მიმდინარეობს „სურბ ნორაშენ“ ტაძრის აღდგენითი სამუშაოები ბეჭდვა
მე-15 საუკუნის ნაგებობა „სურბ ნორაშენ“ ტაძრის აღდგენითი სამუშაოები დაიწყო მიმდინარე წლის 2 ოქტომბერს.
ჯერ კიდევ 2013 წლის იანვარში საქართველოს ყოფილი პრემიერ მინისტრის ბიძინა ივანიშვილის სომხეთში ვიზიტის დროს უწმინდესმა და უნეტარესმა ყოველთა სომეხთა კათოლიკოს-პატრიარქმა გარეგინ მეორემ ერთხელ კიდევ დააყენა საქართველოს ტერიტორიაზე არსებული და საბჭოთა პერიოდში ჩამორთმეული ეკლესიების სომეხთა თემისათვის დაბრუნების საკითხი, რის საპასუხოდაც საქართველოს პრემიერ მინისტრი გამოვიდა ინიციატივით - ეკლესიების კუთვნილების შესახებ გადაწყვეტილების მიღებამდე, დაიწყოს საავარიო მდგომარეობაში მყოფი ტაძრების აღდგენა, და გამოხატა მზადყოფნა მისი ფონდიდან „ქართუ“ დაეფინანსებინა ტაძრების სარეაბილიტაციო სამუშაოები.
აღდგენითი სამუშაოები დაგეგმვისა და პროექტის დამუშავების მიზნით შეიქმნა სამუშაო ჯგუფი, რომლის შემადგენლობაში არიან საქართველოს კულტურის სამინისტროსა და საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენლები.
მომდევნო ერთი წლის განმავლობაში ტაძრის სრულ პერიმეტრზე და ინტერიერში შესრულდება საძირკვლის გამაგრების სამუშაოები. ბიძინა ივანიშვილის ინიციატივის თანახმად, აღდგენითი სამუშაოები ხორციელდება ისტორიული ძეგლთა დაცვისა და გადარჩენის „ქართუ“ ფონდის დაფინანსებით. ტაძრის რეაბილიტაციის პროექტი მოამზადა არქიტექტურულმა ფირმამ „ინჟინრული აზრი“, რის საფუძველზეც სამუშაოებს ახორციელებს სამშენებლო კომპანია „აბა ჯგუფი“. ეკლესიის სარეაბილიტაციო სამუშაოების პროექტების მომზადებას ყურადღებით ადევნებს თვალყურს საქართველოს სომეხთა ეპარქია. საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს მიერ ხორციელდება სამუშაოს ზედამხედველობა. სარეაბილიტაციო სამუშაოები სამ წელს გასტანს.
საქართველოს ტერიტორიაზე არსებული სომხური ეკლესიების საქართველოს სომეხთა ეპარქიისთვის დაბრუნების საკითხი საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის შემდეგ აქტუალური გახდა და აი უკვე 20 წლის განმავლობაში იწელება. აღნიშნულ საკითხზე გრძელდება მოლაპარაკებები საქართველოს მთავრობასთან.

В церкви Сурб Норашен начались восстановительные работы Печать
2 октября текущего года, в церкви Сурб Норашен, которая была построена в 15-ом веке, начались восстановительные работы.
Еще в январе 2013 года во время визита в Армению бывшего премьер-министра Грузии Бидзины Иванишвили, Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос всех армян Гарегин Второй вновь поднял вопрос о возвращении Епархии армянских церквей, находящихся на территории Грузии и конфискованных в советское время, в ответ на это премьер-министр Иванишвили высказал инициативу до принятия решения о принадлежности церквей начать реставрацию находящихся в аварийном состоянии храмов, а также выразил готовность выделить из фонда «Карту» финансы на восстановительные работы.
С целью разработки проектов и планирования восстановительных работ в церквях была создана рабочая группа, в состав которой вошли представители Министерство культуры Грузии и Национального Агентства по охране культурного наследия Грузии.
За предстоящий год восстановительных работ будет укреплен фундамент, а позже будет восстановлен фасад и весь периметр. По инициативе Бидзины Иванишвили, восстановительные работы финансирует Фонд охраны и спасения исторических памятников «Карту». Проект реставрации храма подготовила архитектурная фирма «Инженерный взгляд», на основе которого работы осуществляет строительная компания «Аба джгупи». За разработкой проектов восстановительных работ и процессом строительства внимательно следит Епархия ААЦ в Грузии. А Агентство по охране культурного наследия Грузии при Министерстве культуры Грузии осуществляет контроль над работами. Реставрация продлится три года.
Ставшие актуальными после восстановления независимости и уже 20 лет затягивающиеся переговоры с правительством по вопросу о возвращении Епархии ААЦ в Грузии армянских церквей, находящихся на территории Грузии, продолжаются.