ჩამოინგრა თბილისის ერევანცოც სურბ მინას ეკლესიის სახურავი ბეჭდვა
ერევანცოც სურბ მინას ეკლესია ჩამოერთვა სომეხთა ეპარქიას საბჭოთა პერიოდში. 2007 წლის 1 ოქტომბერს ტაძარს, საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის მინისტრის №3/181 ბრძანების თანახმად მიენიჭა კულტურის ძეგლის სტატუსი. 2011 წელს, გელათის ქუჩის პარალელურად მდებარე იორის ქუჩა №30–ის მაცხოვრებელთა და სურბ მინას ტაძრის ეზოში მცხოვრები პირების მიერ, იორის ქუჩა №30 მისამართზე დარეგისტრირდა ამხანაგობა „იორი 30“, რომელმაც გაუგებარი გზით შეუცვალა ტაძარს მისამართი და მოახდინა ტაძრისა და ეზოს პრივატიზება. საქართველოში სომეხთა ეპარქიამ 2013 წელს მიმართა საქართველოს პროკურატურას განცხადებით, რათა გამოეძია ეს საქმე, თუმცა საკითხი დღემდე გადაუწყვეტელი რჩება.
სომეხთა ეპარქია მწუხარებას გამოთქვამს იმის გამო, რომ ისტორიულად ეპარქიის კუთვნილი და მისგან საბჭოთა პერიოდში ჩამორთმეული ტაძრები არ უბრუნდება ეპარქიას. ათწლეულების განმავლობაში ტაძრების მოუვლელობა მათ განადგურებას იწვევს. 2009 წელს ჩამოინგრა მუღნეცოც სურბ გევორგ ეკლესია, 2012 წელს ჩამოინგრა სურბ ნშან ეკლესიის შესასვლელი, ხოლო 2014 წლის 19 სექტემბერს კი ჩამოინგრა სურბ მინას ტაძრის სახურავი.
გუშინ, სახურავის ჩამონგრევის შემდეგ შემთხვევის ადგილზე იმყოფებოდნენ საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენლები. განადგურების პირას მყოფი ისტორიული ძეგლების განადგურების თავიდან აცილების მიზნით საქართველოში სომეხთა ეპარქია თხოვნით მიმართავს შესაბამის სახელმწიფო ორგანოებს, რათა მიიღონ სათანადო ზომები.

Обрушилась крыша церкви Ереванцоц Сурб Минас г. Тбилиси Печать
Вечером 19 сентября 2014 года в Тбилиси обрушилась крыша недействующей церкви Ереванцоц Сурб Минас, построенной в 1790 году.
Церковь Ереванцоц Сурб Минас была конфискована у Епархии ААЦ в Грузии еще в советские годы. Согласно приказу Министра культуры, охраны памятников и спорта Грузии от 1 октября 2007 года №3/181, церковь Сурб Минас получила статус памятника культуры. В 2011 году, жители дома на ул. Иори №30, расположенной параллельно Гелатской улице, и люди, проживающие во дворе церкви Сурб Минас, по адресу ул. Иори №30 зарегистрировали содружество для распоряжения недвижимым имуществом, которое непонятным образом изменило адрес церкви на Иори №30 и осуществило приватизацию храма и двора. Епархия ААЦ в Грузии обратилась в прокуратуру Грузии и в другие компетентные органы с заявлением расследовать данное дело, однако вопрос до сих пор остается нерешенным.
Епархия ААЦ в Грузии чрезвычайно обеспокоена тем, что исторически принадлежащие епархии и конфискованные в советские годы церкви до сих пор не возвращены епархии. Десятилетиями храмы находятся без присмотра, что приводит к подобным разрушениям. В 2009 году в Тбилиси рухнула церковь Мугнецоц Сурб Геворг, в 2012 году обрушилась колокольня церкви Сурб Ншан, а теперь – крыша церкви Сурб Минас.
Вчера, после того, как обрушилась крыша, представители Национального агентства охраны культурного наследия Грузии при Министерстве культуры Грузии побывали на месте происшествия.
С целью спасти от разрушения и присвоения исторические памятники, находящиеся на грани уничтожения, мы призываем власти Грузии предпринять соответствующие шаги.