეში განსაკუთრებით ხაზი გაუსვა დიპლომატებიროლს.
ეპარქიის წინამძღვარმა წარადგინა საქართველოში მოქმედი სომხური ეკლესიები, სკოლები, თეატრები, კულტურული ცენტრები და კმაყოფილება გამოთქვა, რომ საქართველოში არის შესაძლებლობა სომხური განათლების, კულტურისა და სულიერი ცხოვრების შენარჩუნებისა და განვითარებისათვის. მიუხედავად იმისა, რომ არსებობს მოუგვარებელი პრობლემები, რომლებიც დაკავშირებულია იმ ეკლესიების დაბრუნებასთან, რომლებიც სომეხთა ეპარქიას ჩამოერთვა საბჭოთა ეპოქაში, საქართველოს სომხური სათვისტომო აგრძელებს სამოქალაქო და ეროვნულ ცხოვრებას.
ელჩმა პერნეცკიმ მადლობა გადახადა თბილი მიღებისათვის და გამოთქვა, საქართველოში მისი მისიის შესრულების ფარგლებში სომეხთა ეკლესიის მხარდაჭერის მზაობა.
საუბრის დროს შეეხნენ ჩეხეთ საბჭოთა პერიოდში ჩამორთმეული ქონების დაბრუნების (რესტიტუციის) პრაქტიკა, რაც შეიძლება სასარგებლო იყოს საქართველოში რელიგიურ თემებ ქონების დაბრუნების საკითხში.
სტუმარმა ასევე ლოცვა აღავლინა „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიაში და დაათვალიერა კულტურულ-საგანმანათლებლო და ახალგაზრდული „ჰაიარტუნ“ ცენტრი.

Посол Чешской Республики в Грузии встретился с главой Епархии ААЦ в Грузии Печать
16 октября текущего года, посол Чешской Республики в Грузии Томаш Перницкий посетил резиденцию главы Епархии ААЦ в Грузии при церкви Сурб Эчмиадзин города Тбилиси. Посол Чехии был инициатором визита. Высокопоставленного гостя в своей резиденции принял Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, глава Епархии ААЦ в Грузии. Предводитель Епархии поприветствовал высокопоставленного гостя и подчеркнул связь Армении и Грузии с европейскими ценностями, в особенности отметив в этом роль дипломатов.
Предводитель Епархии представил действующие в Грузии армянские церкви, школы, театр, культурные центры и выразил свое удовлетворение тем, что в Грузии предоставляются возможности для сохранения и развития армянской культуры, образования и духовной жизни. Хотя и есть нерешенные вопросы, связанные с возвращением конфискованных в советское время у Епархии армянских церквей, тем не менее армянская община Грузии продолжает проявлять гражданскую активность и жить по национальной идее.
Посол Перницкий поблагодарил за теплый прием и выразил готовность быть полезным Армянской Церкви в рамках выполнения ее миссии в Грузии.
Во время беседы с послом был затронут опыт возвращения (реституции) имущества конфискованного в советское время в Чехии, который может быть полезен в деле возвращения недвижимого имущества религиозным общинам Грузии.
Гость вознес молитву в церкви Сурб Эчмиадзин и осмотрел культурно-просветительский и молодежный центр «Айартун».